W czerwcu na rynku walutowym widoczne są zmienne nastroje. Konkretne nastawienie widoczne jest w przypadku niektórych par walutowych. Przedstawia je również jedna z najpopularniejszych par, czyli EUR/USD. Prym w trwającym miesiącu wiedzie waluta Eurolandu. We wtorek, 20 czerwca notowania EUR/USD znajdują się pod poziomem 1,10 USD. Euro i dolar walczyć będą w najbliższych dniach, nie tylko o zakończenie miesiąca, lecz całego kwartału. Wynik za drugi trymester nie jest jeszcze znany i na razie jest symboliczny. Jak zakończy się II kwartał 2023 roku?
Czerwiec dla euro?
Od początku tego roku rynkowi euro do dolara towarzyszy mieszane nastawienie. W lutym i maju rządził dolar, w pozostałych jak dotąd miesiącach role się odwróciły. W czerwcu wyraźnie silniejsze jest euro. Na rzecz waluty ze Stanów Zjednoczonych zyskuje ponad 2%. Tym samym euro odrabia straty z maja i notowania EUR/USD oscylują pod 1,10 USD. Wiele wskazuje na to, że euro zwycięży w szóstym miesiącu bieżącego roku. Czy przełoży się to również na wynik kwartalny, który jak na razie jest symboliczny.
Inflacja w USA spadła do 4% w maju
Tydzień temu, we wtorek 13 czerwca pojawiły się dane dotyczące wskaźnika cen konsumpcyjnych w USA. Jak ujawnił najnowszy raport, roczna inflacja w USA spadła do 4% w maju. Odczyt okazał się lepszy od przewidywań i wyraźnie poprawił się względem kwietniowego (4,9%). W ujęciu miesięcznym ceny za oceanem wzrosły o 0,1%.
Fed bez podwyżki w czerwcu!
Natomiast w zeszłą środę, 14 czerwca odbyło się posiedzenie Rezerwy Federalnej. Członkowie Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) podejmowali wówczas decyzję ws. stóp procentowych. Amerykański Fed jednogłośnie zdecydował się zawiesić podwyżki, po cyklu 10 podwyżek z rzędu. Prognozy analityków tym samym sprawdziły się i kluczowe stopy pozostały na poziomie 5,25%.
W protokole dołączonym do decyzji instytucja zauważyła: „utrzymanie stałego zakresu docelowego na tym posiedzeniu pozwala Komitetowi ocenić dodatkowe informacje i ich implikacje dla polityki pieniężnej”. Bank centralny nie wykluczył przyszłych podwyżek, oświadczając, że przy kolejnych decyzjach będzie ostrożny.
Miękkie lądowanie możliwe, z obniżkami nie koniec – mówił Powell
Po posiedzeniu Fed miała miejsce konferencja z udziałem przewodniczącego banku. Prezes Jerome Powell powiedział, że w dalszym ciągu uważa miękkie lądowanie za możliwe. Powell powiedział, że istnieje droga do obniżenia inflacji do 2% bez ograniczenia rynku pracy.
Podczas wypowiedzi Powell poruszył kwestię podwyżek. Przewodniczący Fed ostrzegł, iż „nie należy oczekiwać obniżek stóp procentowych”.
Notowania EUR/USD z szansą na skok do 1,1065-1,1150 USD
Notowania pary walutowej EUR/USD przez pierwszą połowę czerwca w głównej mierze skupiły się na walce w strefie 1,0741-1,0827 USD. Euro wygrało na tym zakresie, czym podkreśliło panującą tendencję wzrostową. Wyraźny wzrost rozpoczął się ze wspomnianego obszaru, a wzmocniony został przez re-test średniej SMA 30 (zaznaczona na zielono). Średnia trzydziestookresowa dobrze oddaje ostatnie tendencje na rynku EUR/USD.
Rynek wykonując wspomniany wzrost wyszedł powyżej innej ważnej średniej – SMA 77. Taka sytuacja gra na korzyść euro, które może szykować się do kolejnego skoku. Notowania EUR/USD stoją z szansą na skok do strefy 1,1065-1,1150 USD.
Podsumowanie
Waluta europejskiej wspólnoty jest w lepszej kondycji w czerwcu od dolara. Obie waluty walczą o zakończenie II kwartału. Która z walut okaże się finalnie silniejsza?