niedziela, 21 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

NVIDIA znów zszokowała wynikami kwartalnymi i prognozami – akcje wystrzeliły

Polecane

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.

Sezon publikacji wyników kwartalnych na Wall Street wciąż trwa. W środę późnym wieczorem inwestorzy mogli zapoznać się z jednym z najbardziej wyczekiwanych raportów – swoje wyniki za czwarty kwartał roku obrotowego 2024 o także prognozy na kolejne miesiące zaprezentowała zdecydowanie najgorętsza spółka giełdowa ostatnich miesięcy – NVIDIA.

Okazało się, że wyniki i prognozy spółki znacząco przebiły oczekiwania analityków, co wywołało prawdziwą euforię na Wall Street. W efekcie, akcje formy NVIDIA podrożały wczoraj aż o 16,3%.

NVIDIA z wyższymi od rynkowego konsensusu zyskami i przychodami

Z opublikowanego w środę późnym wieczorem raportu wynika, że skorygowany zysk na akcję spółki NVIDIA w czwartym kwartale roku fiskalnego 2024 wyniósł natomiast 5,16 USD.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Wartość ta jest aż o 408,6% lepsza od zysku na akcję odnotowanego rok wcześniej oraz o 28% wyższa od wyniku wypracowanego w poprzednim kwartale. Co więcej, zysk na akcję przekroczył też prognozy analityków, które ukształtowały się na poziomie 4,61 USD.

Przychody spółki NVIDIA w opisywanym okresie wyniosły natomiast 22,1 miliarda dolarów, co jest wynikiem o 265% lepszym od przychodów wypracowanych w czwartym kwartale roku fiskalnego 2022 i zarazem o 22% wyższym od wartości z trzeciego kwartału roku obrotowego 2023. Rynkowy konsensus zakładał zaś, że spółka osiągnęła przychody w wysokości 20,55 miliarda USD.

W raporcie możemy przeczytać także, iż większość przychodów po raz kolejny przypadła na segment centrów danych, który zasadniczo obejmuje wszystkie akceleratory GPU. Modele te są obecnie szczególnie poszukiwane przez hiperskalery.

Konkretnie rzecz biorąc, ze sprzedażą na poziomie 18,4 miliarda dolarów, segment chipów dla centrów danych wygenerował więcej pieniędzy niż kiedykolwiek wcześniej. Udział w sprzedaży wyniósł ponad 80%.

Natomiast sektor gier, przy przychodach rzędy 2,86 miliarda USD, również był w stanie odnotować 56% wzrost obrotów w porównaniu do tego samego kwartału poprzedniego roku.

“Rosnący popyt na centra przetwarzania danych dotyka całe branże i narody”

Ponadto w środowym, w raporcie NVIDIA podała, że była w stanie zwiększyć marżę brutto do 76% w ostatnim kwartale. Wartość ta stanowi wzrost o 2 punkty procentowe w ujęciu sekwencyjnym i o 12,7 punktu procentowego w porównaniu z tym samym kwartałem ubiegłego roku.

CEO i założyciel spółki NVIDIA, Jensen Huang oświadczył, że “przyspieszone przetwarzanie danych oraz generatywna sztuczna inteligencja osiągnęły punkt zwrotny. Rosnący na całym świecie popyt na centra przetwarzania danych dotyka przedsiębiorstwa, całe branże i narody”.

Optymistyczne prognozy dotyczące bieżącego kwartału

NVIDIA ogłosiła również, że w bieżącym kwartale spodziewa się przychodów na poziomie 24 miliardów dolarów. Analitycy spodziewali się zaś prognozy przychodów na pierwszy kwartał roku obrotowego 2025 w wysokości 22 miliardów USD.

Akcje wystrzeliły

Jak nietrudno się domyślić, tak spektakularne wyniki finansowe i optymistyczne prognozy na kolejny kwartał czwartej największej pod względem kapitalizacji spółki na świecie, nie mogły przejść bez echa na Wall Street. I rzeczywiście, na rynku mogliśmy wczoraj dostrzec euforię.

Akcje firmy NVIDIA zyskały bowiem aż 16,3%, osiągając tym samym najwyższą wartość w swojej historii. Co więcej, wiele wskazuje na to, że dziś ta niewiarygodna zwyżka będzie kontynuowana. Papiery wartościowe spółki drożeją bowiem na handlu przedsesyjnym o kolejne 2%.

Warto również dodać, że kapitalizacja firmy NVIDIA zwiększyła się wczoraj aż o 277 miliarda dolarów, co stanowi nowy rekord wzrostu wartości rynkowej spółki podczas jednej sesji na Wall Street. Ponadto, należy zauważyć, że wartość giełdowa tego producenta chipów wyniosła na koniec czwartkowej sesji już 1,94 biliona USD.

Wykres akcji spółki NVIDIA

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Srebro jako alternatywa dla złota: Poradnik inwestycyjny

Srebro jako alternatywa dla złota: Poradnik inwestycyjny Inwestowanie w metale szlachetne to jedna z najstarszych form ochrony kapitału. Złoto jest...

Podobne artykuły