niedziela, 21 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

AmRest ze stratą w IV kwartale – akcje zniżkują

Polecane

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.

W środę wieczorem, grupa AmRest opublikowała swoje wyniki finansowe za czwarty kwartał 2023 roku. Okazało się, że spółka w czwartym kwartale niespodziewanie odnotowała stratę netto. Co gorsza, jej przychody i wynik EBITDA również były ostatecznie niższe od prognoz analityków.

Zaprezentowane wieczorem wyniki finansowe właściciela takich marek jak Burger King, Pizza Hut czy KFC poważnie rozczarowały uczestników rynku. W efekcie, akcje spółki tanieją dziś o ponad 10%.

AmRest rozczarował wynikami kwartalnymi

Z opublikowanego wczoraj wieczorem raportu wynika, że przychody grupy AmRest w czwartym kwartale 2023 roku wyniosły 628,9 miliona euro.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Dla porównania, w analogicznym kwartale rok wcześniej spółka wypracowała 575,8 miliona euro przychodów. Wartość ta okazała się jednak niższa od rynkowego konsensusu, który zakładał, że przychody sięgną 641,3 miliona euro.

Najbardziej istotny jest jednak fakt, że w opisywanym okresie jednostka dominująca spółki odnotowała stratę netto rzędu 5,8 miliona euro, podczas gdy rok wcześniej grupa AmRest wypracowała 2,6 miliona euro zysku netto. Co więcej, w analitycy spodziewali się, że tym razem grupa osiągnie 15,7 miliona euro zysku netto.

Ponadto, zysk EBITDA spółki w czwartym kwartale ubiegłego roku wyniósł 96,2 miliona euro. Dla porównania, w analogicznym kwartale rok wcześniej grupa AmRest osiągnęła 81,7 miliona euro zysku EBITDA. Jednocześnie analitycy oczekiwali, że EBITDA firmy tym razem sięgnie 99,9 miliona euro.

W raporcie możemy przeczytać też, że w 2023 roku grupa AmRest otworzyła 114 restauracji, wobec 109 nowych lokalizacji oddanych do użytku w 2022 roku. Jednocześnie, w ramach strategii optymalizacji portfolio, 54 lokale zostały zamknięte, co przełożyło się na wzrost netto na poziomie 60 restauracji w porównaniu do 47 restauracji rok wcześniej.

CEO AmRest o celach grupy

W oficjalnym komunikacie prasowym grupa AmRest przekazała, że “mimo osłabienia europejskiej gospodarki w 2023 roku, co zwłaszcza w drugiej połowie roku wynikało z zaostrzenia polityki monetarnej, presji wysokich kosztów i w efekcie spowolnienia konsumpcji, AmRest dostosował swój biznes i profil finansowy do wymagającego otoczenia poprzez inicjatywy zwiększające efektywność spółki”.

CEO grupy AmRest, Luis Comas oświadczył, że spółka “zamierza dalej koncentrować się na efektywności, innowacjach i dostarczaniu wysokiej jakości produktów, tak by zapewnić dalszy zyskowny oraz zrównoważony rozwój firmy”.

Z prezentacji dołączonej do raportu mogliśmy się dodatkowo dowiedzieć, że grupa AmRest zakłada na 2024 rok wysoki jednocyfrowy wzrost sprzedaży, z wyłączeniem ewentualnych transakcji M&A, oraz dwucyfrowy wzrost wyniku EBITDA.

Akcje nurkują

Odnotowanie przez AmRest straty netto w ostatnim kwartale minionego roku wywołało prawdziwą panikę wśród inwestorów. W efekcie, akcjonariusze grupy zaczęli dziś rano masowo wyprzedawać swoje papiery wartościowe. W tej chwili kurs spółki spada aż o 10,4%.

Wykres akcji AmRest

O AmRest

AmRest to jeden z wiodących publicznie notowanych międzynarodowych operatorów restauracji w Europie. Spółka została założona w 1993 roku, a jej siedziba mieści się w Madrycie. AmRest posiada portfolio rozpoznawalnych marek w 22 krajach, a liczba restauracji grupy przekracza 2180.

AmRest prowadzi restauracje pod markami franczyzowymi, takimi jak KFC, Starbucks, Pizza Hut i Burger King, a także pod markami własnymi – takimi jak La Tagliatella, Sushi Shop, Bacoa i Blue Frog. Spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 2005 roku.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Srebro jako alternatywa dla złota: Poradnik inwestycyjny

Srebro jako alternatywa dla złota: Poradnik inwestycyjny Inwestowanie w metale szlachetne to jedna z najstarszych form ochrony kapitału. Złoto jest...

Podobne artykuły