Notowania EUR/CHF sięgnęły parytetu. Analiza euro do franka.

0

W ostatnią środę, 11 stycznia miała miejsce ogólna deprecjacja szwajcarskiego franka. Tego dnia rozpoczęło się podbicie kursu pary walutowej EUR/CHF i notowania przekroczyły parytet. W piątek, 13 stycznia euro do franka sięgnęło okolic 1,010 CHF, znajdując się najwyżej od czerwca 2022 roku. Jak wygląda sytuacja pary EUR/CHF we wtorek, 17 stycznia? Analiza rynku euro do franka.

Chwilowy skok notowań EUR/CHF

Tak jak wspomnieliśmy, w zeszłym tygodniu zaobserwowany został spadek wartości szwajcarskiego franka. Sytuację wykorzystało m.in. euro, które odnotowało chwilowy skok notowań. Jednak wzrostowy moment pary walutowej EUR/CHF wynikał z obu stron.

Deprecjacja franka

Analitycy zauważyli, że środowa (11.01) ogólna deprecjacja franka była konsekwencją pewnych spekulacji. Celem Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB) jest utrzymanie stabilności cen w tym kraju. Dane z początku roku ujawniły, że inflacja w Szwajcarii spadła do poziomu 2,8%. Taka sytuacja wskazuje na kontrolę sytuacji przez instytucję SNB. Obecne ryzyko inflacyjne wywołuje tym samym mniejsze zmartwienia banku centralnego. Przekłada się to tolerancję słabszego franka.

Gospodarki strefy euro zaskakują

Należy natomiast zwrócić uwagę na opublikowane w tym miesiącu dane z głównych gospodarek strefy euro. Zarówno we Francji, jak i w Niemczech pierwszy miesiąc zimy (grudzień) przyniósł zaskoczenie w postaci raportów ekonomicznych. Napływające w ostatnich dniach dane wskazują na to, że strefa euro wydaje się odporna bardziej niż oczekiwano. Warto zauważyć, że jak dotąd jest to najsilniejsza seria pozytywnych danych od 2021 roku.

Inwestorzy czekają dane o inflacji w strefie euro

Teraz uwaga rynkowych uczestników zdaje się spoczywać na kolejnych danych. Inwestorzy czekają na dane o inflacji w strefie euro. Wstępne dane ujawniły już wcześniej, że wzrost cen w grudniu obniżył się do 9,2%. Jutro, w środę 18 stycznia zweryfikowane zostaną szacunki Eurostatu.

Dynamiczne ruchy pary EUR/CHF, co dalej?

Ponad miesiąc para walutowa EUR/CHF trwała w marazmie ruchu bocznego. Z zakresu konsolidacji rynek wyrwał się podczas wspomnianego już momentu słabości franka, czyli 11 stycznia. Notowania pary euro do franka wykonały wówczas gwałtownych ruch w górę, sięgając w dwie doby istotnej strefy. Mowa o zakresie cenowym 1,0075-1,0110 CHF, który został wyznaczony na podstawie poziomów z czerwca 2022 roku. Para EUR/CHF w tym obszarze wyhamowała wzrosty i rozpoczęła cofnięcie. Dziś, 17 stycznia rynek wymazał prawie cały zeszłotygodniowy zysk. W ostatnich dniach para euro do franka wykonuje dynamiczne ruchy. Czy taka zmienność utrzyma się w najbliższych dniach? Jakie perspektywy stoją przed EUR/CHF?

Scenariusz wzrostowy

Teraz na rynku mogą ważyć się dalsze losy pary EUR/CHF. Wiele zdaje się zależeć od tego, która ze stron okaże się silniejsza na zakresie średniej kroczącej SMA 77 oraz w rejonach strefy wsparcia: 0,9879-0,9920 CHF. Utrzymanie tych obszarów przez euro świadczyłoby na korzyść wzrostów. Wówczas warto byłoby obserwować, czy rynek zbuduje schemat na wzrost. Na zasadzie pewnego powrotu powyżej parytetu rynek i utworzenia wyższego dołka w tej okolicy, notowania mogłyby powrócić do oporu (1,0075-1,0110 CHF).

Kurs pary walutowej EUR/CHF wzrost
Scenariusz wzrostowy para walutowa EUR/CHF 17.01.2023

Scenariusz spadkowy

Należy natomiast uwzględnić wariant, w którym cofnięcie do strefy wsparcia, wiązałoby się z wykonaniem cofnięcia. Najpierw rynek przetestowałby od dołu zakres średniej, a następnie skierował poniżej 0,9879 CHF. Z tego miejsca rynek mógłby cofnąć w rejony 0,9800 CHF i dopiero tam odbijać.

Kurs pary walutowej EUR/CHF spadek
Scenariusz spadkowy para walutowa EUR/CHF 17.01.2023

Podsumowanie

Po pierwsze należy zauważyć, że frank ocknął się po ostatnich stratach, po drugie powraca do poziomów z początku zeszłego tygodnia. Taka sytuacja pozwala sądzić, że para walutowa EUR/CHF może zdecydować się w najbliższych dniach na zejście. Wzrosty mają szansę być realizowane natomiast pod warunkiem, który opisaliśmy w scenariuszu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj