poniedziałek, 26 lutego, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Meta po raz pierwszy wypłaci dywidendę – akcje wystrzeliły

Polecane

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.

Sezon publikacji wyników kwartalnych na Wall Street wciąż trwa. W czwartek późnym wieczorem inwestorzy mogli zapoznać się z jednym z najbardziej wyczekiwanych raportów – swoje wyniki za czwarty kwartał 2023 roku zaprezentowała firma Meta Platforms, do której należą serwisy Facebook i Instagram.

Zarówno przychody, jak i zyski spółki okazały się wyraźnie lepsze od oczekiwań analityków. Co więcej, Meta zapowiedziała pierwszą w historii wypłatę dywidendy. Informacje te wywołały prawdziwą euforię na Wall Street. W efekcie, akcje właściciela Facebooka podrożały w piątek aż o 20,3%.

Zyski i przychody Mety lepsze od rynkowego konsensusu Meta

Z opublikowanego w czwartek wieczorem raportu wynika, że przychody Meta Platforms w czwartym kwartale 2023 roku wyniosły 40,1 miliarda dolarów.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

To wynik aż o 25% lepszy od przychodów odnotowanych w analogicznym kwartale rok wcześniej. Wartość ta przekroczyła też prognozy analityków, które ukształtowały się na poziomie 39 miliardów USD.

Zysk na akcję spółki w czwartym kwartale ubiegłego roku wyniósł natomiast 5,33 USD, co jest wynikiem aż o 202,8% lepszym niż zysk na akcję odnotowany analogicznym kwartale rok wcześniej. Rynkowy konsensus zakładał zaś zysk na akcję w wysokości 4,96 USD.

Meta Platforms zarobiła głównie na reklamach, których średnie ceny były w czwartym kwartale minionego roku o 2% większa niż w analogicznym kwartale 2022, a łączna liczba ich emisji obejrzanych przez użytkowników poszła w górę o 21% rok do roku.

Meta ogłosiła również spadek kosztów na poziomie 8% w ujęciu rocznym, do 23,73 miliarda dolarów, w czym z pewnością pomogła jej zeszłoroczna redukcja etatów. Koncern w ubiegłym roku zwolnił bowiem aż 22% całkowitej liczby pracowników, ich aktualna ilość wynosi 67 tysięcy.

Założyciel i dyrektor generalny Meta Platforms, Mark Zuckerberg w oficjalnym oświadczeniu stwierdził, że koncern ma za sobą dobry kwartał, w którym społeczność i biznes Mety stale się rozwijały. Meta poczyniła duży postęp w realizacji wizji rozwoju sztucznej inteligencji i metaverse”.

Optymistyczne prognozy dotyczące I kwartału 2024 r.

Co więcej, zarząd Meta Platforms przewiduje, że w pierwszym kwartale 2024 roku przychody spółki wyniosą między 34,5 a 37 miliardów dolarów. Analitycy spodziewali się zaś prognozy przychodów na pierwszy kwartał w wysokości 33,83 miliarda USD.

Meta Platforms zacznie wypłacać dywidendę Dywidenda

W czwartek wieczorem Meta Platforms zapowiedziała również swoją pierwszą dywidendę. Firma będzie wypłacać co kwartał 50 centów na akcje A i B. Akcjonariusze spółki-matki serwisów Facebook i Instagram zaczną otrzymywać je od 26 marca 2024 roku.

Dzieje się tak po tym, jak środki pieniężne i ich ekwiwalent w rezerwach Mety wzrosły do 65,4 miliarda dolarów na koniec 2023 roku z 40,7 miliarda USD rok wcześniej. Spółka Marka Zuckerberga ogłosiła również skup akcji własnych o wartości 50 miliardów dolarów.

Akcje wystrzeliły

Jak nietrudno się domyślić, zapowiedź wypłaty pierwszej dywidendy w historii oraz wyniki kwartalne i optymistyczne prognozy spółki, której kapitalizacja przekracza 1,2 biliona dolarów, nie mogły przejść bez echa na Wall Street – zwłaszcza, że zyski i przychody wyraźnie przewyższyły rynkowy konsensus.

I rzeczywiście, na rynku mogliśmy w piątek dostrzec euforię. Akcje właściciela Facebooka zyskały bowiem aż 20,3%, osiągając tym samym najwyższą wartość w swojej historii.

Warto również dodać, że w piątek kapitalizacja spółki Meta Platforms zwiększyła się aż o 196,8 miliarda dolarów, co stanowi nowy rekord wzrostu wartości rynkowej firmy podczas jednej sesji na Wall Street.

Wykres akcji spółki Meta Platforms

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

NVIDIA znów zszokowała wynikami kwartalnymi i prognozami – akcje wystrzeliły

Sezon publikacji wyników kwartalnych na Wall Street wciąż trwa. W środę późnym wieczorem inwestorzy mogli zapoznać się z jednym...

Podobne artykuły