wtorek, 16 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Lekcja 16: Wszystko o poziomach Wsparcia i Oporu (strefy Popytu i Podaży)

Polecane

Maciej Boruc
Maciej Boruc
Trader, inwestor indywidualny z 7 letnim doświadczeniem.

Poziomy wsparcia i oporu to chyba najpopularniejsza fraza używana w tradingu. Każdy z nas spotyka się z tymi pojęciami w różnych analizach. Nie trudno się temu dziwić ponieważ jest to najważniejszy element i jednocześnie fundament analizy technicznej.

Czym są poziomy wsparcia i oporu?

Są to poziomy, przy których istnieje większe prawdopodobieństwo zatrzymania danego ruchu. Każdy wykres niezależnie od typu instrumentu czy to jest waluta, akcja, indeks czy surowiec jest graficznym przedstawieniem ceny, która jest wypadkową popytu i podaży. Uważa się, że poziomy wsparcia i oporu to miejsca, w których popyt oraz podaż równoważą się.

Wsparcie to miejsce, w którym siła popytu jest na tyle silna, że nie daje szans na rozwinięcie ruchu w dół. Rynek uważa, że niska cena jest na tyle interesująca, że do gry wchodzi zwiększony popyt. Następuje wtedy wyhamowanie trendu spadkowego bądź jego odwrócenie. Miejsce przy którym uaktywnia się strona popytowa jest nazywane poziomem wsparcia. Poziom ten stanowi dno, przez które cena nie może się przebić niżej. Mówimy wtedy, że cena testowała dane wsparcie, które zakończyło się nieudanym przełamaniem poziomu.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Opór to miejsce, w którym presja sprzedaży jest na tyle silna, że powoduje ona zatrzymanie ruchu wzrostowego. Wysoka cena zniechęca do dalszego kupna co jest następstwem pojawienia się większej ilości zleceń sprzedaży (podaży). Następstwem pojawienia się sprzedających jest wyhamowanie, a następnie odwrócenie trendu na spadkowy. Miejsce przy którym uaktywnia się strona podażowa nazywane jest poziomem oporu. Poziom ten stanowi sufit, przez który cena nie może przebić się wyżej. Mówimy wtedy, że cena testowała dany opór, które zakończyło się nieudanym przełamaniem poziomu.

Odpowiednia identyfikacja tych poziomów umożliwia otwieranie i zamykanie pozycji w najbardziej opłacalnych momentach. To właśnie te miejsca są obszarem, w którym z dużym prawdopodobieństwem nastąpi zmiana kierunku ceny.

Przebicia i wymienność poziomów

Powyższe definicje nie oznaczają jednak, że dany opór bądź wsparcie nie może być przełamane. Jeżeli dojdzie do nagłej zmiany warunków, siła popytu bądź podaży będzie na tyle silna, że cena bez problemowo poradzi sobie z przebiciem kluczowych poziomów.

Przebicie wsparcia i oporuPrzebicie poziomu następuje wtedy, gdy jedna ze stron (popyt bądź podaż) jest nadal w przewadze co doprowadza do kontynuacji trendu. Bardzo często następuje wtedy ważna zależność. Każdy opór po przebiciu staje się wparciem i na odwrót – każde wsparcie po przebiciu staje się oporem.

wymienność wsparcia i oporuNajłatwiej uzmysłowić sobie to w ten sposób, że cena wdrapuje się do góry po schodach. Pokonując dany poziom, przebijamy sufit. Znajdując się na wyższym poziomie, to co kiedyś było dla nas sufitem jest teraz podłogą. W ten sam sposób będzie wyglądał spadek ceny. Schodząc w dół, to po czym wcześniej chodziliśmy jest teraz ponad naszą głową. Istnieje strategia, która bazuje na wymienności tych poziomów. Nazwałem ją WKW i jest dostępna pod linkiem Strategia WKW – sposób na skuteczną analizę rynku

Warto tutaj zaznaczyć, że im częściej cena testuje dane wsparcie bądź opór, tym poziom ten nabiera większej istotności. Co z tego wynika:

  • im dłużej jesteśmy na danym poziomie i im częściej go testujemy, tym większe prawdopodobieństwo jego przebicia
  • jeżeli cena przełamie ten poziom, ruch będzie gwałtowny i dynamiczny

Testowanie wsparcia i przebicie


Załóż konto w easyMarkets

Anuluj swoje stratne transakcje dzięki dealCancellation. Jest to funkcja na platformie easyMarkets, która daje prawo do anulowanie transakcji w ustalonym czasie oraz odzyskania zainwestowanych środków. Jest to jedno z najbardziej innowacyjnych narzędzi do zarządzania ryzykiem na rachunku.


Jak wyznaczać wsparcie i opór?

Najprostszym sposobem na wyznaczanie poziomów wsparcia i oporu jest naniesienie horyzontalnych linii na poprzednie dołki oraz szczyty. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że poziomy te można wyznaczać również za pomocą innych metod. Do takich zaliczamy:

  • linie trendu
  • kanały cenowe
  • poziomy Fibonacciego
  • średnie kroczące
  • wstęgi Bollingera

Teraz w kilku krokach wytłumaczę jak prawidłowo wyznaczyć poziomy wsparcia i oporu:

Krok 1: Zaczynamy od czystego wykresu, najlepiej z dużego interwału. W tym wypadku użyłem wykresu dziennego

Krok 2: Zaznaczamy na wykresie horyzontalne linie, które będą stanowić strefy na szczytach oraz dołkach, w oparciu o zasadę: maksimum lub minimum świecy plus najwyższy/najniższy poziom świecy otwarcia/zamknięcia. 

Krok 3: Pokolorowanie obszarów pomiędzy cieniami a cenami otwarcia/zamknięcia. W ten sposób stworzymy strefy popytu i podaży czyli nasze wsparcia i opory

Jeżeli dokładnie przyjrzymy się na powyższy wykres, zobaczymy dwie interesujące rzeczy. Pierwsza z nich to wyżej opisywana wymienialność wsparcia i oporu. Druga rzecz to sposób, w jaki zostaje przełamana strefa. Zazwyczaj jest to charakterystyczna świeca marubozu, która obrazuje duże zdecydowanie rynku w jednym kierunku (duże ciało o brak cieni). Po przejściu przez strefę świecy marubozu dostajemy informację, że jedna ze stron (kupujący lub sprzedający) są w przewadze.

Podsumowanie

Teraz już wiesz czym są poziomy wsparcia i oporu oraz jak je prawidłowo wyznaczać za pomocą linii horyzontalnych. Prawidłowe naniesienie stref na wykres to podstawa analizy technicznej dlatego Ty też powinieneś spróbować dodać je do swoich aktualnych wykresów.

Naniesienie tych poziomów wcale nie jest takie trudne, jak niektórym się wydaje. Wystarczy trochę logiki.

Lekcja 17: Jak czytać wykresy giełdowe czyli formacje świecowe

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Inwestowanie w spółki z sektora e-Commerce – potencjał wzrostu i ryzyka

E-commerce, czyli handel internetowy, stał się kluczowym segmentem gospodarki globalnej, nieustannie rosnącym i zmieniającym się w odpowiedzi na rosnące...

Podobne artykuły