poniedziałek, 26 lutego, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Kurs GBP/PLN przy 5,17 PLN. Funt straci na wartości w czerwcu.

Polecane

Piotr Szypuliński
Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Twórca organizacji naukowych.

Kolejny miesiąc 2023 roku zmierza do końca. Przed inwestorami ostatnie momenty handlu w czerwcu. Szósty miesiąc roku nie jest łaskawy dla brytyjskiej waluty. Wiele wskazuje na to, że funt straci na wartości w czerwcu względem złotego. We wtorek, 27 czerwca kurs pary GBP/PLN oscyluje przy 5,17 PLN. Jak zakończą się zmagania rynku funta do złotego w czerwcu? Co pokażą obie waluty na początku nowego miesiąca?

Spadek notowań pary GBP/PLN w czerwcu

Mimo tego, że zmagania w czerwcu jeszcze się nie skończyły, można ogólnie określić jego charakter. W tym miesiącu funt wyraźnie traci względem polskiej złotówki. Brytyjska waluta obniżyła swój kurs już o 9,5 grosza. Spadek notowań pary GBP/PLN w czerwcu wydaje się zatem przesądzony. Czy rzeczywiście tak będzie?

Sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii wzrosła w maju o 0,3%

W zeszły piątek, 23 czerwca pojawiły się istotne dla brytyjskiej gospodarki wieści. Wielkość sprzedaży detalicznej wzrosła o 0,3% w maju w ujęciu miesięcznym. Urząd Statystyczny (Office for National Statistics) Wielkiej Brytanii poinformował, że sprzedaż detaliczna wzrosła o 17% wobec poziomów sprzed Covid-19.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Stopa bezrobocia w maju wyniosła 5,1%

Wczoraj podane zostały ważne dane dla gospodarki naszego kraju. Informacje z Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) dotyczyły rynku pracy. Jak się okazało stopa bezrobocia w maju wyniosła 5,1% względem odczytu kwietniowego, czyli 5,2%. Był to najniższy odczyt stopy bezrobocia w tym roku.

Nadchodzące dane

W tym tygodniu pozostało jeszcze kilka ważnych danych dla gospodarki obu państw. W środę (28.06) i czwartek (29.06) przemawiać będą członkowie Banku Anglii (BoE). Natomiast ostatniego dnia tygodnia pojawią się raporty dotyczące brytyjskiego PKB. W piątek opublikowane zostaną również szacunki dotyczące inflacji w Polsce.

Kurs GBP/PLN w ważnej strefie

Uwagę kierujemy już w stronę wykresu pary walutowej GBP/PLN. Wykres uświadamia, iż rynek funta do złotego znajduje się przede wszystkim w kilkutygodniowej konsolidacji. Notowania od połowy kwietnia do dziś poruszają się bowiem pomiędzy strefami 5,1618-5,1770 PLN a 5,2510-5,2720 PLN. Przez te blisko trzy miesiące indeks nadbijał zakres konsolidacji. Nadbicia, jak możemy zaobserwować miały miejsce zarówno wobec obszaru 5,1618-5,1770 PLN i 5,2510-5,2720 PLN.

Dzisiaj znajduje się w obszarze cenowym 5,1618-5,1770 PLN. Choć ten zakres stanowi wsparcie dla funta, ten nie pokazuje na nim szczególnej siły. Niemniej jednak funt może się przełamać i ją znaleźć. Gdyby tak się stało, kurs pary GBP/PLN mógłby powrócić powyżej średniej SMA 77. Taka sytuacja z kolei pomogłaby w utworzeniu kolejnego impulsu wzrostowego. Mógłby on zaprowadzić notowania pary GBP/PLN w rejony 5,25 PLN.

Wykres pary GBPPLN
Wykres pary walutowej GBP/PLN interwał H4 27.06.2023

Podsumowanie

Funt szterling niezwykle słabo prezentuje się w tym miesiącu względem złotego. Rodzima waluta korzysta na tym i pilnuje funta w ważniejszych zakresach. Sama jednak nie ma tyle siły, aby zrzucić go wyżej.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

NVIDIA znów zszokowała wynikami kwartalnymi i prognozami – akcje wystrzeliły

Sezon publikacji wyników kwartalnych na Wall Street wciąż trwa. W środę późnym wieczorem inwestorzy mogli zapoznać się z jednym...

Podobne artykuły