niedziela, 19 maja, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Sebastian Kulczyk dopiął swego – ruszył przymusowy wykup akcji Ciechu

Polecane

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.

Należąca do Sebastiana Kulczyka spółka KI Chemistry ogłosiła dziś rano przymusowy wykup 2 409 045 akcji Ciechu, stanowiących około 4,57% kapitału zakładowego, po 54,25 PLN za sztukę. W efekcie zarząd Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie zawiesił giełdowy obrót akcjami spółki.

Przymusowy wykup akcji Ciechu staje się faktem Stempel "sprzedano"

Należąca do Sebastiana Kulczyka strategiczny inwestor Ciechu – KI Chemistry, ogłosił dziś przymusowy wykup akcji nie będących jeszcze w jego posiadaniu.

Obecnie KI Chemistry dysponuje pakietem prawie 50,3 miliona walorów stanowiącym ponad 95,4% kapitału zakładowego giełdowej spółki i dającym taki sam udział w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu. Tym samym przymusowym wykupem jest objętych przeszło 2,4 miliona papierów, czyli niespełna 4,6% ogółem wyemitowanych akcji.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Cena po jakiej będą nabywane walory Ciechu wynosi 54,25 PLN. Dokładnie na takim samym poziomie była określona podczas wcześniejszego wezwania i kilku zaproszeń do składania ofert sprzedaży. Z kolei na poniedziałkowym zamknięciu sesji kurs wynosił 53 złote.

Wykres akcji spółki Ciech

Co ważne, od dziś walory Ciechu nie są już notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdyż zarząd GPW zawiesił nimi obrót. Powodem jest oczywiście opisywany przymusowy wykup. Dniem wykupu jest 17 listopada. Wtedy też nastąpi zapłata za nabyte papiery.

Delisting Ciechu staje się faktem

Należący do Sebastiana Kulczyka KI Chemistry już w lutym wyjaśniał, że działanie Ciechu w formule spółki niepublicznej zapewni możliwość szybszego i elastyczniejszego reagowania na dynamicznie zmieniające się uwarunkowania ekonomiczne, regulacyjne oraz geopolityczne.

KI Chemistry informował również, że zamierza wspierać działalność i zrównoważony rozwój Grupy Ciech oraz inicjować działania mające na celu wzmocnienie jej pozycji rynkowej, oraz finansowej poprzez ujednolicenie i usprawnienie nadzoru właścicielskiego przy podejmowaniu strategicznych decyzji, a także elastyczności w pozyskiwaniu finansowania, gdy będzie to konieczne.

KI Chemistry ocenia bowiem, że zwiększanie konkurencyjności oraz dalszy rozwój Grupy Ciech może wymagać znacznych nakładów inwestycyjnych między innymi na realizację kompleksowej transformacji technologicznej oraz energetycznej, w tym nakładów na ograniczenie emisji CO2, czy dostosowywanie działalności do rosnących obciążeń regulacyjnych obejmujących spółki publiczne.

Należy zatem mieć świadomość, że skupienie wszystkich akcji w jednych rękach ułatwi podejmowanie decyzji dotyczących rozwoju spółki. Wyjście z giełdy ograniczy także wiele obowiązków, które wiążą się z byciem publiczną spółką. Głównie chodzi o szereg restrykcji dotyczących informowania opinii publicznej o tym, co się dzieje w Ciechu.

Seria wezwań na akcje Ciechu zakończyła się sukcesem

Ostatnie wezwanie na akcje Ciechu miało miejsce w dniach 4-10 października. Wtedy KI Chemistry zaprosił do składania ofert sprzedaży do 3 981 190 akcji Ciechu, stanowiących około 7,55% kapitału zakładowego spółki, po 54,25 PLN za papier.

Co istotne, nie było to pierwsze wezwanie na akcje Ciechu w ostatnich miesiącach. W lutym bieżącego roku oferowana cena za akcję wynosiła 49 złotych, a na początku kwietnia cena w wezwaniu została podwyższona właśnie do 54,25 PLN.

W czerwcu natomiast Ki Chemistry zaproponował mniejszościowym akcjonariuszom Ciechu odkupienie akcji po cenie 54,25 PLN, oferując ponadto wypłatę dodatkowej dywidendy w wysokości 5,75 PLN na akcję.

Przedostatnie wezwanie na akcje Ciechu miało zaś miejsce w dniach 18-25 września. Oferowana cena powróciła w nim do poziomu 54.25 PLN za akcję.

Czym zajmuje się Ciech? Soda oczyszczona

Skupiona wokół Ciechu grupa kapitałowa jest drugim w Europie producentem sody kalcynowanej i oczyszczonej, największym polskim producentem środków ochrony roślin oraz największym polskim producentem soli warzonej, największym dostawcą krzemianów w Europie oraz jednym z największych producentów pianek poliuretanowych w Polsce.

Grupa Ciech zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie już w 2005 roku. Z kolei Kulczyk Investments zostało większościowym akcjonariuszem Grupy Ciech dziewięć lat później.

Natomiast w 2021 roku grupa przyjęła nową strategię na lata 2022-2024. Zakłada ona dalsze zwiększanie potencjału generowania przepływów operacyjnych w celu regularnego wypłacania dywidendy, możliwość akwizycji w obrębie podstawowych biznesów, a także dalszą transformację dzięki procesom digitalizacji i innowacji.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Koszty opieki dla niepełnosprawnego seniora w Polsce

W miarę starzenia się społeczeństwa oraz wzrostu liczby osób z niepełnosprawnościami, opieka nad seniorami staje się coraz bardziej palącym...

Podobne artykuły