poniedziałek, 26 lutego, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Stopy procentowe na tym samym poziomie

Polecane

Poznaj Rynek
Poznaj Rynek
Poznajrynek.pl to portal finansowy z zakresu inwestycji. Znajdziesz tutaj wszystko co dotyczy szeroko rozumianych finansów – świeże wiadomości, opisy strategii, posty edukacyjne, analizy rynku Forex, akcji i towarów. Doskonale rozumiemy, że zebranie wszystkich istotnych informacji zabiera nam cenny czas i w efekcie podejmujemy gorsze decyzje. Dlatego z myślą o Tobie i tysiącach innych osób, PoznajRynek.pl daje możliwość łatwego śledzenia i zrozumienia tego, co się dzieje na rynkach.

Niemal wszyscy oczekiwali pozostawienia stóp procentowych na niezmienionym poziomie i faktycznie, pozostawiono je na poziomie 5,75%. W tle spadający deficyt handlowy USA.

Rada nie zaskoczyła

Zgodnie z wczorajszymi oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej nie zaskoczyła analityków i pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Pewną niespodzianką była godzina publikacji danych. Tuż przed 14:00, to naprawdę wcześnie jak na to gremium. Świadczy to o tym, że musiało być relatywnie mało dyskusji wewnątrz samej Rady. Pewne wygaszenie emocji w przypadku polityki monetarnej to dobry kierunek zmian. Nie możemy wykluczyć, że chwalimy zbyt wcześnie, bo jeszcze dzisiaj o 15:00 mamy konferencję prezesa NBP. Te wystąpienia (słynące w przeszłości z poruszania wątków humorystyczno-niemerytorycznych) od czasu wyborów parlamentarnych również jednak wyraźnie spoważniały. Bardziej zatem należy się nastawiać na wskazówki, w tym prawdopodobnie odkładanie obniżek stóp procentowych w czasie, niż na kolejne kwieciste historie o zwierzętach czy analogie do chodzenia po górach.

Bilansy handlowe w Ameryce Północnej

Wczoraj poznaliśmy wyniki bilansu handlowego zarówno USA, jak i Kanady. W przypadku USA od jakiegoś czasu udaje się domykać deficyt budżetowy trochę powyżej 60 miliardów dolarów. To nadal daleko od zrównoważenia, aczkolwiek trzeba pamiętać, że w marcu 2022 roku byliśmy wyraźnie powyżej 100 mld. Zmniejszanie deficytu to zresztą sztandarowy cel amerykańskich prezydentów przed wyborami, zatem z pewnością ta tendencja cieszy ekipę Demokratów. Wynik jednak ze względu na brak niespodzianek nie miał większego wpływu na rynki walutowe. Ciekawiej sytuacja wygląda w Kanadzie, gdzie spodziewano się delikatnej nadwyżki, a mieliśmy jeszcze mniejszy deficyt. Kanada zresztą od dłuższego czasu balansuje raz po jednej, raz po drugiej stronie, co kilka miesięcy zamieniając nadwyżkę na deficyt i odwrotnie.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Wzrosty na bitcoinie

Na rynku kryptowalutowym jak mantra wraca temat tzw. halvingu. Jest to sytuacja, w której zmniejszane są premie dla podmiotów rozliczających łańcuch bitcoina. W efekcie na rynku generowanych jest mniej nowych monet niż wcześniej, co teoretycznie powinno zaburzać równowagę pomiędzy popytem a podażą. Przynajmniej przy poprzednich edycjach tak było i widać, że rynek wyraźnie wierzy w powtórkę. To między innymi dlatego wczoraj bitcoin był najdroższy od około miesiąca.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:
14:30 – USA – wnioski o zasiłek dla bezrobotnych,
14:30 – Czechy – decyzja w sprawie stóp procentowych.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w InternetowyKantor.pl i Walutomat.pl

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

NVIDIA znów zszokowała wynikami kwartalnymi i prognozami – akcje wystrzeliły

Sezon publikacji wyników kwartalnych na Wall Street wciąż trwa. W środę późnym wieczorem inwestorzy mogli zapoznać się z jednym...

Podobne artykuły