Pesymizm na rynku ropy powoduje spadek ceny WTI poniżej 53 USD.

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Początek bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej odznacza się spadkami notowań. Cena amerykańskiej ropy WTI ponownie zeszła poniżej poziomu 53 USD za baryłkę, a notowania europejskiej ropy Brent zeszły do okolic 58 USD za baryłkę.

Tym samym, nowy tydzień na rynku ropy przyniósł zupełną zmianę nastrojów inwestorów. Jeszcze pod koniec minionego tygodnia notowania tego surowca rosły za sprawą optymizmu, który pojawił się w związku z rozmowami handlowymi pomiędzy USA a Chinami, a także w związku z zapowiedziami możliwych dalszych cięć limitów produkcji ropy naftowej w OPEC.

Niemniej, nowy tydzień upływa pod znakiem pesymizmu, na co również złożyło się kilka czynników. Po pierwsze, negocjacje handlowe na razie nie przyniosły wymiernych rezultatów – a to raczej budzi wątpliwości, czy do jakiegokolwiek porozumienia w ogóle dojdzie. Po drugie, dane makro pojawiające się w Chinach w większości okazały się rozczarowujące.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Może się jednak okazać, że ten pesymizm również jest krótkotrwały. Wsparciem dla cen ropy naftowej mogą okazać się napięcia na Bliskim Wschodzie po atakach tureckich w Syrii i zapowiedziach narzucenia sankcji na Turcję przez USA. Ponadto, inwestorzy oczekują, że raporty Amerykańskiego Instytutu Paliw i Departamentu Energii pokażą spadek zapasów ropy naftowej w USA, co również może sprzyjać wyhamowaniu zniżek lub powrotowi cen ropy do zwyżek.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Duża zmienność notowań kakao

Ostatnie tygodnie na rynku kakao przynoszą inwestorom sporo emocji. Od końcówki sierpnia cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych systematycznie rosła przez miesiąc, a pod koniec września wpadła w nerwową konsolidację, kontynuowaną do dzisiaj. Obecnie notowania kakao w Stanach Zjednoczonych poruszają się w okolicach 2450-2500 USD za tonę.

Negatywny wpływ na ceny kakao mają obecnie informacje o obfitych zbiorach surowca na Wybrzeżu Kości Słoniowej oraz dużych dostawach kakao do iworyjskich portów (w dniach 1-13 października br. wyniosły one 132 tys. ton, co oznacza wzrost o 28% rdr).

Niemniej, pozytywny wpływ na ceny kakao ma niekorzystna dla farmerów pogoda na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Obfite deszcze budzą obawy o spadek ilości wyprodukowanego kakao w kolejnych miesiącach. Tym samym, te informacje równoważą presję, jaką na ceny wywiera obecna spora podaż surowca.

Notowania kakao w USA – dane dzienne

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o