czwartek, 2 maja, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Ceny gazu w Europie najniższe od niemal 2 lat

Polecane

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.

Ceny gazu w Europie kontynuują spadki. Benchmarkowe kontrakty na to paliwo w holenderskim hubie TTF, notowane na giełdzie w Amsterdamie kosztują obecnie nieco ponad 29 euro za megawatogodzinę. Tak tanio nie było od połowy czerwca 2021 roku.

Wykres cen gazu

Przyczyny wyprzedaży gazu ziemnego w Europie

Notowania gazu na europejskim rynku osiągają nowe tegoroczne minima w czasie rekordowego importu gazu skroplonego (LNG) do regionu, wyjątkowo łagodnej pod względem temperatur pogody i stale rosnących zapasach tego paliwa. Magazyny gazu w Europie są bowiem obecnie zapełnione w 66%, co jest wartością aż o jedną piątą powyżej średniej z ostatnich pięciu lat o tej porze roku.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Import LNG jest kluczowym narzędziem w staraniach krajów Europy o unikanie skrajnej niestabilności na rynku gazu, jaki notowano w czasie szczytu kryzysu energetycznego w regionie.

Okazuje się bowiem, że import gazu skroplonego do Europy wzrósł w kwietniu do rekordowych 10,6 mln ton. Co istotne, około 50% dostaw LNG w ubiegłym miesiącu pochodziło ze Stanów Zjednoczonych, a z Rosji – 10%.

Warto również zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. Otóż, Europa boryka się z malejącym popytem i kurczącymi się zamówieniami na produkcję, co oczywiście przekłada się na mniejsze w najbliższej przyszłości zużycie energii i gazu.

A skoro popyt na gaz ma być niższy, to dostawcy zdają sobie sprawę, że trzeba obniżać cenę, by znaleźć nabywców.

Co dalej z cenami gazu?

Według ekspertów, w najbliższym czasie ceny gazu w Europie powinny nadal tanieć – ze względu na zmniejszone zapotrzebowanie na to paliwo. Gaz ziemny

Samantha Dart – specjalistka od rynku gazu ziemnego w Goldman Sachs ostrzega jednak, że gdy kurs kontraktów terminowych na gaz spadnie do poziomu 25 euro za megawatogodzinę, popyt na to paliwo może wyraźnie wzrosnąć aż o 9-12 milionów metrów sześciennych dziennie.

Wzrost ten miałby wynikać nie tylko będzie z atrakcyjnej ceny, ale i odchodzeniem od węgla w ramach transformacji energetycznej. Jeśli tak się stanie, to najpierw dojdzie do wyhamowania spadków i ustabilizowania cen, a pod koniec lata w grę będą wchodzić nawet podwyżki.

Przyczynić się do tego może przede wszystkim wzrost popytu ze strony przemysłu i wzrost importu do krajów azjatyckich.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Koszty opieki dla niepełnosprawnego seniora w Polsce

W miarę starzenia się społeczeństwa oraz wzrostu liczby osób z niepełnosprawnościami, opieka nad seniorami staje się coraz bardziej palącym...

Podobne artykuły