piątek, 29 marca, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Złoto, srebro i platyna dalej tracą. Sytuacja na rynkach metali.

Polecane

Piotr Szypuliński
Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Twórca organizacji naukowych.

Za inwestorami już pierwsza połowa zmagań na rynkach w lutym 2023 roku. Szczególnie słabo w trwającym miesiącu radzą sobie rynki metali szlachetnych. Złoto, srebro i platyna dalej tracą i ich wyniki mogą niepokoić inwestorów. Co dokładnie dzieje się wśród popularnych kruszców? W środę, 15 lutego patrzymy na to, jak wygląda sytuacja na rynkach metali szlachetnych.

Kolejny spadek inflacji w USA

W Stanach Zjednoczonych wczoraj (14.02) opublikowany został raport dotyczący poziomu cen. Jak podano, roczna stopa inflacji w tym kraju wyniosła w styczniu 6,4%. Tym samym był to kolejny spadek inflacji w USA. Należy dodać, że wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI) odnotował siódmy miesiąc spadku z rzędu. Wczorajszy odczyt okazał się jednak wyższy od oczekiwań analityków. Ożywiło to obawy o dalsze zacieśnianie polityki monetarnej przez Rezerwę Federalną.

Złoto na poziomach z pierwszych dni 2023 roku

Przez ostatni tydzień (od zeszłej środy) na rynku złota dominowały negatywne nastroje. Złoto przedłuża tym samym złą passę w lutym i trwa w tendencji spadkowej. W ostatnich dniach notowania próbowały walczyć o utrzymanie zakresu cenowego 1862-1873 USD, lecz to się nie powiodło. Rynek zszedł poniżej tej strefy w czwartek, 9 lutego i oscylował przy jej dolnym ograniczeniu. Na konkretny ruch przyszło inwestorom czekać dwie sesje. Dopiero wczoraj (14.02) rynek urwał ze wspomnianego zakresu. Dziś od rana zejście jest kontynuowane i złoto znajduje się na poziomach z pierwszych dni 2023 roku. Jak wyglądają perspektywy ruchu dla złota na najbliższe sesje?

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Scenariusz wzrostowy

Ruch wzrostowy ma szansę bytu tylko i wyłącznie gdy, rynek wyhamuje na obecnych zakresach spadek. Mogłoby to polegać na budowie widocznego, wyższego dołka. W takim wypadku notowania mogłyby zebrać się do wzrostu i powrócić do strefy cenowej 1862-1873 USD. Jeżeli rynek zdecydowanie będzie odrabiać, należy liczyć się z podejściem w rejony 1880 dolarów za uncję.

Wykres XAUUSD wzrost
Scenariusz wzrostowy złoto XAUUSD 15.02.2023

Scenariusz spadkowy

Jednak tak jak zauważyliśmy, rynek trwa w zależności spadkowej i jak na razie nie widać oznak jej zanegowania. Złoto w najbliższych dniach ma zatem sposobność, aby dalej cofać. Dobrze byłoby, aby taki ruch został poprzedzony podbiciem w rejony 1850 USD. W tym zakresie zebrana zostałaby podaż, która zepchnęłaby notowania do istotnego wsparcia 1803-1814 USD.

Wykres XAUUSD spadek
Scenariusz spadkowy złoto XAUUSD 15.02.2023

Srebro traci blisko 9% w lutym

Srebro, podobnie jak wyżej opisane złoto, również walczyło w ostatnich dniach o utrzymanie istotnego zakresu cenowego. Mowa o strefie 22,20-22,45 USD, która została przez rynek w ostatnim tygodniu zanegowana. W czwartek, 9 lutego kurs spot srebra zszedł poniżej wspomnianego zakresu i następnego dnia odbił od jego dolnego ograniczenia. Srebro rozpędziło się w spadkach i notowania sięgnęły dziś poziomów z końcówki listopada 2022 roku. Warto podkreślić, że w lutym srebro jak na razie traci blisko 9%. Czy na rynku coś się zmieni w najbliższych dniach?

Scenariusz wzrostowy

Warto teraz będzie skupić się na tym, czy rynek zdoła wyhamować ruch spadkowy w obecnych rejonach. Najlepiej jakby potwierdził to poprzez budowę wyższego dołka. Wówczas mógłby rozpędzić się do wzrostu i powrócić w rejony 22,20-22,45 USD. W nich spotkałby się zapewne ze średnią SMA 77. Jej przełamanie otworzyłoby drogę powrotu pod poziom 23 dolarów za uncję.

Wykres XAGUSD wzrost
Scenariusz wzrostowy srebro XAGUSD 15.02.2023

Scenariusz spadkowy

Jednak rynek srebrnego kruszcu trwa w zależności spadkowej. Sprawia to, iż rozsądniej zdaje się rozważyć kontynuację takiego ruchu. Mogłaby ona rozpocząć się od podbicia w rejony 22 dolarów. Tam obóz sprzedających ustawiłby kierunek na północ. Sekwencyjnym ruchem notowania miałyby szansę zejść do 20,40-20,65 USD.

Wykres XAGUSD spadek
Scenariusz spadkowy srebro XAGUSD 15.02.2023

Platyna zmierza do wsparcia na 900-908 USD

W lutym najgorzej na rynkach metali szlachetnych wygląda sytuacja platyny. W drugim miesiącu 2023 roku traci ona już ponad 9%. Patrząc już na zachowanie platyny w ostatnich dniach należy zwrócić uwagę na następujące aspekty. Platyna podobnie jak pozostałe metale, 9 lutego zeszła poniżej istotnego dla siebie zakresu. Mowa o obszarze cenowym 967-975 USD, który w pełni zanegowany został jednak dzień później. Notowania gwałtownie odbiły od tego zakresu i dziś znajdują się w rejonach 915 dolarów. Warto zauważyć, że rynek zdaje się zmierzać do kolejnego kluczowego zakresu, czyli wsparcia na poziomie 900-908 USD.

Scenariusz wzrostowy

Opisane wsparcie (900-908 USD) może być miejscem, w którym notowania patyny zmienią kierunek. Należy zatem obserwować, czy siła popytowa będzie walczyć o ten obszar. Jego utrzymanie (nawet pomimo nadbicia) świadczyć będzie na korzyść odbicia. Takie mogłoby sięgnąć rejonów 950 USD.

Wykres XPTUSD wzrost
Scenariusz wzrostowy platyna XPTUSD 15.02.2023

Scenariusz spadkowy

Widoczne od początku roku nastawienie spadkowe góruje nad rynkiem platyny. Obecna tendencja jest silna i może być dalej widoczna. Jeżeli notowania chcą dalej kierować się na południe dobrze, aby najpierw nieco podbiły. Rynek kolejną grupę podaży zebrać może w strefie 935-950 USD. Z tego zakresu mógłby zejść do obszaru wsparcia (900-908 USD) i je przełamać.

Wykres XPTUSD spadek
Scenariusz spadkowy platyna XPTUSD 15.02.2023

Podsumowanie

Sytuacja na rynkach głównych metali szlachetnych wygląda bardzo ciekawie. Złoto, srebro i platyna nie radzą sobie w lutym i mogą pogłębiać straty. Warto obserwować kluczowe miejsca, które podane zostały w scenariuszach.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Antyki, jak zacząć i na co zwracać uwagę przy inwestycji

Inwestowanie w antyki - jak zacząć? Inwestowanie w antyki to nie tylko pasja, ale również sposób na pomnażanie kapitału. W...

Podobne artykuły