czwartek, 28 marca, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Strategia WKW – sposób na skuteczną analizę rynku

Polecane

Maciej Boruc
Maciej Boruc
Trader, inwestor indywidualny z 7 letnim doświadczeniem.

W dzisiejszym artykule przedstawię mój schemat patrzenia na rynek oraz pokażę, że skuteczna analiza rynku nie musi polegać na używaniu skomplikowanych narzędzi technicznych, a na używaniu najprostszych metod, które o dziwo mają największą skuteczność.

Każdy inwestor wie, że sukces na rynku tkwi w zbudowaniu kompletnej strategii inwestycyjnej. Finansowi guru zawsze powtarzają: „trzymaj się strategii to nigdy nie stracisz”, „pamiętaj o zasadach swojej strategii”, „podstawą inwestycji jest strategia. Co właściwie się kryje zatem pod pojęciem strategii inwestycyjnej?

Jest to zbiór pewnych założeń, harmonogram oraz plan jak mamy postępować podczas inwestowania na giełdzie. Dajmy przykład przeciętnej osoby zaczynającej z inwestycjami. Zazwyczaj osoba ta zachęcona jest inwestycjami rozmową z kolegą/sąsiadem/członkiem rodziny bądź usłyszała ona o ogromnych zyskach, jakie płyną z inwestowania z Internetu/TV/prasy. Scenariusz zawsze jest ten sam. Osoba przelewa na rachunek maklerski całe swoje oszczędności, kupuje akcje, które zostały mu polecone i czeka na swoje miliony. Jest to strategia inwestycyjna przeciętnej osoby zaczynającej na tym rynku – kompletny brak strategii.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Oczywiście, nie wrzucam tutaj wszystkich do jednego worka. Czasem nasi znajomi bądź rodzina mogą wybrać do swojego portfela najlepsze instrumenty, które przyniosą nam zysk, lecz należy się zastanowić czy aby na pewno takie działanie jest dla nas odpowiednie na długą metę?

Strategia WKW – od czego zacząć?

Należy wiedzieć, co zawiera w sobie podstawowa strategia inwestycyjna. Oto jej elementy:

  • Podstawowe założenia, tj. jaki instrument, jaki depozyt, jakie godziny handlu itd.
  • Wejście w pozycje
  • Zamknięcie pozycji
  • Zarządzanie ryzykiem

Dziś skupimy się głównie na wejściu oraz wyjściu z pozycji. Oczywiście zdaje sobie oczywiście sprawę z tego, że każdy może mieć swój punkt widzenia i mieć własne koncepcje. Chciałbym jednak pokazać, że skupienie się na najprostszych metodach jest jedną z najlepszych strategii inwestycyjnych.

Kiedy kupować i kiedy sprzedawać?

Strategia inwestycyjna powinna w jasny sposób opisywać, kiedy mamy zacząć kupować i kiedy sprzedać. Często początkujący inwestorzy czynią ten błąd, że sprzedają na samych dołkach i kupują na samych szczytach gdzie w spekulacji nie o to chodzi.

Ludzie są ewolucyjnie nieprzystosowani do spekulacji. Mam tutaj na myśli, że naturalnym ludzkim odruchem jest kupno, kiedy coś rośnie, ponieważ nie chcemy, aby cena odjechała i uciekła nam bez nas. Podstawową zasadą mojej strategii jest to, że gdy cena rośnie to nie kupujemy. Jeśli szybko wzrosła to tak samo szybko może spaść. Gdy kupimy przy maksimum może się okazać, że jesteśmy ostatnimi, którzy chcieli to kupić. Nic tak świetnie nie oddaje tego o czym mówię jak ta reklama….

Podstawą spekulacji jest opanowanie tych emocji i zrozumienie swoich ułomności. Jeżeli cena rośnie nie rzucamy się do kupna niczym głodny wilk na swą ofiarę. Człowiek krzyczący kupuj świetnie obrazuje to, co się dzieje w głowie początkującego inwestora kiedy zobaczy duży ruch do góry.

To samo jest z drugim kierunkiem. Jeśli cena spada to nie znaczy aby od razu rzucać się do sprzedaży. Poczekajmy na pojawienie się lepszej dla nas ceny czyli krótko mówiąc, na ruch korekcyjny.

Najlepiej wytłumaczyć o co chodzi za pomocą przykładu na żywym rynku

Na wykresie został zaznaczony ważny poziom S/R (o tym co to jest i jak to wyznaczyć opiszę w dalszej części artykułu). Szybkie spadki (czerwona strzałka) zostały wyhamowane i idąc założeniami strategii WKW powinniśmy poczekać na korektę tego mocnego ruchu spadkowego. Jeśli bylibyśmy cierpliwi, rynek doszedł znowu do starych poziomów S/R gdzie warto było wejść w pozycje spadkowe. Rynek wyrysował korektę i po osiągnięciu poziomu S/R było wysoce prawdopodobne, że najprawdopodobniej wrócimy do trendu spadkowego gdzie utworzenie nowego dołka to kwestia czasu. Jest to przykład jak ograniczyć swoje emocje w podejmowaniu decyzji. Kwestia naszej cierpliwości jest tym, czego spekulacja od nas wymaga.

Wsparcie i opór

Poziomy wsparcia i oporu są podstawowymi pojęciami analizy technicznej. O tym, że mamy do czynienia z poziomem wsparcia bądź oporu decyduje fakt, że cena ma problem z pokonaniem danego poziomu cenowego. Poziomy oporu zatrzymują cenę przed dalszymi wzrostami, pełniąc rolę sufitu. Poziomy wsparcia zatrzymują cenę przed dalszym spadkiem.

Na rynku nierzadko spotykamy się z przełamaniem danego oporu bądź wsparcia. Cena wtedy zazwyczaj mocno odjeżdża dając nam informację, która strona jest w przewadze – kupujący czy sprzedający.

Czytając wykresy, poziomy wsparć i oporów będą naszymi punktami odniesienia co do aktywności poszczególnych stron rynku: popytu oraz podaży. Wykres tworzony jest właśnie przez oba te obozy – kupujących (popyt) oraz sprzedających (podaż). Co to właściwie oznacza? Oznacza to tyle, że jeżeli jest siła na rynku, która ciągnie wykres do góry jest równoznaczne z tym, że nie ma tam żadnych sprzedających. Nie ma sprzedających = są kupujący. To bardzo ułatwia handlowanie i wyciąganie wniosków.

Podstawa strategii WKW

Przechodzimy do głównego założenia strategii WKW. Przedstawiam to na poniższym obrazku:

Schemat, na który czekamy wygląda następująco:

1. Na rynku utworzyło się wsparcie, lecz po jego kolejnym teście dochodzi do szybkiego przełamania tego poziomu

2. Początek artykułu był poświęcony nauce o tym, aby nie sprzedawać jak spada ponieważ możemy być ostatnimi, którzy podejmą taką decyzje. Nie interesuje nas ten ruch

3. Czekamy na ruch powrotny do tego wsparcia. Przy okazji dawne wsparcie nosi teraz miano oporu

4. Jeśli ruch dotknął strefy oporu, jest to najlepszy punkt to wejścia w rynek dla sprzedających. To oni są tutaj w przewadze

Oczywiście możemy odwrócić ten schemat i zamiast przełamania wsparcia byłoby przełamanie oporu, czyli wyjście przez rynek górą, cofnięcie się do poprzednich szczytów (korekta) i dalsze wzrosty.

Strefy popytu i podaży

Strefy popytu i podaży to obszary, w których umieszczone są zlecenia kupna i sprzedaży, a tym samym jest wysoce prawdopodobne, że cena zmieni kierunek zgodnie z tą strefą. Słowo klucz “strefy”. Są to poziomy, w których zmienia się równowaga między kupującymi a sprzedającymi. Jeśli jesteśmy uważnymi obserwatorami, w łatwy sposób zlokalizujemy te obszary cenowe i wykorzystamy je jako swoją przewagę.

Wygląda to w następujący sposób:

 

Umiejętne wyrysowanie stref popytu i podaży jest kluczową umiejętnością spekulacji. Prawidłowa strefa powinna być dosyć wąska. W ten sposób wyznaczymy nasz Stop Loss z większą precyzją. Oczywiście Stop Lossy przy strategii WKW wyrzucamy poza strefy S/R (S/R, Support/Resistance z ang. Wsparcie/Opór) czyli tam, gdzie formalnie nie powinno być już zleceń, które mogłyby spowodować ruch w naszą stronę.

Jak wyznaczać strefy popytu i podaży

  • Analizuj wykres przy użyciu dwóch odcinków – wzrostowy i spadkowy
  • Używaj wysokich interwałów – H4, D1, W1

Przed rozpoczęciem wyznaczenia stref S/R, czyścimy wykres z wszelkich linii, stref, poziomów itd. Najważniejszym jest czysty wykres. Ustawiamy duży interwał i szukamy dwóch dużych swingów (długich odcinków spadkowych bądź wzrostowych). Każdy swing składa się z pododcinków złożonych z fal impulsów i korekt, a w ramach tych odcinków będziemy szukali reakcji na jakieś poziomy. Na początku najważniejszym będzie dostrzeganie tych stref.

Przejdźmy do wykresu, gdzie wytłumaczę krok po kroku jak zrobić prawidłową analizę rynku:

Krok 1: Analizowanie wykresu zaczynamy od dużego interwału, ja zazwyczaj zaczynam robić analizę na interwale dziennym lub tygodniowym. W tym przykładzie użyty jest czysty wykres dzienny. 

Krok 2: Ustalenie poziomów wsparć i oporów. Zaznaczam linie stanowiące strefę na szczytach/dołkach w oparciu o zasadę: maksimum lub minimum świecy plus najwyższy/najniższy poziom świecy otwarcia/zamknięcia. W ten sposób powstają strefy.

Krok 3: Pokolorowanie obszarów pomiędzy cieniami a cenami otwarcia/zamknięcia. W ten sposób stworzymy strefy popytu i podaży.

 

Przy dokładnym przyjrzeniu się na wykresy można zobaczyć dwie interesujące rzeczy. Pierwsza to wymienialność stref oporu i wsparcia.  Druga rzecz to w jaki sposób zostaje złamana strefa którą sobie wyznaczyliśmy. Powyżej zaznaczyłem czerwonym okręgiem dwie bardzo charakterystyczne świece (marubozu). Przy strategii WKW istotnym jest w jaki sposób rynek pokonuje daną strefę i w jakim stylu rynek to robi. Świeca marubozu obrazuje duże zdecydowanie rynku w jednym kierunku (duże ciało, brak cieni). Po przejściu przez strefę świecy marubozu dostajemy informację, że jedna ze stron (kupujący lub sprzedający) są w przewadze i tylko w tym kierunku powinniśmy zawierać nasze przyszłe transakcje.

Wykorzystanie strategii WKW

Koniec teorii – czas na praktykę. Zaczniemy od wykresu, który wszystko tłumaczy

Rozpoczynamy od interpretacji lewej strony wykresu:

1. Cena spada robiąc podwójny dołek (1)

2. Rynek nie ma siły zrobić nowego wyższego szczytu

3. Cena odbija się niczym piłeczka pingpongowa od wsparcia (poziom podwójnego dołka (1))

4. Dochodzi do nagłego obsunięcia kursu (2)

5. Cena tak szybko rośnie jak szybko spadała wybijając ponad poziom (1)

6. Cena cofa się do dobrze znanego nam poziomu. Jeśli cierpliwie czekałeś, wchodzisz w pozycje na wzrost. Stąd też nazwa strategii WKW -> Wybicie, korekta, wejście

Strategia WKW może być używana na wszystkich rynkach, aktywach oraz ramach czasowych. Szczególnie dobrze sprawdza się ona na dużych interwałach. Oczywiście, tak jak każda strategia bazuje ona na prawdopodobieństwie także wzorzec ten może nie sprawdzać się za każdym razem.

Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem odnośnie prawdopodobieństwa w tradingu

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Najnowsze wpisy

Antyki, jak zacząć i na co zwracać uwagę przy inwestycji

Inwestowanie w antyki - jak zacząć? Inwestowanie w antyki to nie tylko pasja, ale również sposób na pomnażanie kapitału. W...

Podobne artykuły