niedziela, 21 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Jest petycja o likwidację największego chińskiego prywatnego dewelopera – akcje Country Garden nurkują

Polecane

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.

Firma Ever Credit złożyła pozew do sądu w Hongkongu w związku z niespłaceniem kredytu o wartości 1,6 miliarda dolarów hongkońskich (około 204,5 miliona USD) przez Country Garden – największego prywatnego dewelopera w Chinach.

Informacja ta wywołała prawdziwą panikę wśród akcjonariuszy zadłużonego dewelopera. W efekcie, kurs Country Garden spada dziś o ponad 12%.

Country Garden podzieli los Evergrande Group?

Jak już zostało wspomniane we wstępie, firma Ever Credit złożyła pozew do sądu w Hongkongu w związku z niespłaceniem kredytu o wartości 1,6 miliarda dolarów hongkońskich przez Country Garden. W ramach pozwu złożono petycję o likwidację spółki.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Deweloper, który nie spłacił w październiku swoich długów poza Chinami Kontynentalnymi, zapowiedział już, jednak że stawi zdecydowany opór. Warto dodać, że łączny dług Country Garden sięga 194 miliardów dolarów amerykańskich.

Co bardzo istotne, data pierwszej rozprawy w sprawie likwidacji Country Garden została wyznaczona na 17 maja 2024 roku. Do tego dnia spółka ma czas czas na podjęcie odpowiednich działań restrukturyzacyjnych, przez co istnieją nadzieje, że nie podzieli ona losu China Evergrande Group.

Potencjalne skutki likwidacji Country Garden dla chińskiej gospodarki

Warto dodać, że jeszcze 2022 roku Country Garden sprzedawał najwięcej mieszkań w Chinach. Teraz inwestorzy obawiają się, że deweloper pogrąży się w bankructwie na skalę, która może nawet przebić China Evergrande Group.

Aktualne zobowiązania Country Garden wynoszą co prawda “tylko” 59% długów China Evergrande Group. Należy jednak zwrócić uwagę, że deweloper realizuje obecnie 3103 projekty w Chinach, podczas gdy China Evergrande prowadziło około 800 budów.

Z tego powodu Country Garden ma znacznie większe znaczenie dla stabilności finansowej chińskiej gospodarki. Deweloper zatrudnia bowiem obecnie więcej pracowników i wciąż nie oddał on mieszkań tysiącom klientów.

W efekcie, londyńska agencja prasowa Reuters alarmuje, że likwidacja spółki mogłaby zaostrzyć kryzys na chińskim rynku nieruchomości odpowiadającym za około 25% produktu krajowego brutto Państwa Środka.

Władze Chin oczywiście zdają sobie sprawę z wagi tego problemu. Warto zaznaczyć, że Country Garden poinformował już, że chińskie samorządy zdecydowały się wesprzeć finansowanie jego 135 projektów.

Łączne zobowiązania Country Garden, jak już zostało wspomniane, wynoszą około 194 miliardy dolarów amerykańskich. Największa na świecie agencja prasowa zajmująca się rynkami kapitałowymi – Bloomberg zaznacza, że wartość ta nie zmienia się od końca 2022 roku.

Co istotne, w ciągu najbliższych 12 miesięcy spółka będzie musiała spłacić około 14,9 miliarda USD długów, przy zasobach gotówki szacowanych na 14 miliardów USD.

Akcje ostro w dół

Dzisiejsza informacja o złożeniu petycji o likwidację Country Garden wywołała istne przerażenie u akcjonariuszy dewelopera. W efekcie, w ostatnich godzinach masowo wyprzedają oni swoje papiery wartościowe spółki, co zaowocowało spadkiem ich kursu o 12,5%.

Warto przy tym dodać, że akcje Country Garden potaniały w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy już o ponad 75%.

Wykres akcji Country Garden

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Srebro jako alternatywa dla złota: Poradnik inwestycyjny

Srebro jako alternatywa dla złota: Poradnik inwestycyjny Inwestowanie w metale szlachetne to jedna z najstarszych form ochrony kapitału. Złoto jest...

Podobne artykuły