sobota, 1 października, 2022

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Konsolidacja na DAX trwa w najlepsze – faza usypiania. Matysek, makabra i inne refleksje.

Polecane

Jak zarobić na dziełach sztuki? – Kama Zboralska, autorka książki „Kierunek Sztuka”

Kama Zboralska, znana propagatorka sztuki, wydała książkę "Kierunek sztuka". Lektura pozwoli dowiedzieć się, którzy polscy młodzi artyści cieszą się...

Jakie błędy popełniłem podczas pojedynku z Rafałem Zaorskim?

Patotrading. Inaczej tego co się działo w okresie od października do grudnia, tego bym nie ujął. Drawdown na poziomie...

Imbalance czyli poziom nierównowagi rynkowej

Spoglądając na footprint, możemy się spotkać z dwoma sytuacjami. Wolumen przehandlowany na danym poziomie po BID i ASK może...
Smart Sęp
Smart Sęp
Spekulant i pasjonat rynku od 2011 roku. Od zawsze introwertyk ceniący sobie prywatność. Pseudonim z pewnością znany sporej części z Was, szczególnie tym z większym stażem. Współzałożyciel Grupy Traderów. Laureat kilku konkursów tradingowych. Propagator rozsądnego i odpowiedzialnego podejścia do rynku z zachowaniem maksymalnej awersji do ryzyka przy odpowiednich potencjalnych stopach zwrotu.

Konsolidacja w okolicach szczytów wszech czasów, można odnieść wrażenie zagościła na niemieckim indeksie na dobre. Jest to wrażenie złudne i można oczekiwać nadejścia dwóch, może trzech sesji, które przyniosą zmianę wyceny DAXa o 700-1000 pkt.

To co widzimy obecnie nazywam fazą usypiania:
-kiedy inwestorzy coraz pewniej czują się bez stosowania Stop Lossów – bo pozycje i tak wychodzą w plus podczas takiej konsolidacji,
-co bardziej zuchwali dokładają do stratnych pozycji, co pozwala im wyjść na tym jeszcze lepiej niż przeciwnikom Stop Lossa

Lecz jak to zazwyczaj bywa, pewnego dnia, wcześniej czy później za staropolskim przysłowiem: „Przychodzi kryska na Matyska”
To rynkowe danse macabre, połączenie motywu rynkowego tańca z nieuniknionym triumfem śmierci rachunku w postaci marigin calla.

Tyle jeśli chodzi o pouczającą część dzisiejszego artykułu, przejdźmy do konkretów w postaci analizy sytuacji w kontekście tego co może czekać nas dziś.

Schodzimy właśnie w strefę popytu wyznaczoną w oparciu o strukturę wynikającą z widocznych na interwałach intraday trendów, wspartą statystyką która dzisiaj jednoznacznie faworyzuje wzrosty.
Z drugiej strony warto mieć na uwadze, że znajdujemy się w okolicach górnych ograniczeń konsolidacji, co za tym idzie wszelkie odreagowania i dynamiczne ruchy spadkowe mogące sięgać poziomów 15600, nie powinny nikogo dziwić.

Potencjalne zejście na poziomy ~15600 dopuszczam, jednak strategia na dzisiejszy dzień nie pozwala rozgrywać pozycji krótkich. Dlatego pozostaje wyznaczyć strefę popytu, miejsce Stop Lossa i obserwować.

Scenariusz bazowy zakłada utrzymanie strefy popytowej wyznaczonej w zakresie 15667-15683 przy zabezpieczeniu potencjalnych pozycji długich na poziomie 15650.

Oczywiście należy brać to co daje rynek zamiast oczekiwać że longi z tej strefy uda się dowieźć na 16000 😉

Jeśli o mnie chodzi,  jedna z pozycji długich zawierana po godzinie dziewiątej, po pojawieniu się sygnału wzrostowego w strategii ZWPG została zgodnie z planem zrealizowana na +30 pkt. Druga pozycja była trzymana celem poprowadzenia jej na zysk wartości 60-70 punktów.

W sumie zabrakło niewiele, jednak wraz z pojawieniem się sygnału wzrostowego wynikającego ze statystyki, zdecydowałem pozostawić pozycję zabezpieczoną na Break Even w oczekiwaniu na dalszy rozwój sytuacji.
Czy była to słuszna decyzja? W tej chwili nie ma to znaczenia.

Mozna się jedynie zastanawiać czy prowadzona od rana pozycja powinna być zabezpieczona na Break Even czy też w miejscu Stop Lossa wyznaczonego przez setup.
To jakieś 20 punktów różnicy. Zdecydowałem jednak zabezpieczyć na BE aby chronić 30-pkt utarg wypracowany rano. Gdybym zabezpieczył stopem -20 punktów w przypadku zejścia w tamte rejony, dzień trzeba by uznać za stracony.

Lepszy wróbel w garści już jest, wszystko co ponad – traktuję jako bonus.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Please enter your name here

Najnowsze wpisy

Metale szlachetne cały czas nisko. Złoto zejdzie poniżej 1600 USD?

Ceny metali szlachetnych w dalszym ciągu znajdują na tegorocznych minimach. Rynki głównych kruszców oscylują tym samym na zakresach z...

Podobne artykuły