poniedziałek, 26 lutego, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Przychody Palantir Technologies wyższe od oczekiwań – akcje wystrzeliły

Polecane

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.

Sezon publikacji wyników kwartalnych na Wall Street wciąż trwa. W poniedziałek późnym wieczorem swoje wyniki za czwarty kwartał 2023 roku zaprezentowała firma działająca branży AI – Palantir Technologies.

Jej przychody okazały się wyższe od oczekiwań analityków. Co więcej, Palantir Technologies zaprezentował bardzo optymistyczne prognozy dotyczące przychodów i zysków w bieżącym roku. Informacje te wywołały prawdziwą euforię na Wall Street. W efekcie, akcje spółki podrożały wczoraj aż o 30,8%

Palantir Technologies zaimponował wynikami kwartalnymi

Z opublikowanego w poniedziałek wieczorem raportu wynika, że przychody Palantir Technologies w czwartym kwartale 2023 roku wyniosły 608,4 miliona dolarów.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

To wynik aż o 20% lepszy od przychodów odnotowanych w analogicznym kwartale rok wcześniej. Wartość ta przekroczyła też prognozy analityków, które ukształtowały się na poziomie 602,9 miliona USD.

Zysk na akcję spółki w czwartym kwartale ubiegłego roku wyniósł 8 centów – czyli dokładnie tyle, ile zakładał rynkowy konsensus. W analogicznym kwartale rok wcześniej Palantir Technologies wypracował zaś zysk na akcję w wysokości 4 centów.

Co więcej, spółka w czwartym kwartale minionego roku wypracowała 209,4 miliona dolarów skorygowanego zysku operacyjnego. To wynik aż o 83% lepszy od wartości odnotowanej w analogicznym kwartale rok wcześniej. Analitycy spodziewali się natomiast skorygowanego zysku operacyjnego na poziomie 187,4 miliona USD.

Dyrektor generalny Palantir Technologies, Alex Karp oznajmił, że “działalność komercyjna spółki rozwija się w tempie, w którym nie wie, jak sobie poradzić”. CEO Palantir Technologies dodał, że sprzedaż jest napędzana przez popyt na produkty spółki oparte na sztucznej inteligencji.

Optymistyczne prognozy dotyczące 2024 roku

Palantir Technologies przewiduje, że w roku fiskalnym 2024 przychody spółki wyniosą między 2,65 a 2,67 miliarda dolarów. Analitycy spodziewali się zaś prognozy przychodów na rok fiskalny 2024 w wysokości 2,66 miliarda USD.

Mało tego, spółka prognozuje, że jej skorygowany zysk operacyjny w bieżącym roku fiskalnym wyniesie od 834 do 850 milionów dolarów, podczas gdy analitycy oczekiwali prognozy skorygowanego zysku operacyjnego na poziomie 760,3 miliona USD.

Akcje wystrzeliły

Jak nietrudno się domyślić, nieznacznie lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne i optymistyczne prognozy na 2024 rok spółki technologicznej działającej w branży sztucznej inteligencji, nie mogły przejść bez echa na Wall Street.

I rzeczywiście, na rynku mogliśmy we wtorek dostrzec euforię. Akcje Palantir Technologies podrożały wczoraj aż o 30,8%, osiągając tym samym najwyższą wartość od listopada 2021 roku.

Wykres akcji Palantir Technologies

O spółce

Palantir Technologies to amerykańska spółka specjalizująca się w platformach oprogramowania do analizy dużych zbiorów danych (big data analytics). Firma została założona w 2003 roku, a jej siedziba znajduje się w Denver, w stanie Kolorado.

Spółka jest znana przede wszystkim z trzech projektów: Palantir Gotham, Palantir Apollo i Palantir Foundry. Pierwszy z nich jest używany przez analityków do spraw zwalczania terroryzmu w agencjach wywiadowczych Stanów Zjednoczonych oraz w Departamencie Obrony USA.

Początkowo głównymi klientami Palantir były federalne agencje wywiadowcze Stanów Zjednoczonych. Z czasem firma rozszerzyła swoją bazę klientów, obsługując rządy stanowe i lokalne, a także prywatne firmy z branży finansowej i opieki zdrowotnej.

W kwietniu 2023 roku Palantir Technologies uruchomił własną platformę sztucznej inteligencji – AIP. Jej zadaniem jest umożliwienie firmom, a także organizacjom obronnym i wojskowym, wykorzystywania dużych modeli językowych i AI do pomocy w podejmowaniu decyzji.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

NVIDIA znów zszokowała wynikami kwartalnymi i prognozami – akcje wystrzeliły

Sezon publikacji wyników kwartalnych na Wall Street wciąż trwa. W środę późnym wieczorem inwestorzy mogli zapoznać się z jednym...

Podobne artykuły