Lokata jest produktem finansowym oferowanym przez banki. Stanowi ona jedno z narzędzi do pomnażania oszczędności. Jednak zanim zdecydujesz się na zawarcie umowy, warto poznać najpopularniejsze rodzaje lokat. Dowiedz się, czym się charakteryzują oraz która z nich jest dla Ciebie najlepszym wyborem. Przekonaj się, dlaczego warto inwestować w ten właśnie sposób.
Czym jest lokata bankowa?
Lokata jest umową z bankiem. Na jej podstawie klient przekazuje instytucji finansowej pewną kwotę na określony czas. Po upływie wskazanego terminu bank oddaje kapitał wraz z wypracowanymi przez niego odsetkami. Ich wysokość zależy od oprocentowania lokaty. Najczęściej takie depozyt jest traktowany jako sposób ochrony kapitału przed inflacją, gdyż zazwyczaj zyski nie są bardzo wysokie.
Jedną z największych zalet takiej inwestycji jest natomiast bezpieczeństwo. Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) zapewnia wypłatę wpłaconego kapitału do równowartości 100 000 euro. Oznacza to, że nawet w przypadku problemów banku, klienci, którzy założyli lokaty, odzyskają swoje środki.
Najpopularniejsze rodzaje lokat
Lokaty można sklasyfikować przede wszystkim ze względu na częstotliwość kapitalizacji odsetek. Mogą być one wypłacane co miesiąc, raz na kwartał lub w roku. Niekiedy odsetki są naliczane dopiero po zakończeniu umowy.
Lokaty można również podzielić ze względu na inne kryteria. Klienci najczęściej wybierają następujące rodzaje depozytów:
- lokatę terminową,
- lokatę rentierską,
- lokatę strukturyzowaną,
- lokatę overnight,
- lokatę walutową,
- lokatę progresywną,
- lokatę z funduszem.
Poniżej znajdziesz krótką charakterystykę każdej z nich. Dowiedz się, czym się wyróżniają oraz jakie mają zalety.
Lokata terminowa
Jest to bez wątpienia najpopularniejsza lokata. Polega na przekazaniu do banku kwoty na określony czas wynoszący np. 3 miesiące. W tym okresie instytucja finansowa może dowolnie rozporządzać pieniędzmi, a po zakończeniu umowy zwraca kapitał wraz z odsetkami. Możliwa jest wcześniejsza wypłata środków, jednak wiąże się to zazwyczaj z utratą zysków. Taka lokata pozwala nieco powiększyć wpłacony kapitał i jest świetną propozycją dla osób, które dysponują oszczędnościami i wiedzą, że nie będą ich potrzebować w najbliższym czasie.
Lokata rentierska
Co to jest lokata rentierska? Przede wszystkim zalicza się ją do lokat długoterminowych. Umowę zawiera się na co najmniej rok, jednak najczęściej trwa ona 2 lub 3 lata. Jest ona idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą cieszyć się wypracowanym zyskiem zdecydowanie wcześniej niż na koniec umowy. Odsetki z lokaty rentierskiej są bowiem wypłacane w regularnych i z góry określonych terminach. Najczęściej jest ona także zdecydowanie lepiej oprocentowana. Minusem lokaty rentierskiej jest jednak najczęściej wyższy próg wejścia oraz długi czas trwania umowy.
Lokata strukturyzowana
Składa się z kapitału początkowego, który podlega standardowej ochronie BFG oraz części operacyjnej. Środki finansowe są lokowane zarówno w bezpieczne instrumenty, jak i te o podwyższonym ryzyku. To właśnie te ostatnie pozwalają osiągnąć spory zysk, jeśli aktualna sytuacja rynkowa na to pozwoli.
Lokata overnight
Jest nazywana także lokatą nocną lub jednodniową. Jest to związane z okresem, na jaki lokuje się kapitał. Już kolejnego dnia bank zwraca go wraz z odsetkami. Jeszcze do niedawna te lokaty cieszyły się popularnością, jednak obecnie są dostępne jedynie w niewielkiej liczbie instytucji finansowych.
Lokata walutowa
Jest to lokata zawierana w obcej walucie. Zyski z niej zależą nie tylko od oprocentowania, ale również kursu. Im jest on wyższy, tym można liczyć na większe profity.
Lokata progresywna
Jest to lokata, której oprocentowanie rośnie wraz z czasem trwania umowy. Jest ono niższe na początku jej obowiązywania, a najwyższe w ostatnich miesiącach. Jest to rodzaj lokaty długoterminowej. W jej przypadku banki najczęściej umożliwiają wypłatę wpłaconego kapitału bez utraty wypracowanych odsetek.
Lokata z funduszem
Czym jest lokata z funduszem? To połączenie standardowej lokaty depozytowej z planem inwestycyjnym. Oznacza to, że jedynie kapitał z pierwszej części jest zabezpieczony przed ryzykiem. Natomiast pieniądze wpłacone na plan inwestycyjny umożliwiają wypracowanie zysków. Pozytywny scenariusz przewiduje otrzymanie kapitału wraz z odsetkami oraz dochodu z inwestycji. W mniej korzystnej sytuacji można liczyć wyłącznie na zysk z samej lokaty.
Oferty poszczególnych banków różnią się od siebie przede wszystkim wysokością minimalnego kapitału, który trzeba zdeponować oraz oprocentowaniem. Musisz również zwrócić uwagę na długość umowy i dodatkowe opłaty. Najczęściej podział kapitału między obiema częściami wynosi po 50%.
Zawarcie umowy na lokatę to dobre rozwiązanie dla osób dysponujących oszczędnościami, które chcą bezpiecznie ulokować oraz nieco powiększyć ich stan. Najważniejszą zaletą wpływającą na popularność tego produktu finansowego, jest ochrona wpłaconego kapitału. Zyski zależą od wysokości oprocentowania, które może być stałe lub zmienne. Warto wiedzieć, że jest ono podawane zawsze w skali roku, bez względu na rodzaj lokaty czy sposób kapitalizacji odsetek.