wtorek, 16 lipca, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Kurs GBP/PLN przy 5,17 PLN. Funt straci na wartości w czerwcu.

Polecane

Piotr Szypuliński
Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Twórca organizacji naukowych.

Kolejny miesiąc 2023 roku zmierza do końca. Przed inwestorami ostatnie momenty handlu w czerwcu. Szósty miesiąc roku nie jest łaskawy dla brytyjskiej waluty. Wiele wskazuje na to, że funt straci na wartości w czerwcu względem złotego. We wtorek, 27 czerwca kurs pary GBP/PLN oscyluje przy 5,17 PLN. Jak zakończą się zmagania rynku funta do złotego w czerwcu? Co pokażą obie waluty na początku nowego miesiąca?

Spadek notowań pary GBP/PLN w czerwcu

Mimo tego, że zmagania w czerwcu jeszcze się nie skończyły, można ogólnie określić jego charakter. W tym miesiącu funt wyraźnie traci względem polskiej złotówki. Brytyjska waluta obniżyła swój kurs już o 9,5 grosza. Spadek notowań pary GBP/PLN w czerwcu wydaje się zatem przesądzony. Czy rzeczywiście tak będzie?

Sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii wzrosła w maju o 0,3%

W zeszły piątek, 23 czerwca pojawiły się istotne dla brytyjskiej gospodarki wieści. Wielkość sprzedaży detalicznej wzrosła o 0,3% w maju w ujęciu miesięcznym. Urząd Statystyczny (Office for National Statistics) Wielkiej Brytanii poinformował, że sprzedaż detaliczna wzrosła o 17% wobec poziomów sprzed Covid-19.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Stopa bezrobocia w maju wyniosła 5,1%

Wczoraj podane zostały ważne dane dla gospodarki naszego kraju. Informacje z Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) dotyczyły rynku pracy. Jak się okazało stopa bezrobocia w maju wyniosła 5,1% względem odczytu kwietniowego, czyli 5,2%. Był to najniższy odczyt stopy bezrobocia w tym roku.

Nadchodzące dane

W tym tygodniu pozostało jeszcze kilka ważnych danych dla gospodarki obu państw. W środę (28.06) i czwartek (29.06) przemawiać będą członkowie Banku Anglii (BoE). Natomiast ostatniego dnia tygodnia pojawią się raporty dotyczące brytyjskiego PKB. W piątek opublikowane zostaną również szacunki dotyczące inflacji w Polsce.

Kurs GBP/PLN w ważnej strefie

Uwagę kierujemy już w stronę wykresu pary walutowej GBP/PLN. Wykres uświadamia, iż rynek funta do złotego znajduje się przede wszystkim w kilkutygodniowej konsolidacji. Notowania od połowy kwietnia do dziś poruszają się bowiem pomiędzy strefami 5,1618-5,1770 PLN a 5,2510-5,2720 PLN. Przez te blisko trzy miesiące indeks nadbijał zakres konsolidacji. Nadbicia, jak możemy zaobserwować miały miejsce zarówno wobec obszaru 5,1618-5,1770 PLN i 5,2510-5,2720 PLN.

Dzisiaj znajduje się w obszarze cenowym 5,1618-5,1770 PLN. Choć ten zakres stanowi wsparcie dla funta, ten nie pokazuje na nim szczególnej siły. Niemniej jednak funt może się przełamać i ją znaleźć. Gdyby tak się stało, kurs pary GBP/PLN mógłby powrócić powyżej średniej SMA 77. Taka sytuacja z kolei pomogłaby w utworzeniu kolejnego impulsu wzrostowego. Mógłby on zaprowadzić notowania pary GBP/PLN w rejony 5,25 PLN.

Wykres pary GBPPLN
Wykres pary walutowej GBP/PLN interwał H4 27.06.2023

Podsumowanie

Funt szterling niezwykle słabo prezentuje się w tym miesiącu względem złotego. Rodzima waluta korzysta na tym i pilnuje funta w ważniejszych zakresach. Sama jednak nie ma tyle siły, aby zrzucić go wyżej.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Memecoiny Solana oparte na Donaldzie Trumpie eksplodują po próbie zamachu na jego życie

Treść artykułu dostarczona przez Partnera w ramach współpracy komercyjnej. Po nieudanej próbie zamachu na byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych, Donalda Trumpa,...

Podobne artykuły