czwartek, 2 maja, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Tygodniowy raport nt. danych makroekonomicznych 03.12 – 7.12

Polecane

Tomasz Brach
Tomasz Brach
Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Na rynku od 2003 roku. Doświadczenie zawodowe zdobywał jako makler papierów wartościowych i dealer rynku międzybankowego w biurach maklerskich i bankach.

Tygodniowy raport nt. danych makroekonomicznych to cykl artykułów prezentujący najważniejsze dane, które będą publikowane w nadchodzącym tygodniu. Opis możliwości wykorzystania danych makroekonomicznych na potrzeby tradingu znajduje się w artykule Co mówią nam dane makro i jak je wykorzystać w tradingu

W tym tygodniu interesująco zapowiadają się odczyty wskaźników PMI oraz sygnały płynące z banków centralnych Australii i Kanady na temat polityki monetarnej. Końcem tygodnia poznamy raport z amerykańskiego rynku pracy – NFP. Uzupełnieniem kalendarza makro będą komentarze po szczycie G20 dotyczące ustaleń celnych na linii USA – Chiny oraz zaplanowany na koniec tygodnia szczyt OPEC.

Poniedziałek – 3 grudnia

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

W poniedziałek rynek będzie dyskontował ustalenia z weekendowego szczytu państw G20. Prasa (w tym WSJ) spekuluje o deeskalacji wojny celnej na linii USA- Chiny.
Tradycyjne jak to w poniedziałek, ze strony danych makro nie ma zaplanowanych kluczowych publikacji. Jedyne istotne dane publikowane tego dnia to wskaźniki PMI i ISM dotyczące aktywności w przemyśle dla krajów Strefy Euro, Wielkiej Brytanii oraz USA. Będą to finalne odczyty za listopad. W przypadku danych ze Stanów Zjednoczonych rynek większą uwagę przywiązuje do danych instytutu Zarządzania Podażą – ISM (Institute for Supply Management), niż do danych PMI przygotowanych przez Markit Economics.

Wtorek – 4 grudnia

Tego dnia o 4:30 poznamy decyzję Banku Rezerw Australii (RBA) odnośnie poziomu stóp procentowych. Rynek dość powszechnie oczekuje utrzymania stóp na niezmienionym poziomie – główna stopa na 1,5%. Konsensus rynkowy zakłada również brak zmian stóp procentowych w najbliższych miesiącach. Jakiekolwiek odchylenie od tego scenariusza może skutkować dużą zmiennością na parach z dolarem australijskim, jednakże taki scenariusz jest mało prawdopodobny.

Środa – 5 grudnia

Sesja tego dnia zapowiada się niezwykle ciekawie. O 1:30 poznamy dane Australian Bureau of Statistics (urząd statystyczny Australii) na temat dynamiki PKB. Rynek oczekuje spowolnienia tempa PKB w trzecim kwartale do 0,6% k/k z 0,9% za 2Q2018 oraz dynamiki 3,3% za 3Q2018 na bazie rocznej.

W godzinach porannych poznamy finalne odczyty wskaźników PMI dotyczących aktywności w sektorze usług dla krajów Strefy Euro i Wielkiej Brytanii, a po południu również dla Stanów Zjednoczonych. Będą to finalne odczyty za listopad. Zdecydowanie największą wagę z tej grupy ma indeks ISM dla sektora usług w USA publikowany o 16:00.

Około godziny 13-stej poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej. Zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami stopy procentowe pozostaną bez zmian – główna nadal ma wynosić 1,5%. Warto odnotować, iż prezes NBP, prof. Adam Glapiński na konferencji po listopadowym posiedzeniu powiedział, iż stopy mogą pozostać bez zmian przez cały 2019 rok. Opinia ta dobrze odzwierciedla rynkowe oczekiwania co do kształtowania się stóp w nadchodzących miesiącach. Ciekawostką może być fakt, że protokół z listopadowego posiedzenia pokazał iż w RPP pojawił się jeden głos nawołujący do podwyżki stóp procentowych.

O 11:00 Eurostat zaprezentuje dane na temat sprzedaży detalicznej w Strefie Euro za październik. Analitycy prognozują wzrost sprzedaży o 0,2% w stosunku do września i 2% w ujęciu rocznym.

Bardzo istotne dane z USA poznamy o 13:15. Będzie to Raport Automatic Data Processing (ADP) na temat szacunkowej zmiany zatrudnienia w sektorze prywatnym poza rolnictwem. Ważność tej publikacji wynika z tego, iż za pomocą raportów ADP możemy prognozować składowe głównego raportu na temat zatrudnienia w USA – czyli tzw. raportu NFP, którego publikacja odbędzie się w piątek.

O 16:00 poznamy decyzję Banku Kanady odnośnie stóp procentowych. Analitycy spodziewają się, iż stopy zostaną utrzymane na niezmienionym poziomie – główna na 1,75%. Warto odnotować, iż bank na ostatnim posiedzeniu w październiku podniósł stopy o 25pb. Większość analityków spodziewa się kolejnej podwyżki już w styczniu, dlatego też uczestnicy rynku będą szukali we środę potwierdzenia dla tego scenariusza. W przypadku braku potwierdzenia podwyżki w styczniu istnieje ryzyko przeceny dolara kanadyjskiego.

Tradycyjnie we środę o 16:30 prezentowany jest raport amerykańskiej agencji EIA (Energy Information Administration) na temat wielkość aktualnych zapasów ropy naftowej na lokalnym rynku. Zapasy ropy w zeszłym tygodniu wzrosły o 3,6 mln baryłek.

Czwartek – 6 grudnia

Tego dnia rozpoczyna się dwudniowy szczyt państw OPEC. Ewentualne porozumienie w sprawie ograniczenia wydobycia pozostaje pod dużym znakiem zapytania z uwagi na opór Arabii Saudyjskiej.

Z danych makroekonomicznych tego dnia poznam dynamikę sprzedaży detalicznej w Australii. Raport ten  Australian Bureau of Statistics (urząd statystyczny Australii) opublikuje o 1:30.

Najważniejsze dane w czwartek dotyczyć będą Stanów Zjednoczonych. O 14:30 poznamy cotygodniowy raport na temat nowych bezrobotnych. Analitycy oczekują spadku wniosków o zasiłek z 234 tys. do 228 tys.

O 16:00 zostaną opublikowane dane przygotowane przez Census Bureau na temat zamówień na dobra trwałego użytku w przemyśle USA. Zamówienia na dobra trwałego użytku oraz zamówienia na dobra bez środków transportu publikowane są dwa razy w miesiącu. Raz jako dane wstępne, drugi raz jako dane finalne. W tym przypadku będą to dane finalne za październik.

Piątek – 7 grudnia

Sesja piątkowa upłynie nam pod znakiem raportów z amerykańskiego i kanadyjskiego rynku pracy. Nim jednak do tego dojdzie, to jeszcze przed południem poznamy dynamikę PKB dla Strefy Euro. Analitycy oczekują spowolnienia dynamiki PKB w trzecim kwartale do 0,2% k/k w stosunku do 0,4% odnotowanych w 2Q2018. Dynamika PKB na bazie rocznej ma wynieść 1,7% r/r.

O 14:30 poznamy najważniejszy odczyt tego dnia, czyli raport Bureau of Labor Statistics obejmujący zagadnienia rynku pracy w USA. Kluczową częścią raportu jest liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych, czyli tzw. Non Farm Payrolls (NFP). Analitycy oczekują 200 tys. nowych miejsc pracy poza rolnictwem w listopadzie oraz utrzymania się stopy bezrobocia na poziomie 3,7%. Miesiąc temu raport NFP pozytywnie zaskoczył inwestorów liczbą 250 tys. nowych miejsc pracy, co było odczytem znacznie przekraczającym prognozy. Publikacji może towarzyszyć duża zmienność na parach dolarowych.

Nieco w tle danych z USA znajdują się publikowane w tym samym czasie dane z rynku pracy Kanady. W przypadku kanadyjskich danych analitycy oczekują 15 tys. nowych miejsc pracy w listopadzie. Dane te wykazują dość dużą zmienność, a sam odczyt może byś istotnym argumentem dla Banku Kanady czy podnieść stopy w styczniu. Zatem publikacji może towarzyszyć spory ruch na parach z dolarem kanadyjskim.

Źródło danych: https://pl.investing.com/economic-calendar/

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Najnowsze wpisy

Koszty opieki dla niepełnosprawnego seniora w Polsce

W miarę starzenia się społeczeństwa oraz wzrostu liczby osób z niepełnosprawnościami, opieka nad seniorami staje się coraz bardziej palącym...

Podobne artykuły