Każdy początkujący inwestor na rynku walutowym zaczyna od zaprzyjaźnienia się z wykresami, kolorowymi wskaźnikami, oscylatorami i formacjami. Narzędzia te w łatwy sposób zdobywają serca pragnących zysków młodych inwestorów ze względu na swoją kolorystykę i „łatwość” w odczytaniu wniosków z nich płynących.
Niestety, cała analiza techniczna (czyli to co omówiliśmy wyżej) bazuje na historii. To, co odróżnia rynkowego wyjadacza od początkującego inwestora to umiejętność przewidywania tego, co się wydarzy w przyszłości. Analiza wykresów zakłada, że to co działo się kiedyś powtórzy się w przyszłości. Jednym słowem, analiza ta opiera się na powiedzeniu, że historia lubi się powtarzać. Cóż… poziomy wsparcia i oporu są częściej bądź rzadziej przebijane i warto wiedzieć, kiedy istnieje większa szansa na zrobienie takiego ruchu. Tu z pomocą przychodzi kalendarz makroekonomiczny.
Kalendarz danych makro
Każdy doświadczony inwestor rozpoczyna dzień od przeglądu najważniejszych informacji makroekonomicznych publikowanych w danym dniu. To właśnie kalendarz ostrzega nas kiedy może dojść do zwiększonej płynności na rynku z powodu publikacji istotnych danych makroekonomicznych.
Kalendarz dostarcza nam informacji takich jak:
- Dokładna data i godzina publikacji danych
- Czego lub jakiego państwa dotyczą dane
- Waga informacji (jak duże przełożenie mają dane na wycenę danego instrumentu)
- Prognoza analityków co do oczekiwanego poziomu wskaźnika
- Okres którego dotyczy wskaźnik
W kalendarzu znajdziemy głównie dane makro takie jak:
- Informacje z rynku pracy (poziomy bezrobocia, zmiana zatrudnienia, koszty pracy)
- Dane o stanie gospodarek (poziom PKB, wskaźniki zaufania konsumentów oraz aktywności managerów)
- Dane inflacyjne (inflacja konsumencka CPI i producencka PPI)
- Informacje o bankach centralnych (zmiany w poziomach stóp procentowych, wypowiedzi bankierów centralnych, oświadczenia banków
- Informacje o świętach państwowych
Podsumowując, kalendarz makroekonomiczny jest bez wątpienia narzędziem, bez którego dobry trader nie może istnieć. Jeżeli myślisz o tym, by zostać zawodowym traderem, Twój dzień powinien się zaczynać od przeglądu najważniejszych wydarzeń w tym dniu. Jest to drogowskaz, który wskazuje czego się spodziewać i na co zwracać uwagę.