Pary egzotyczne

Pary egzotyczne obejmują waluty rynków wschodzących. Pary te nie aż tak płynne jak główne pary walutowe przez co spready mogą być znacznie szersze. Mniejsza popularność tych par oznacza większą wrażliwość na ruchy. Dzienny ruch o skali ponad 1% nie jest tutaj rzadkością.

Poniżej prezentujemy aktualny kurs pary Dolar amerykański do Złotówki

• USD PLN – nasza rodzima waluta zalicza się do grona par egzotycznych ze względu na niski udział złotówki w handlu światowym. Para USDPLN charakteryzuje się dużymi wahaniami cen. Jest niezwykle popularną parą wśród inwestorów z Polski. Handlując USDPLN warto zwrócić uwagę na ważne wydarzenia polityczne w Polsce oraz monitorować zmiany głównych wskaźników makroekonomicznych z naszego kraju.

Poniżej prezentujemy aktualny kurs pary Dolar amerykański do Lira turecka

• USD TRY – to egzotyczna para walutowa, która oparta jest o notowania dolara amerykańskiego do liry tureckiej. Jest to druga odsłona liry tureckiej, która w obecnej formie jest notowana od 2005 roku. Ze względu na niestabilną sytuację polityczną w Turcji, dzienne ruchy na USDTRY mogą być ogromne. Spadek bądź wzrost tej pary walutowej o 500 czy nawet 700 pipsów w ciągu jednej sesji to nic nadzwyczajnego co znacznie przekracza średnią zmienność innych egzotycznych walut. Aby dobrze spekulować tą walutą należy przede wszystkim śledzić wewnętrzną sytuacje polityczną w tym kraju.

Poniżej prezentujemy aktualny kurs pary Dolar amerykański do Korona norweska

• USD NOK – Kurs USDNOK pokazuje stosunek dolara amerykańskiego do korony norweskiej i należy do egzotycznych par walutowych. Norwegia jest największym eksporterem ropy, gazu oraz energii elektrycznej w Europie zachodniej dlatego korona norweska jest zależna od cen rynkowych surowców (w szczególności ropy naftowej).

Poniżej prezentujemy aktualny kurs pary Dolar amerykański do Korona szwedzka

• USD SEK – Kurs tej pary odzwierciedla stosunek dolara amerykańskiego do korony szwedzkiej. USDSEK ta ma podobny charakter do kursu USDNOK. Obie te pary charakteryzują się szybkimi i ostrymi ruchami w ciągu dnia. Gospodarka Szwecji bazuje głównie na eksporcie. Kraj ten dostarcza głównie drewno, rudę żelaza oraz samochody. Podstawowymi czynnikami wpływającymi na wycenę korony szwedzkiej są ceny rudy żelaza oraz drewna, a także ceny ropy naftowej.

Poniżej prezentujemy aktualny kurs pary Dolar amerykański do Korona duńska

• USD DKK – Walutą podstawową w tej parze jest dolar amerykański a kwotowaną korona duńska. Dania pomimo tego, że należy do Unii Europejskiej zachowała swoją walutę krajową. Na wycenę USDDKK wpływają głównie fundamentalne czynniki takie jak dane z USA i Danii (bilans handlowy, PKB, inflacja).