środa, 8 maja, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Grupa Żywiec schodzi z parkietu GPW

Polecane

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.

Heineken International ogłosił przymusowy wykup ostatnich 73.458 akcji (około 0,7152% kapitału) Grupy Żywiec, które pozostały w rękach akcjonariuszy mniejszościowych. Oznacza to, że po blisko 32 latach notowań kultowy polski producent piwa ostatecznie znika z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Przymusowy wykup ostatnich akcji Grupy Żywiec Heineken

Zgodnie z komunikatem, procedura przymusowego wykupu (squeeze out) rozpoczęła się 16 stycznia i potrwa do 19 stycznia. Wykup akcji od akcjonariuszy mniejszościowych to pokłosie ogłoszonych jeszcze w październiku 2022 roku zmian w akcjonariacie i wezwania na akcje.

Heineken International zaoferował 486,12 PLN za walor. Tyle samo spółka zapłaci ostatnim posiadaczom akcji znajdujących się w wolnym obrocie. Warto dodać, że przed wykupem Heineken posiadał 10 197 879 głosów na walnym zgromadzeniu Żywca, stanowiących ok. 99,2848% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu spółki.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Po przeprowadzeniu wykupu holenderskie przedsiębiorstwo piwowarskie stanie się natomiast jedynym akcjonariuszem małopolskiego browaru. Jednocześnie, od 16 stycznia uchwałą zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie handel akcjami Grupy Żywiec, w związku przymusowym wykupem, został zawieszony. Oznacza to, że ostatnią transakcję zawarto 13 stycznia 2023 roku po 481 złotych za sztukę.

Grupa Żywiec była najdłużej notowaną spółką, z wciąż obecnych na warszawskim parkiecie. W całej swojej historii na GPW akcje Żywca podrożały o ponad 5365%.

Żywiec na GPW – historia

Okazuje się, że Żywiec był absolutnym ewenementem na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Zacznijmy jednak od przedstawienia podstawowych informacji o spółce. Żywiec zajmuje się produkcją piw, w tym kultowej odmiany Jasne Pełne produkowanej od 1955 do dziś w niemal niezmienionej formie, z charakterystyczną tańczącą parą na etykiecie.

Na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych zadebiutowała 24 września 1991 roku po kursie 8,8 złotych. Wejście Żywca na GPW nastąpiło zatem zaledwie 5 miesięcy po uruchomieniu giełdy, gdy w premierowej sesji uczestniczyło 5 spółek: Próchnik, Exbud, Krośnieńskie Huty Szkła “Krosno”, Tonsil i Śląska Fabryka Kabli.

Heineken stopniowo przejmuje Grupę Żywiec Heineken

W 1994 głównym udziałowcem Żywca został Heineken International, kupując 25% akcji spółki po 120 złotych każdą. W marcu 1998 Heineken po wezwaniu kontrolował już 50% kapitału spółki. Wtedy kupował akcje po 345 PLN.

Tego samego roku Żywiec przejął firmę Brewpole, właściciela browarów w Elblągu, Leżajsku i Warce. W ten sposób powstała Grupa Żywiec. W 2019 przejęła ona również Browar Namysłów. Dziś Grupa Żywiec odpowiada za 16 marek piw, z których niektóre zawierają po kilka poszczególnych odmian tego trunku. W 2021 roku Grupa sprzedała aż 10,97 miliona hektolitrów piwa.

Akcje Żywca Heineken International odkupywał także na początku XXI wieku, zwiększając udział w akcjonariacie do 62%. W 2013 roku udział wzrósł do ponad 65% poprzez zależny od Heinekena Brau Union AG. Kolejne zakupy rozpoczęły się w 2022 i skutkowały kolejnymi wezwaniami do sprzedaży akcji oraz doprowadziły do ostatecznego pożegnania się Grupy Żywiec z GPW.

Imponująca historia wypłacania dywidendy

Warto dodać, że od 2006 roku spółka nieprzerwanie dzieliła się zyskiem z akcjonariuszami poprzez wypłacanie dywidendy dwa razy w roku. Ponadto, była ona jedyną spółką spośród największych producentów piwa w Polsce, notowaną na giełdzie.

Historyczne maksimum, ostatni kurs na giełdzie

Historyczne maksimum Grupy Żywiec zostało ustanowione w sierpniu 2007, kiedy kurs wyniósł aż 743 PLN. Jak już zostało wspomniane, ostatnie cena akcji spółki zanotowana na GPW przyjęła wartość 481 PLN.

Wykres akcji Grupy Żywiec

Millennium Bank nową najstarszą spółką na GPW

Teraz miano najstarszej, wciąż notowanej spółki, przejmie Millennium Bank, który jako pierwszy bank komercyjny zadebiutował na GPW 13 sierpnia 1992 roku wtedy pod nazwą Banku Inicjatyw Gospodarczych.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Koszty opieki dla niepełnosprawnego seniora w Polsce

W miarę starzenia się społeczeństwa oraz wzrostu liczby osób z niepełnosprawnościami, opieka nad seniorami staje się coraz bardziej palącym...

Podobne artykuły