wtorek, 16 lipca, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Srebro najtańsze od marca. Niezdecydowanie na rynkach metali.

Polecane

Piotr Szypuliński
Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Twórca organizacji naukowych.

Od ostatniej środy, 17 maja do dziś niewiele wydarzyło się na rynkach metali szlachetnych. Choć ceny najpopularniejszych kruszców przeważnie spadły, niezdecydowanie udzieliło się na rynkach. Niewiele działo się w ostatnich dniach z kursami złota, srebra i platyny. Pewne rzeczy miały jednak miejsce i należy o nich napisać. Rynki skupiły swoją uwagę na wydarzeniach w USA. Szczególnie inwestorzy metali szlachetnych wsłuchiwali się w wypowiedzi członków Rezerwy Federalnej. W środę, 24 maja spoglądamy na sytuację popularnych metali. Złoto kosztuje 1980 USD. Srebro jest najtańsze od marca. Platyna jako jedyna wyraźnie dziś traci. Czas na cotygodniową analizę.

Wstrzymanie podwyżek jeszcze niewłaściwe – mówi Logan z Fed

W czwartek, 18 maja w amerykańskich mediach pojawiła się wypowiedź prezes Banku Fe w Dallas, Lorie Logan. Na łamach CNBC* opublikowano wywiad z urzędnikiem. Na początku wystąpienia Logan przyznała, że Fed „poczynił pewne postępy” dzięki cyklowi podwyżek. Niemniej bankier wskazała, że kolejne mogą się pojawić, a wstrzymanie podwyżek jeszcze jest niewłaściwe. Logan przypomniała, iż dla Rezerwy Federalnej najważniejszym wskaźnikiem jest PCE i jego dalszego spadku się oczekuje.

Inflacja znacznie powyżej celu – komunikuje Powell

Dzień później, czyli w piątek (19.05) odbyła się konferencja, w której udział wziął przewodniczący Rezerwy Federalnej. Jerome Powell w swojej wypowiedzi skupił się wyłącznie na kwestii inflacji. Wskazał, że stopa inflacji w kraju nadal przekracza docelowy poziom. Zaznaczył przy tym, że bankierzy Fed z zaangażowaniem działają w jej obniżenie. Powell powiedział, że wysoka inflacja jest zagrożeniem szczególnie dla osób należących do marginesu społecznego.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Bullard z Fed cały czas z jastrzębim nastawieniem

Prezes Banku Fed w St. Louis, James Bullard wypowiedział się przedwczoraj na temat polityki monetarnej. W poniedziałek przyznał, że spodziewa się jeszcze dwóch podwyżek rzędu 25 punktów bazowych w 2023 roku. Bankier zauważył, iż stopy procentowe znajdują się obecnie na zakresie docelowym wcześniejszych prognoz. Taka sytuacja wymusza przedstawienie nowych projekcji banku centralnego. Bullard pomimo i tak już bardzo wysokiego poziomu stóp, cały czas pozostaje z jastrzębim nastawieniem.

Złoto z reakcją w strefie 1944-1958 USD

Po zachowaniu rynku złota w ostatnich dniach najlepiej widać niezdecydowanie inwestorów. Na przestrzeni tygodnia kurs złota ogólnie się nie zmienił. Jednak warto zauważyć, że żółty kruszec miał gorsze momenty i kosztował 1951 USD.

Patrząc na wykres należy zauważyć, że rynek po części pokrył ruch, o którym pisaliśmy tydzień temu. Złoto zrealizowało bowiem zejście do strefy 1944-1958 USD. Rynek tego kruszcu jednak zdołał wybronić ten zakres tworząc na nim tak jakby podwójny dołek. W ujęciu technicznym taka sytuacja gra na korzyść złota.

Teraz warto będzie obserwować jak zachowa się złoto na obecnych rejonach. Możliwe, że rynek pokusi się o szybkie podejście w rejony 1990 USD, a następnie po krótkim cofnięciu, o powrót do 2001-2014 USD.

Wykres XAUUSD
Wykres XAUUSD (kurs złota) H4 24.05.2023

Srebro najtańsze od marca

W przypadku rynku srebra więcej napisać można o jego ruchu. Przede wszystkim na przestrzeni tygodnia dominowały gorsze nastroje. Srebro częściej traciło, a ogólnie jest słabsze o ponad 1%. Najniżej srebrny metal znajdował się wczoraj, gdyż chwilowo zszedł w rejony 23 dolarów za uncję. Jednak najważniejszą zdaje się informacja, iż srebro obecnie jest najtańsze od marca.

Podobnie jak w przypadku złota, również rynek srebra wykonał częściowo schemat rozpisany tydzień temu. Rynek przed właściwym spadkiem podbił w rejony 24 USD i zbierając tam siłę do zejścia, cofnął do 23 USD.

Rynek srebra znajduje się teraz w dość wyraźnym krótkoterminowym układzie spadkowym. Dopóki notowania srebra znajdują się poniżej 23,68 USD i rynek nie jest zdolny powracać powyżej niego, spadki królują. Oznacza to, iż rynek podbijając do 23,68 USD ma większy potencjał do zejścia.

Wykres XAGUSD
Wykres XAGUSD (srebro) H4 24.05.2023

Platyna bada wsparcie

Największe zmiany w ostatnich dniach zaobserwowano na rynku platyny. Na przestrzeni tygodnia platyna straciła około 2%. Platyna okazuje się gorsza również dzisiaj. Od rana jej kurs spada i obecnie znajduje się przy 1040 USD.

Również w przypadku platyny miało miejsce częściowe zrealizowanie pomysłu. Rynek najpierw podbił do 1082 USD (oczekiwałem podbicia w rejony 1090 USD) i dopiero wtedy wykonał silniejsze zejście. Notowania platyny znajdują się w strefie wsparcia 1037-1045 USD, które było wyznaczonym celem.

Teraz platyna bada wsparcie. Jest już po nadbiciu jego dolnego ograniczenia. Warto zauważyć, że wskaźnik RSI dla tego surowca wchodzi w strefę wyprzedania. Rynek ma szanse w najbliższych dniach nieco odbić.

Wykres XPTUSD
Wykres XPTUSD (kurs platyny) H4 24.05.2023

Podsumowanie

Inwestorzy czekają na istotne dane z gospodarki Stanów Zjednoczonych. W czwartek, 25 maja pojawi się raport dotyczący produktu krajowego brutto (PKB) dla USA. Natomiast w piątek inwestorzy śledzić będą dane cen wydatków konsumpcyjnych (indeks PCE).

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Memecoiny Solana oparte na Donaldzie Trumpie eksplodują po próbie zamachu na jego życie

Treść artykułu dostarczona przez Partnera w ramach współpracy komercyjnej. Po nieudanej próbie zamachu na byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych, Donalda Trumpa,...

Podobne artykuły