niedziela, 21 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Warner Bros. Discovery rozczarował wynikami kwartalnymi – akcje właściciela TVN zanurkowały

Polecane

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.

Sezon publikacji wyników kwartalnych na Wall Street wciąż trwa. W piątek swoje wyniki za czwarty kwartał 2023 roku zaprezentowała amerykańska korporacja, działająca w branży rozrywkowej – Warner Bros. Discovery.

Okazało się, że spółka poniosła w tym okresie większą stratę niż oczekiwali analitycy. Co więcej, również jej przychody były niższe od rynkowego konsensusu. Informacje te wywołały prawdziwą panikę na Wall Street. W efekcie, akcje Warner Bros. Discovery potaniały w piątek niemal o 10%.

Warner Bros. Discovery zanotował większą stratę niż oczekiwano

Z opublikowanego we wtorek wieczorem raportu wynika, że strata na akcję Warner Bros. Discovery w czwartym kwartale ubiegłego roku wyniosła 16 centów.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Warto przy tym zauważyć, że choć w analogicznym kwartale rok wcześniej spółka odnotowała aż 86 centów straty na akcję, to tym razem analitycy spodziewali się, że strata na akcję Warner Bros. Discovery będzie znacznie mniejsza i sięgnie 10 centów.

Przychody Warner Bros. Discovery niższe od rynkowego konsensusu

Z kolei przychody spółki w opisywanym okresie wyniosły 10,28 miliarda dolarów. Wynik ten jest o 6,6% niższy od przychodów odnotowanych w czwartym kwartale 2022 roku roku i zarazem nieco słabszy od rynkowego konsensusu, który zakładał, że przychody Warner Bros. Discovery sięgną 10,34 miliarda USD.

Największym pionem działalności Warner Bros. Discovery w czwartym kwartale ubiegłego roku pozostawała telewizja linearna. W minionym kwartale jej przychody wyniosły 5,04 miliarda dolarów, co jednak oznacza spadek w ujęciu rocznym o 9%.

Najmocniej przyczynił się do tego spadek wpływów reklamowych – o 12%, do 1,95 miliarda USD. Koncern wskazał, że zmalała oglądalność jego stacji ogólnych i informacyjnych w Stanach Zjednoczonych, a na tamtejszym rynku reklamowym była słabsza koniunktura. W mniejszym stopniu pogorszyły się wyniki kanałów poza USA.

Natomiast wpływy z dystrybucji stacji do innych operatorów zmniejszyły się o 4% do 2,75 miliarda dolarów. Pod koniec września Warner Bros. Discovery sprzedało sieć stacji regionalnych AT&T SportsNet, co – według raportu koncernu – obniżyło kwartalne przychody z dystrybucji o 3 punkty procentowe, a z reklam – o 1 punkt procentowy.

Z kolei pion Warner Bros. Discovery obejmujący wytwórnie filmowe zanotował spadek przychodów o 17%, do 3,17 miliardów dolarów, z czego przychody ze sprzedaży treści zmalały o 19%, do 2,93 mld dolarów.

Koncern zaznaczył przy tym, że wzrosła widownia w kinach i sprzedaż gier wideo – na czele z grą “Dziedzictwo Hogwartu”. Natomiast mocno zmalała sprzedaż treści nadawcom telewizyjnym, ponieważ wiele produkcji przerwał strajk amerykańskich scenarzystów i aktorów.

Rosną przychody ze streamingu

Wzrost przychodów w ujęciu rocznym – o 3%, do 2,53 miliarda dolarów – zanotował zaś segment streamingowy Warner Bros. Discovery. Do wzrostu przychodów z dystrybucji – o 4%, do 2,1 miliarda USD – przyczyniły się przede wszystkim podwyżki cen subskrypcji w niektórych krajach, nowe partnerstwa oraz większy udział sprzedaży indywidualnej pakietów.

Co więcej, wpływy reklamowe, po uruchomieniu na platformie Max pakietu z reklamami, zwiększyły się ze 123 do 186 milionów dolarów. Koncern poinformował ponadto, że na koniec grudnia z platform streamingowych Warner Bros. Discovery korzystało 97,7 miliona użytkowników. To o 1,8 miliona więcej niż kwartał wcześniej.

Co ciekawe, liczba klientów platform streamingowych Warner Bros. Discovery w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, które koncern klasyfikuje jako rynku domowe, zmalała rok do roku z 54,6 do 52 milionów. Natomiast na pozostałych rynkach liczba subskrybentów wzrosła z 42,3 do 45,6 miliona.

Akcje zanurkowały

Jak nietrudno się domyślić, tak rozczarowujący raport kwartalny wywołał istną panikę wśród inwestorów. W efekcie, akcjonariusze Warner Bros. Discovery masowo zbywali w piątek swoje papiery wartościowe spółki, co doprowadziło do spadku ich kursu aż o 9,9%.

W konsekwencji, okazuje się, że akcje Warner Bros. Discovery osiągnęły w piątek najniższą wartość w historii koncernu.

Wykres akcji Warner Bros. Discovery

O Warner Bros. Discovery

Warner Bros. Discovery to amerykańskie przedsiębiorstwo środków masowego przekazu i rozrywki, powstałe 8 kwietnia 2022 roku w wyniku fuzji spółek WarnerMedia i Discovery.

Warner Bros. Discovery zajmuje się głównie produkcją i dystrybucją filmów i programów telewizyjnych. Spółka operuje między innymi wytwórniami w obrębie konglomeratu Warner Bros., kanałami telewizyjnymi (na przykład z grup HBO, Discovery, CNN, Cartoon Network, a także TVN) oraz serwisami streamingowymi (w tym platformą Max).

Ponadto, korporacja operuje między innymi w obrębie gier komputerowych, domowego wideo, komiksów, muzyki i parków rozrywki. Warner Bros. Discovery zatrudnia ponad 35 tysięcy pracowników na całym świecie, a siedziba koncernu znajduje się w Nowym Jorku.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Srebro jako alternatywa dla złota: Poradnik inwestycyjny

Srebro jako alternatywa dla złota: Poradnik inwestycyjny Inwestowanie w metale szlachetne to jedna z najstarszych form ochrony kapitału. Złoto jest...

Podobne artykuły