piątek, 21 czerwca, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Komentarz walutowy: Mocna połowa roku dla polskiego złotego?

Polecane

Poznaj Rynek
Poznaj Rynek
Poznajrynek.pl to portal finansowy z zakresu inwestycji. Znajdziesz tutaj wszystko co dotyczy szeroko rozumianych finansów – świeże wiadomości, opisy strategii, posty edukacyjne, analizy rynku Forex, akcji i towarów. Doskonale rozumiemy, że zebranie wszystkich istotnych informacji zabiera nam cenny czas i w efekcie podejmujemy gorsze decyzje. Dlatego z myślą o Tobie i tysiącach innych osób, PoznajRynek.pl daje możliwość łatwego śledzenia i zrozumienia tego, co się dzieje na rynkach.

Dzisiejszy kalendarz makro nie jest bardzo napięty, a inwestorzy oczekują kluczowych odczytów i decyzji banków centralnych, które poznamy w tym tygodniu. Już w tej chwili możemy powiedzieć, że zeszłoroczne oczekiwania wobec skali i tempa cięć stóp Rezerwy Federalnej były prawdopodobnie znacznie przesadzone. Bankierzy, choć komunikują gotowość do cięć, wydaje się ona ograniczona, a każda decyzja obarczona będzie pewnym ryzykiem. Także ostatnie odczyty gospodarki USA, z wyjątkiem słabszych indeksów regionalnych sugerują, że rynek pracy jest bardzo mocny, a oczekiwania inflacyjne spadają. Wszystko to prowadzi to do prognozy ostrożnych cięć w 2024 roku, które wydają się korzystne dla Wall Street i prawdopodobnie korzystne dla amerykańskiego dolara, ponieważ należy wziąć pod uwagę, że waluty zawsze wyceniane są w relacji do innych walut. Wiele wskazuje na to, że przewaga USD nad EUR trwać będzie nadal.

Dziś jedynymi odczytami makro, które mogą przynieść zmienność, na największej parze będą odczyt regionalnego indeksu Fed, z okręgu Richmond oraz wskaźnik sentymentu w strefie euro, oba publikowane o godzinie 16:00. Idąc za ostatnimi komentarzami Christine Lagarde, EBC prawdopodobnie obniży stopy przed nadejściem lata, co stawia EUR w strategicznie słabszym położeniu na tle dolara, biorąc pod uwagę fakt, że EBC znacznie później zaczął stopy podnosić, a ciął będzie je prawdopodobnie ‘łeb w łeb’ z Fedem. Ostatecznie poziomy stóp w Europie są także niższe niż w USA, a kondycja gospodarki wciąż nieporównywalnie słabsza. Prowadzi to nas do wniosku, że miękkie lądowanie, którego oczekują także analitycy Goldman Sachs, wcale nie musi oznaczać ‘zmierzchu dominacji’ dolara, w otoczeniu spadających rentowności.

Na tym tle w nieco korzystniejszym położeniu zarówno względem EUR jak i USD wydaje się polski złoty. Stopy procentowe RPP prawdopodobnie zostaną utrzymane przynajmniej do połowy roku, choć jeśli kolejne odczyty makro będą porównywalnie ‘słabe’ do wczorajszych danych o sprzedaży detalicznej, zasadna może wydawać się jedna, niewielka obniżka na przestrzeni luty – czerwiec. W dalszym ciągu nawet jeśli przez chwilę inflacja sięgnie celu, w okolicach 2,5% stopy realne w Polsce wyniosą praktycznie 3%. To bardzo znacząca liczba, nawet w porównaniu do USA obecnie, a szczególnie w zestawieniu z EUR. Wszystko to w czasie, gdy oczekiwany jest zdecydowane przyspieszenie wzrosty PKB.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Także utrzymujące się ryzyka inflacyjne i niepewność dotycząca drugiej połowy roku (VAT na żywność, odmrożenie dopłat do cen energii), które zbiegną się w czasie z pierwszymi cięciami stóp po obu stronach Atlantyku, mogą wspierać złotego, jak i potencjalnie jastrzębią pozę RPP. Jeśli dodamy do tego ok. 70 mld EUR, które Polska może otrzymać z organów UE, wydaje się, że siła złotego może utrzymać się nieco dłużej. Głównymi zagrożeniami dla polskiej waluty potencjalnie może być szersze nieoczekiwane) spowolnienie gospodarki lub skokowy wzrost cen ropy, w razie którego kapitał wędrowałby prawdopodobnie do amerykańskiego dolara. W tej chwili bazowym scenariuszem wydaje się utrzymanie siły polskiej waluty, przynajmniej do pierwszych cięć stóp w RPP, które w przeciwieństwie do EBC nie komunikuje ‘gotowości’ do rozpoczęcia obniżek stóp.

Za amerykańskiego dolara płacimy dziś 4,0045, za euro 4,37, za brytyjskiego funta szterlinga 5,1059, za franka szwajcarskiego 4,6222.

Eryk Szmyd Analityk rynków finansowych XTB

Ta publikacja handlowa jest informacyjna i edukacyjna. Nie jest rekomendacją inwestycyjną ani informacją rekomendującą lub sugerującą strategię inwestycyjną. W materiale nie sugerujemy żadnej strategii inwestycyjnej ani nie świadczymy usługi doradztwa inwestycyjnego. Materiał nie uwzględnia indywidualnej sytuacji finansowej, potrzeb i celów inwestycyjnych klienta. Nie jest też ofertą sprzedaży ani subskrypcji. Nie jest zaproszeniem do nabycia, reklamą ani promocją jakichkolwiek instrumentów finansowych. Publikację handlową przygotowaliśmy starannie i obiektywnie. Przedstawiamy stan faktyczny znany autorom w chwili tworzenia dokumentu. Nie umieszczamy w nim żadnych elementów oceniających. Informacje i badania oparte na historycznych danych lub wynikach oraz prognozy nie stanowią pewnego wskaźnika na przyszłość. Nie odpowiadamy za Twoje działania lub zaniechania, zwłaszcza za to, że zdecydujesz się nabyć lub zbyć instrumenty finansowe na podstawie informacji z tej publikacji handlowej. Nie odpowiadamy też za szkody, które mogą wynikać z bezpośredniego czy też pośredniego wykorzystania tych informacji. Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

FundsCap Arena: Comiesięczne bitwy turniejowe dla elitarnych prop-traderów

FundsCap Arena to innowacyjna platforma dla elitarnych traderów, oferująca comiesięczne turnieje. Są one idealnym miejscem do wykazania się umiejętnościami...

Podobne artykuły