piątek, 26 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Lekcja 15: Rodzaje wykresów giełdowych czyli czym jest wykres liniowy, słupkowy i świecowy

Polecane

Maciej Boruc
Maciej Boruc
Trader, inwestor indywidualny z 7 letnim doświadczeniem.

Trudno jest wyobrazić sobie inwestycje na giełdzie bez użycia graficznej prezentacji cen w postaci wykresów. Za ich pomocą możemy zobaczyć w jaki sposób cena zachowywała się w przeszłości. Z tego faktu wynika, że wykresy są przedmiotem badań analizy technicznej.  

Nasze platformy transakcyjne zazwyczaj dają możliwość obejrzenia wykresów w trzech formach:

  • Wykres liniowy
  • Wykres słupkowy
  • Wykres świecowy

Poniżej przedstawimy każdy z nich

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Wykres liniowy

Jest to najprostszy wykres z jakim możemy się spotkać. Jest on rysowany za pomocą prostej linii, która łączy ze sobą kolejne kursy zamknięcia w danym okresie.

Przykład wykresu liniowego

Wykres liniowy - przykład

Wykres przedstawia zachowanie się ceny EURUSD na interwale godzinnym. Wszystkie ceny zaznaczone na czerwono pokazują kursy zamknięcia z danej godziny (np. kurs z godziny 9:00, 10:00, 11:00 itd.)

Zaletą tego wykresu jest łatwość w identyfikacji trendu. Wykres liniowy jest najbardziej przyjaznym dla oka, szczególnie dla początkujących inwestorów.

Wadą jest brak prezentacji wszystkich potrzebnych danych takich jak kurs maksimum czy minimum. Cena nieustannie się zmienia dlatego obrazowanie zachowania się ceny przy użyciu tylko kursów zamknięcia uniemożliwia nam dokonanie prawidłowej analizy technicznej. Nie wyobrażam sobie ustawienia poziomów Stop Loss bądź Take Profit patrząc tylko na ten typ wykresu.

Wykres słupkowy (barowy)

Jest to bardziej skomplikowany wykres, który prezentuje oprócz cen zamknięcia (close), ceny otwarcia (open), maksimum (high) oraz minimum (low) w wybranym przez nas okresie. Jest on rysowany za pomocą słupków (barów), które są graficzną metodą przedstawiania zachowania się ceny. Inną nazwą tego wykresu jest „OHLC” od Open, High, Low, Close.

Przykład budowy jednego słupka

Budowa wykresu słupkowego

Otwarcie – cena otwarcia w danym przedziale czasowym. Zawsze po lewej stronie słupka

Zamknięcie – cena zamknięcia w danym przedziale czasowym. Zawsze po prawej stronie słupka

Maksimum – maksymalna cena w danym przedziale czasowym

Minimum – minimalna cena w danym przedziale czasowym

Przykład wykresu słupkowego

Wykres słupkowy - przykład

Wykres ten przedstawia graficznie wszystkie potrzebne nam informacje lecz większość inwestorów wybiera trzecią opcje – wykres świecowy.


Załóż konto w XTB

Inwestuj w prawdziwe akcje z prowizją 0,2% min. 2,99 PLN oraz akcje zagraniczne z prowizją 0,12% min. 4,99 USD/EUR z brokerem X-Trade Brokers. Inwestuj w akcje Apple, Facebook, CD Projekt i wiele więcej.


Wykres świecowy

Wykres ten nazywany jest inaczej wykresem świec japońskich. Został wynaleziony przez japońskiego przedsiębiorcę, Munehisa Homma, który zajmował się handlem ryżu. Świece prezentują dokładnie te same dane co wykres słupkowy tyle że w ładniejszym formacie graficznym. Różnicą jest pokazanie w innym formacie odcinka pomiędzy ceną zamknięcia a otwarcia. Ten prostokąt nosi nazwę „ciała” świecy bądź „korpusu”.

Zazwyczaj świece japońskie występują w dwóch wariantach kolorystycznych

  • Biały i czarny – biała świeca przedstawia wzrost ceny a czarna jej spadek
  • Zielony i czerwony – zielona świeca jest wzrostowa, a czerwona spadkowa

Przykład budowy świecy

Budowa świecy wykres

Za pomocą świec, w przeciwieństwie do wykresu słupkowego, jesteśmy w szybki sposób identyfikować wzrosty i spadki cen na wykresie.

Przykład wykresu świecowego

Wykres świecowy - przykład

A tu dla porównania wariant kolorowy

 

Ważnym jest fakt, że ostatnia świeca z prawej strony przedstawia obecną cenę dlatego przez okres do zamknięcia będzie cały czas przybierać inny kształt. Jest to o tyle ważne, że ostateczny jej kształt poznamy dopiero po jej zamknięciu i dopiero wtedy możemy dokonać jej analizy.

Wykres świecowy jest o tyle specyficzny, że na podstawie kształtu świecy możemy prognozować dalsze ruchy cen. Świece układają się w formacje, które mogą oznaczać kontynuacje bądź odwrócenie trendu ale o tym dowiesz się w kolejnych artykułach.

Lekcja 16: Wszystko o poziomach Wsparcia i Oporu (strefy Popytu i Podaży)

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Inwestowanie w nieruchomości, klucz do stabilności finansowej

Inwestowanie w nieruchomości: klucz do stabilności finansowej Inwestowanie w nieruchomości to jedna z najpopularniejszych form lokowania kapitału. Dlaczego? Przede wszystkim...

Podobne artykuły