czwartek, 28 marca, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Lekcja 14: Co mówią nam dane makroekonomiczne i jak je wykorzystać w tradingu

Polecane

Tomasz Brach
Tomasz Brach
Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Na rynku od 2003 roku. Doświadczenie zawodowe zdobywał jako makler papierów wartościowych i dealer rynku międzybankowego w biurach maklerskich i bankach.

Myślę, iż nikogo nie trzeba przekonywać jak ważne są dane makroekonomiczne w kontekście tradingu. Zawodowi traderzy zaczynają swój dzień od przeglądu danych makro, aby zobaczyć kiedy można liczyć na wzrost zmienności. Znam również takich traderów, którzy uważają dane makro za zagrożenie i starają się pozostawać bez pozycji w czasie publikacji kluczowych danych. Bez względu na to do której grupy się zaliczamy warto zwracać uwagę na publikację danych. Wówczas sama publikacja może być dla nas szansą na udaną transakcję. Jeśli jednak zignorujemy fakt, iż publikowane są „jakieś tam dane” wówczas ryzykujemy zderzenie ze wzrostem zmienności której nawet nie będziemy rozumieć.

Oczywiście danych makro jest całe mnóstwo i nie sposób śledzić wszystkich publikacji. Jednakże w każdym tygodniu możemy znaleźć kilka, które w przypadku odchylenia od prognozy mogą ruszyć rynkiem. Oczywiście im większe odchylenie od wartości prognozowanej tym potencjalny ruch większy. Jeśli natomiast publikowane dane są zgodne z prognozą wówczas na rynku nic się nie będzie działo – inaczej mówiąc dane nie będą siłą sprawczą zmiany cen, a za zmianę ceny będą odpowiedzialne inne czynniki.

Na rynku walutowym do najsilniejszych danych należą te dotyczą polityki monetarnej, czyli odnoszące się do kształtowania się stóp procentowych. Do tej grupy możemy zaliczyć decyzje banków centralnych w sprawie stóp procentowych, konferencje po posiedzeniach, protokoły będące źródłem informacji nt. rozkładu głosów czy też projekcji inflacji i spodziewanego poziomu stóp w przyszłości. Do tej grupy dodałbym jeszcze inflacje konsumentów CPI oraz inflację bazową. Wskaźnik inflacji CPI (Consumer Price index) jest mirą wzrostu cen koszyka dóbr i usług konsumpcyjnych. Ze względu na dużą sezonowość cen żywności oraz dużą zmienność cen energii często pomija się te czynniki przy odczycie i podaje się również tzw. konsumencką inflację bazową.  Obie miary inflacji mogą mocno wpływać na rynkowy poziom stóp oraz decyzję banku centralnego odnośnie polityki monetarnej.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Mechanizm oddziaływania danych monetarnych na rynek walutowy jest dość prosty. Informacje skutkujące wzrostem rynkowych stóp procentowych powinny skutkować wzrostem wartości waluty której dotyczy wzrost poziomu stóp. Czyli, np. jeśli Rezerwa Federalna informuje o podniesieniu stóp procentowych, a rynek walutowy nie zdyskontował tej podwyżki wcześniej poprzez umocnienie dolara, wówczas bezpośrednio po informacji nt. podwyżki stóp powinniśmy zaobserwować umacnianie dolara.

W przypadku danych skutkujących obniżeniem rynkowych stóp procentowych, powinniśmy zaobserwować spadek wartości waluty, której dotyczy ruch w dół na stopie procentowej. Zatem obniżenie stopy procentowej przez FED w przypadku gdy rynek nie oczekiwał obniżki lub nie zdyskontował jej, będzie powodował spadek wartości dolara.

Podobnie jest z inflacją konsumentów CPI. Wyższy poziom inflacji sugeruje, iż bank centralny będzie skory do podwyższania stóp procentowych w przyszłości co powinno prowadzić do umocnienia waluty dla której zaobserwowaliśmy wyższy poziom wskaźnika CPI. I odwrotnie. W przypadku niższego poziomu wskaźnika możemy zaobserwować spadek wartości waluty.

Poniżej przedstawiam reakcję rynku na parze USDCAD na częściowo oczekiwaną podwyżkę głównej stopy z 0,5% do 0,75% ze strony Banku Kanady. Zdarzenie miało miejsce 12 lipca 2017 roku. Jak widać podwyżka była wydarzeniem dzięki któremu CAD solidnie zyskał na wartości, a para USDCAD w ciągu kilku minut spadła z poziomu 1.2920 do 1.2819. Informacja o podwyżce oddziaływała na tą parę również w następnych dniach. Dwa dni później para zanotowała minima w okolicy 1.2640. Duża świeca spadkowa to gwałtowna reakcja rynku na informacje o podwyżce stóp. Dla zwolenników daytradingu zaznaczyłem poziom minutę po danych. Dlaczego aż minutę po? Aby pokazać, iż nawet ci którzy mają refleks szachisty nie stoją na straconej pozycji.

Do drugiej grupy danych zaliczyłbym dane niezwiązane bezpośrednio z polityką monetarną. Będą to kluczowe dane takie jak: dynamika PKB, sprzedaż detaliczna, dane z rynku pracy takie jak stopa bezrobocia czy liczba nowych miejsc pracy. Mechanizm oddziaływania tych danych jest pośrednio związany z poziomem stóp. W przypadku wyższych odczytów (z wyjątkiem stopy bezrobocia) z dużym prawdopodobieństwem będą one umacniać walutę której dotyczą. I odwrotnie. Niższe odczyty będą oddziaływać negatywnie na daną walutę.

Przykładem niech będzie reakcja rynku na parze GBPAUD na lepsze od oczekiwań dane nt. sprzedaży detalicznej z Australii. Przykład z 5 grudnia 2017 dotyczący sprzedaży detalicznej zrealizowanej w październiku, czyli dane dość stare w momencie publikowania. Rynek zakładał wzrost sprzedaży detalicznej w październiku o 0,3% m/m. Finalnie otrzymał wzrost 0,5% m/m. Reakcja rynku to silny spadek GBPAUD z poziomu 1.7703 w okolice 1.7600 zrealizowany w ciągu paru godzin od publikacji. Aby urealnić wejście w rynek zaznaczyłem rynek minutę po danych.

Lekcja 15: Rodzaje wykresów giełdowych czyli czym jest wykres liniowy, słupkowy i świecowy

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Najnowsze wpisy

Antyki, jak zacząć i na co zwracać uwagę przy inwestycji

Inwestowanie w antyki - jak zacząć? Inwestowanie w antyki to nie tylko pasja, ale również sposób na pomnażanie kapitału. W...

Podobne artykuły