piątek, 1 lipca, 2022

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

IcMarkets XTB AVATrade AXI

Pewne rozpoczęcie tygodnia na głównych indeksach.

Polecane

Jakie błędy popełniłem podczas pojedynku z Rafałem Zaorskim?

Patotrading. Inaczej tego co się działo w okresie od października do grudnia, tego bym nie ujął. Drawdown na poziomie...

Imbalance czyli poziom nierównowagi rynkowej

Spoglądając na footprint, możemy się spotkać z dwoma sytuacjami. Wolumen przehandlowany na danym poziomie po BID i ASK może...

Rola pasywnych i agresywnych uczestników rynku

Na rynku spotykamy się z różnymi rodzajami kupujących i sprzedających. Możemy agresywnie kupować i sprzedawać, bądź pasywnie kupować i...
Smart Sęp
Smart Sęp
Spekulant i pasjonat rynku od 2011 roku. Od zawsze introwertyk ceniący sobie prywatność. Pseudonim z pewnością znany sporej części z Was, szczególnie tym z większym stażem. Współzałożyciel Grupy Traderów. Laureat kilku konkursów tradingowych. Propagator rozsądnego i odpowiedzialnego podejścia do rynku z zachowaniem maksymalnej awersji do ryzyka przy odpowiednich potencjalnych stopach zwrotu.

Tydzień stóp

Tak jak w minionym tygodniu jednym z najważniejszych wydarzeń było posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, tak w tygodniu bieżącym oczy inwestorów będą zwrócone w kierunku FOMC. W środowy wieczór na  19:00 (GMT +1:00)
zaplanowano publikacje oświadczenia oraz decyzji w sprawie stóp procentowych.
Pół godziny później odbędzie się konferencja FOMC. Warto zapamiętać, aby nie zostać zaskoczonym nagłym wzrostem zmienności w godzinach wieczornych tego dnia.

Rynek oczekuje ponownego potwierdzenia co do braku potrzeby zaostrzania polityki. Janet Yellen określa ryzyko inflacyjne w USA jako ograniczone, mimo zatwierdzonego w minionym tygodniu, historycznego pakietu pomocowego. Inwestorzy dopuszczają możliwość podniesienia stóp procentowych najwcześniej w 2023 roku. Każda zmiana narracji ze strony FED, mogąca choćby pośrednio zasugerować możliwość wcześniejszego podniesienia stóp procentowych, prawdopodobnie wywołałaby zamieszanie na rynku.

Decyzje odnośnie stóp procentowych zostaną opublikowane także przez Bank Anglii w czwartek czy Bank Japonii w piątek. Szczególnie jeśli ktoś handluje pary walutowe z funtem lub jenem warto mieć to na uwadze.

COVID-19

Liczba przypadków Covid-19 tygodniowo według kontynentu. Źródło ecdc.europa.eu

Po kilku tygodniach spadku przypadków zakażeń, obserwujemy niepokojący powrót do tendencji wzrostowej.  Powodów do obaw dodaje rosnąca liczba przypadków pojawienia się skutków ubocznych stosowania szczepionki AstraZeneca. Kolejne kraje decydują się zawiesić jej stosowanie.
Kiedy większość z nas spoglądała z nadzieją w przyszłość, oczekując szybkiego powrotu do normalności w postaci luzowania obostrzeń, kolejne kraje wprowadzają nowe blokady. Nawet w naszym kraju można zaobserwować zaostrzenie rygoru dla wybranych województw.

DAX

Oznaczona na wykresie strefa 14453-14470 wydaje się z technicznego punktu widzenia kluczowa. Bykom powinno zależeć aby nie dopuścić do trwałego zejścia poniżej. W przypadku jej testu, spodziewam się prób obrony celem wyjścia i ustabilizowania handlu powyżej pivota.
Trwałe zejście poniżej, otwiera niedźwiedziom pole do popisu. Mówiąc krótko, jeśli kontrola rynku przez byki ma zostać utrzymana, handel powinien utrzymywać się powyżej strefy.

Dow Jones

Dow Jones zwany przez sympatyków królem indeksów, w ostatnich dniach można powiedzieć zasługuje na swoje honory. Z obserwowanych przez nas indeksów to DJ wykazuje największą siłę. Trudno więc typować miejsce do spadków. W myśl zasady „trend is your friend” można spodziewać się kontynuacji ruchu wzrostowego. Ewentualna korekta miałaby szanse zakończyć się w okolicach pivota. Jeśli poziom pivot zostałby wybity, interesującym poziomem do testu byłyby dla mnie okolice piątkowego low.
Tak długo jak niedźwiedzie nie są w stanie przenieść handlu na poziomy poniżej pivota, tak długo to byk definitywnie dominuje na indeksie.

NasDaq

Nasdaq bardzo dzielnie walczy na strefie 12923-12933. Strefa ta jest w mojej ocenie kluczowa z perspektywy powrotu do trendu wzrostowego w skali intraday. Wyjście powyżej strefy i utrzymanie handlu w tych rejonach tworzy szansę dla byków, potwierdzeniem ich sukcesu byłoby dopiero wybicie poziomu 13050.
Nie wybiegając jednak zbytnio w przyszłość i obiektywnie oceniając obecną sytuację, uważam, że Nasdaq ma dużą szansę na wzrosty, tak długo jak strefa zostanie utrzymana. Ewentualne zejście poniżej strefy znacząco skomplikowałoby sprawę i z dużym prawdopodobieństwem, mogłoby pokrzyżować bycze plany.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Please enter your name here

Najnowsze wpisy

Medium well, stopień przedświątecznego wysmażenia niedźwiedzi.

Święta za rogiem, zanim większość z nas odda się ich magii, wypada trochę postudiować. Co wydarzyło się na indeksach, dlaczego...

Podobne artykuły