poniedziałek, 26 lutego, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Główny akcjonariusz XTB sprzedał akcje w ABB – kurs mocno w dół

Polecane

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.

Główny akcjonariusz XTB – XX ZW Investment Group sprzedał w ramach przyspieszonej budowy księgi popytu (ABB) 10% akcji spółki, po cenie 41 złotych za sztukę – o ponad 12% niższej od poniedziałkowego kursu zamknięcia walorów XTB na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Informacja ta wywołała prawdziwą panikę wśród uczestników rynku. W efekcie, akcje XTB tanieją dziś aż o 9,3%.

Akcje stanowiące 10% kapitału zakładowego XTB sprzedane w ABB

Wczoraj po zamknięciu sesji główny akcjonariusz XTB – XX ZW Investment Group poinformował, że chce sprzedać około 8,2 miliona akcji stanowiących 6,97% udziału w kapitale zakładowym spółki w ramach przyspieszonej budowy księgi popytu (ABB).

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Ostatecznie główny akcjonariusz sprzedał więcej akcji – około 11,8 miliona, co stanowi 10% akcji w kapitale zakładowym XTB. Co istotne, cena sprzedaży wyniosła 41 złotych za sztukę, co oznacza, że była ona o ponad 12% niższa od poniedziałkowego kursu zamknięcia akcji XTB na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Santander Bank Polska-Santander Biuro Maklerskie wraz z Banco Santander oraz UBS AG London Branch pełniły rolę globalnych koordynatorów oraz współprowadzących księgę popytu.

Po rozliczeniu transakcji sprzedaży w ramach procesu przyspieszonej budowy księgi popytu, XX ZW Investment Group utrzyma wiodącą pozycję z pakietem 50,93% akcji XTB. Warto dodać, że XX ZW Investment Group to zarejestrowany w Luksemburgu podmiot kontrolowany przez założyciela XTB – Jakuba Zabłockiego.

Co istotne, w oficjalnym komunikacie możemy przeczytać, że główny akcjonariusz “zobowiązał się, z zastrzeżeniem standardowo praktykowanych wyjątków, do przestrzegania ograniczenia zbywalności pozostałych posiadanych przez niego po ABB akcji XTB przez okres 180 dni od dnia rozliczenia transakcji”.

„Powtórzył się scenariusz z maja 2023 r.”

Analityk Noble Securities Mateusz Chrzanowski zwraca uwagę, że “niemal idealnie powtórzył się scenariusz z ostatniej transakcji z maja ubiegłego roku, kiedy to również kilka dni po bardzo dobrych wynikach, które zaskoczyły rynek in plus, główny akcjonariusz zdecydował się o sprzedaży pakietu w ramach ABB”.

Analityk Noble Securities twierdzi, iż “powoduje to, że następnym razem reakcja rynkowa na bardzo dobre wyniki może być bardziej stonowana, ponieważ zakładany będzie wariant ponownej sprzedaży akcji”.

Mateusz Chrzanowski dodaje, iż “główny akcjonariusz zapowiedział, że jego zamiarem jest pozostanie strategicznym inwestorem w spółce i dalsze wspieranie jej w dynamicznym rozwoju, natomiast taka wypowiedź nie wyklucza dalszej redukcji zaangażowania”.

Akcje nurkują

Informacja o sprzedaży przez głównego akcjonariusza około 11,8 miliona akcji XTB w ramach przyspieszonej budowy księgi popytu wywoła spory niepokój wśród uczestników rynku. W efekcie, papiery wartościowe spółki tracą dziś aż 9,3%.

Warto jednak przy tym zaznaczyć, że ich kurs w tej chwili znajduje się nieznacznie poniżej 42,50 PLN, co oznacza, iż nadal utrzymuje się on wyraźnie powyżej ceny akcji ustalonej w ABB.

Wykres akcji XTB

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

NVIDIA znów zszokowała wynikami kwartalnymi i prognozami – akcje wystrzeliły

Sezon publikacji wyników kwartalnych na Wall Street wciąż trwa. W środę późnym wieczorem inwestorzy mogli zapoznać się z jednym...

Podobne artykuły