poniedziałek, 4 grudnia, 2023

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Stalprofil rozczarował wynikami kwartalnymi. Akcje mocno w dół

Polecane

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.

Stalprofil opublikował w piątek rano szacunkowe wyniki finansowe za pierwsze półrocze 2023. Wykazały one niższe o 30% przychody oraz niższy o 87% zysk netto w porównaniu do pierwszego półrocza 2022.

Według spółki spadek przychodów i zysku stanowi przede wszystkim skutek sytuacji na rynku stali. Akcje firmy Stalprofil zanurkowały o ponad 5%.

Stalprofil negatywnie zaskoczył zyskiem netto i przychodami Bessa na rynku

W piątek, przed rozpoczęciem sesji giełdowej, Stalprofil podał, że po pierwszym półroczu 2023, spółka szacuje przychody na 449,8 milionów złotych, co oznacza spadek o 30% w porównaniu z wynikiem odnotowanym rok wcześniej. Zysk brutto z kolei zmniejszył się rok do roku o 72%, w pierwszym półroczu 2023 wyniosła on 31,7 miliona PLN.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Zysk netto w pierwszym półroczu 2023, według szacunków spółki, ukształtował się natomiast na poziomie 8,3 miliona złotych, co oznacza spadek rok do roku o 87%. EBITDA wyniosła zaś 9,4 miliona PLN, co jest wynikiem o 88% niż w pierwszym półroczu 2022.

Spółka podała, że łączne saldo utworzonych i rozwiązanych na koniec drugiego kwartału 2023 roku odpisów aktualizujących wartość zapasów wyrobów hutniczych, skorygowało szacunkowy zysk brutto ze sprzedaży spółki za ten okres o kwotę około 6 milionów złotych.

Szacunkowy zysk brutto ze sprzedaży za drugi kwartał bieżącego roku poprawiło z kolei o 6,8 miliona PLN saldo utworzonych i rozwiązanych w segmencie infrastruktury rezerw na koszty napraw gwarancyjnych.

Przedstawione przez zarząd Stalprofil wyniki mają charakter szacunkowy i mogą ulec zmianie do czasu publikacji raportu półrocznego za I poł. 2023 roku, który spółka zamierza opublikować 1 września 2023 r.

Stalprofil tłumaczy rozczarowujące wyniki sytuacją na rynku stali

Według Stalprofil, spadek wyników to skutek przede wszystkim odmiennych warunków panujących na rynku stali w porównywanych okresach. W oficjalnym komunikacie napisano, że:

„Pierwsze półrocze 2022 było dla rynku stali wyjątkowe, tak pod względem gwałtownego wzrostu popytu, jak i rekordowych cen wyrobów hutniczych, które po wybuchu wojny w Ukrainie osiągały swoje maksima. Natomiast pierwsze półrocze 2023 to okres spadku popytu na stal i kontynuacja trendu spadkowego cen, zapoczątkowanego już w drugim kwartale 2022 roku”.

Akcje zanurkowały

Jak nietrudno się domyślić, tak rozczarowujące szacunkowe wyniki kwartalne wywołały prawdziwą panikę wśród inwestorów podczas piątkowej sesji.

W konsekwencji, akcje Stalprofil potaniały podczas ostatniej sesji ubiegłego tygodnia o 5,3%, dotkliwie kończąc tym samym samym spektakularną serię ośmiu wzrostowych sesji z rzędu.

Wykres akcji Stalprofil

O Stalprofil

Stalprofil to firma założona w 1988 roku, działająca w branży hutniczej. Siedziba przedsiębiorstwa mieści się w Dąbrowie Górniczej. Dziś spółka jest jedną z największych dystrybutorów stali w Polsce. Stalprofil oferuje wyroby hutnicze w sprzedaży krajowej i zagranicznej.

Swoją działalność w zakresie dystrybucji stali spółka realizuje poprzez dwa składy handlowe, należące do największych w Polsce, zlokalizowane w Dąbrowie Górniczej i Katowicach. Stalprofil jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 2000 roku.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

PKP Cargo ze stratą netto w III kwartale – akcje ostro w dół

W środę po zamknięciu sesji PKP Cargo opublikowało raport finansowy za trzeci kwartał 2023 roku. Okazało się, że w...

Podobne artykuły