Donald Trump po raz kolejny krytykuje Fed i wzywa do obniżek stóp

W środowe popołudnie, ulubione narzędzie Donalda Trumpa do komunikacji znów zostało użyte w celu wyrażenia krytyki do Fed oraz przewodniczącego, Jerome Powella.

Prezydent USA ponownie wezwał do obniżki stóp procentowych i skrytykował Rezerwę Federalną, że ta powinna obniżyć stopy do „zera lub mniej”.

Rezerwa Federalna powinna obniżyć stopy procentowe do ZERA lub niżej, a wtedy powinniśmy zacząć refinansować nasz dlug. KOSZTY OBSŁUGI DŁUGU MOGŁYBY BYĆ OBNIŻONE, jednocześnie wydłużyłby się okres spłaty. Mamy świetną walutę, siłę i bilans. USA powinny zawsze płacić najniższe odsetki. Bez inflacji! – napisał Trump na Twitterze

“Tylko naiwność Jeya Powella i Rezerwy Federalnej nie pozwala nam robić tego, co robią już inne kraje. Omija nas okazja zdarzająca się raz w życiu której brakuje nam z powodu „głupków”.”

Rzecznika Fed już odmówiła komentarza na temat tweetów.

Zobacz również: DAX przed  EBC – kolejny dzień wzrostów

Pierwsza obniżka stóp za nami

Przypomnijmy, że Rezerwa Federalna obniżyła w lipcu stopy procentowe o 25 punktów bazowych do przedziału 2,0 – 2,25 proc. Była to pierwsza decyzja o poluzowaniu polityki monetarnej w USA od 2008 roku.

Powell na lipcowej konferencji jednak nie był zbyt gołębi. Z ust szefa Fed mogliśmy wtedy usłyszeć, że obniżka nie jest początkiem całego cyklu, a jedynie średnioterminowym dostosowaniem do stanu gospodarki. Jednocześnie podkreślono, że perspektywy dla gospodarki są dobre, rynek pracy będzie się nadal umacniał lecz tempo wzrostu aktywności gospodarczej było zaledwie umiarkowane.

Nie było to po myśli Donalda Trumpa, który oczekiwał od Powella komunikatu, że Rezerwa Federalna rozpocznie długi i stanowczy cykl obniżek stóp procentowych. Prezydent USA wciąż uważa, że polityka banków centralnych Chin i strefy euro daje kolosalną przewagę konkurencyjną.

Zobacz również: Kurs złota cofa się czwartą sesję z rzędu. Czy zrealizujemy Overbalance?

Będzie kolejna?

Od lipca jednak sporo się zmieniło. Globalny wzrost i perspektywy w światowym handlu znacznie pogorszyły się w wyniku eskalacji wojny handlowej z Chinami.

Przypomnijmy, że Fed na posiedzeniu w dniach 17 – 18 września znów szykuje się do obniżki stóp procentowych. Będzie to posiedzenie rozszerzone, co oznacza oprócz decyzji o stopach i konferencji prasowej, publikację projekcji makroekonomicznych członków Fed. Jutro z kolei decyzję o kształcie polityki monetarnej podejmie posiedzenie decyzyjne EBC

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o