poniedziałek, 26 lutego, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Snap rozczarował wynikami finansowymi – akcje zanurkowały

Polecane

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.

Sezon publikacji wyników kwartalnych na Wall Street wciąż trwa. We wtorek późnym wieczorem swoje wyniki za czwarty kwartał 2023 roku zaprezentował właściciel platformy społecznościowej Snapchat – Snap.

Choć skorygowany zysk na akcję spółki okazał się nieco wyższy od oczekiwań analityków, to już przychody były niższe od rynkowego konsensusu. Informacja ta wywołała istną panikę na Wall Street. W efekcie, akcje spółki potaniały wczoraj aż o 34,6%.

Przychody Snap w IV kwartale niższe od oczekiwań

Z opublikowanego we wtorek wieczorem raportu wynika, że przychody spółki Snap w czwartym kwartale 2023 roku wyniosły 1,36 miliarda dolarów. To wynik o około 5% lepszy od przychodów odnotowanych w analogicznym kwartale rok wcześniej.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Wartość ta jest jednak niższa od prognoz analityków, które ukształtowały się na poziomie 1,38 miliarda dolarów. Średni przychód firmy na użytkownika sięgnął 3,29 USD w porównaniu z oczekiwanymi 3,33 USD.

Co gorsza, eksperci zaznaczają, że tempo wzrostu przychodów spółki Snap nie nadąża za osiągnięciami wiodących graczy technologicznych. Dla porównania, Meta zgłosiła 25-procentowy wzrost przychodów z reklam w czwartym kwartale, dział reklam Google’a wykazał wzrost o 11%, a przychody z reklam na YouTube wzrosły o 16% w tym samym okresie.

Z kolei skorygowany zysk na akcję spółki Snap w czwartym kwartale ubiegłego roku wyniósł 8 centów. W analogicznym kwartale rok wcześniej Palantir Technologies wypracował zaś wyższy zysk na akcję – wyniósł on 14 centów. Z drugiej strony, rynkowy konsensus zakładał, że skorygowany zysk na akcję spółki sięgnie 6 centów.

Snap ogłosił również, że strata netto spółki w czwartym kwartale minionego roku zmniejszyła się o 14% w porównaniu z rokiem poprzednim i wyniosła 248 milionów dolarów. Jednocześnie skorygowana EBITDA firmy w tym okresie spadła jednak o 32%, do 159,1 miliona USD.

CEO Snap o wynikach spółki

W oficjalnym komunikacie Snap przekazał, że “konflikt na Bliskim Wschodzie stanowił przeciwny wiatr dla wzrostu rok do roku o około 2 punkty procentowe w czwartym kwartale”.

CEO spółki Evan Spiegel stwierdził jednak, że „2023 był przełomowym rokiem dla Snapa, ponieważ spółka przekształciła swój biznes reklamowy i kontynuowała rozszerzanie globalnej społeczności, osiągając 414 milionów aktywnych użytkowników dziennie”.

Snap prognozuje niższe przychody w I kwartale 2024

Snap przewiduje, że w pierwszym kwartale 2024 roku przychody spółki wyniosą między 1,095 a 1,135 miliarda dolarów. Analitycy spodziewali się natomiast prognozy przychodów na pierwszy kwartał w wysokości 1,1 miliarda USD.

Ponadto, spółka poinformowała, że jej skorygowana EBITDA w pierwszym kwartale może być ujemna i sięgnąć od 55 do 95 milionów dolarów.

Snap zwolni 10% swojej załogi

Raport finansowy spółki Snap pojawił się dzień po tym, jak ogłosiła ona, że zwolni 10% swojej załogi, redukując około 528 miejsc pracy.

Redukcje sygnalizują, że Snap nadal jest w trybie cięcia kosztów, po tym jak w 2022 roku firma zwolniła 20% swojej siły roboczej, około 1200 pracowników, a w zeszłym roku kolejne 3%.

Ponadto, Snap oświadczył w poniedziałek, że zwolnienia miały na celu „najlepsze pozycjonowanie biznesu do realizacji najwyższych priorytetów” oraz „promowanie pracy wykonywanej osobiście”. Chodzi tutaj o to, aby pracę realizowały poszczególne osoby, a nie tylko delegowały ją innym.

W komunikacie giełdowym Snap stwierdził, że ogłoszona redukcja zatrudnienia będzie kosztować od 55 do 75 milionów dolarów. Firma podkreśla, że zapewni zwalnianym pracownikom odpowiednie wsparcie.

Akcje ostro w dół

Jak nietrudno się domyślić, rozczarowujące wyniki kwartalne i niezbyt obiecujące prognozy właściciela platformy społecznościowej Snapchat, nie mogły przejść bez echa na Wall Street.

I rzeczywiście, na rynku mogliśmy w środę dostrzec prawdziwą panikę. Akcje spółki Snap straciły wczoraj aż o 34,6%, osiągając tym samym najwyższą wartość od 10 listopada 2023 roku.

Wykres akcji spółki Snap

O spółce

Snap to założona w 2011 roku amerykańska spółka technologiczna, będąca właścicielem aplikacji Snapchat, umożliwiającej dzielenie się zdjęciami i krótkimi nagraniami wideo, które można oglądać przez określony czas.

Aplikację Snapchat wyróżnia ograniczenie czasowe, które umożliwia wyświetlanie filmów i zdjęć przez maksymalnie dziesięć sekund. Co więcej, wszelkie treści trafiały wyłącznie do wybranych użytkowników.

Jeśli któryś z nich chciał zapisać otrzymane zdjęcie – jego autor natychmiast otrzymywał stosowny komunikat. Docelowo wszelkie wysyłane materiały miały pojawiać się na ekranie odbiorcy, a następnie znikać. Bezpowrotnie.

Snapchat szybko stał się hitem na całym świecie. Obecnie jego użytkownicy każdego dnia wysyłają średnio około 4 miliardów “snapów”. Spółka Snap zadebiutowała na nowojorskiej giełdzie NYSE w 2017 roku.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

NVIDIA znów zszokowała wynikami kwartalnymi i prognozami – akcje wystrzeliły

Sezon publikacji wyników kwartalnych na Wall Street wciąż trwa. W środę późnym wieczorem inwestorzy mogli zapoznać się z jednym...

Podobne artykuły