poniedziałek, 6 grudnia, 2021

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

IcMarkets XTB AVATrade AXI

Zasięg korekty na USDPLN, wzrostowy wtorek na DAX.

Polecane

Jakie błędy popełniłem podczas pojedynku z Rafałem Zaorskim?

Patotrading. Inaczej tego co się działo w okresie od października do grudnia, tego bym nie ujął. Drawdown na poziomie...

Imbalance czyli poziom nierównowagi rynkowej

Spoglądając na footprint, możemy się spotkać z dwoma sytuacjami. Wolumen przehandlowany na danym poziomie po BID i ASK może...

Rola pasywnych i agresywnych uczestników rynku

Na rynku spotykamy się z różnymi rodzajami kupujących i sprzedających. Możemy agresywnie kupować i sprzedawać, bądź pasywnie kupować i...
Smart Sęp
Smart Sęp
Spekulant i pasjonat rynku od 2011 roku. Od zawsze introwertyk ceniący sobie prywatność. Pseudonim z pewnością znany sporej części z Was, szczególnie tym z większym stażem. Współzałożyciel Grupy Traderów. Laureat kilku konkursów tradingowych. Propagator rozsądnego i odpowiedzialnego podejścia do rynku z zachowaniem maksymalnej awersji do ryzyka przy odpowiednich potencjalnych stopach zwrotu.

Dziś nietypowo, zaczynamy bowiem od pary walutowej, która nie pojawia się zbyt często w moich publikacjach. USDPLN to para walutowa którą analizuję wyłącznie długoterminowo. Okres kilku tygodni to dla mnie – tradera intraday – jest już długi termin.

Poprzedni artykuł w którym pojawiła się para USDPLN, został opublikowany 8 czerwca i wskazywałem utworzenie się potencjalnego średnioterminowego minimum w okolicach 3.64. Wspomniany artykuł z czerwca znajduje się tutaj.

Od tamtej pory ekstremum fali wzrostowej oferowało ponad 2700 pipsów umocnienia dolara względem złotówki w zaledwie kilka tygodni. trendowy charakter pary USDPLN rekompensuje spore koszta transakcyjne. Szczególnie jeżeli ktoś, podobnie jak ja nie wykorzystuje lewara a parę traktuje jako instrument do zabezpieczania lwiej części zgromadzonego kapitału.

Przechodząc do rzeczy, bo pewnie każdy zastanawia się co takiego skłoniło mnie do ponownego wspomnienia o USD/PLN. Prawie dwa miesiące minęły i to co od tamtej pory wydarzyło się na wykresie wymaga komentarza. Zacznijmy od spojrzenia na wykres.

Wykres przedstawia interwał H4, z oznaczoną strefą w zakresie 3.7938-3.8030. Cały czas obowiązuje nas trend wzrostowy którego długoterminowe zasięgi szacuję na poziomy znacznie powyżej 4 zł.  Do typowania konkretnych zasięgów wrócimy jednak w momencie, kiedy cena zbliży się do wspomnianego pułapu.

Dziś należy się zastanowić nad potencjalnym zasięgiem realizowanej obecnie od lokalnych szczytów korekty. Strefa 3.7938-3.8030 stanowi w mojej ocenie miejsce do którego może zmierzać obserwowany obecnie ruch korekcyjny. Zejście w te rejony, nie zagraża trendowi wzrostowemu, tworzy zdrową z technicznego punktu widzenia korektę i wygląda jako atrakcyjne do ewentualnego zwiększenia zaangażowania, lub też podjęcia próby rozegrania pozycji długiej o ile ktoś nie skorzystał z przeceny z pierwszej połowy czerwca. Zamknięcie świecy D1 poniżej 3.7938, uruchamia alert do obserwacji rozwoju zdarzeń. Brak powrotu powyżej 3.7938 na zamknięciu kolejnej sesji sprawi, że uszczuplone zyski z pozycji zawieranych początkiem czerwca zostaną zrealizowane i będzie trzeba poszukać kolejnej okazji do znalezienia swojego miejsca na parze. We wspomnianej strefie zamierzam zwiększyć ekspozycję na parze o 20% względem posiadanej.

Słowem podsumowania, cały czas znajdujemy się w trendzie wzrostowym, a wyznaczona strefa jest typowana jako ekstremum obserwowanej korekty. Wybicie strefy zagraża trendowi i sprawia że pozycje długie zostają zamknięte. Będzie to niekomfortowa sytuacja z uwagi na potencjalną konieczność długoterminowego oczekiwania na ponowne atrakcyjne wejście.

Można by pozycje z początku czerwca pozostawić zabezpieczone na break even – jednak przykro byłoby oglądać takie zakończenie tego setupu, gdyby niedźwiedzie postanowiły rozpędzić ruch spadkowy do czerwcowych minimów.

Czymże byłby dzisiejszy artykuł gdyby zabrakło w nim ulubieńca znakomitej większości inwestorów detalicznych w naszym kraju.
Sytuacja na DAX jest obecnie jasna i klarowna.

W zakresie cenowym 15539-15574 znajduje się strefa popytu. Poziom 15504 to poziom negujący obecną strukturę faworyzującą wzrosty. Zarówno trendowe crossy z M15 i H1, jak i statystyka jednoznacznie wskazują wzrosty na dzisiejszej sesji. Dzisiejsza sesja powinna zamknąć się powyżej 15539 co czyni próby rozgrywania pozycji krótkich bezsensownymi.
To jest rynek i wszystko może się zdarzyć dlatego jeśli cena przetestuje dziś ponownie okolice 15504 – scenariusz ląduje w koszu.
Wspomniane, oczekiwane zamknięcie dzisiejszej sesji powyżej 15539, czyni każde zejście zbliżające cenę do tego poziomu, atrakcyjnym do podjęcia próby podkupienia.

Nie sądzę jednak aby rynek zaoferował nam zejście poniżej 15550-15560, dlatego scenariusz bazowy zakłada próbę kupna w zakresie 15550-15560.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Please enter your name here

Najnowsze wpisy

Poziom blisko 16000, który czyni mnie ostrożnym przy próbach sprzedaży.

Pierwsze w bieżącym tygodniu wejście rynku kasowego na DAX, przyniosło przecenę sięgającą 140 punktów i można było odnieść wrażenie,...

Podobne artykuły