wtorek, 16 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Kurs złota cofa się czwartą sesję z rzędu. Czy zrealizujemy Overbalance?

Polecane

Maciej Boruc
Maciej Boruc
Trader, inwestor indywidualny z 7 letnim doświadczeniem.

Względny spokój na rynkach finansowych doprowadził sporego cofnięcia na rynkach metali szlachetnych. Informacja o postępie w rozmowach handlowych pomiędzy Chinami a USA spowodowała kolejną falę spadków na złocie i srebrze. Po ogromnym rajdzie który swój start miał pod koniec maja, pierwszy raz widzimy tak dużą korektę. A co wynika z analizy technicznej?

Pierwsza tak duża korekta od końca maja

W dniu wczorajszym wskazywałem Państwu na pewien setup Overbalance, który bazował na rozpiętości największej korekty w obecnym trendzie wzrostowym. Od końcówki maja złoto nie zrobiło większej korekty niż 58 USD, natomiast obecnie od swoich szczytów z poprzedniego tygodnia do dzisiejszych maksimów wartość ta wyniosła 70 USD.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Co ciekawe, w ostatnim czasie obserwujemy osłabiającego dolara i odwrót od ujemnej korelacji pomiędzy cenami złota z dolarem USD, co wydaje się być związane ze stabilizacją nastrojów na rynkach.

Patrząc na wykres złota nie możemy zapominać o pogłębiającym się spowolnieniu gospodarczym na całym świecie oraz przygotowaniami do zastosowania luźniejszej polityki monetarnej przez najważniejsze banki centralne. Wspiera to długoterminowy trend wzrostowy dlatego teoria o tym, że obecna korekta przybierze formę zmiany trendu na spadkowy ma niską szansę na realizację.

Co z Overbalance? Został przebity i nie zrealizował się?

Złoto wydaje się idealnym przykładem do tego aby pokazać jakie są najważniejsze problemy w realizacji scenariusza opartego na Overbalance (więcej na temat tej strategii możecie przeczytać w artykule Jak grać na Forex czyli metoda Overbalance i nic więcej)

Wracając do wczorajszego artykułu, odmierzyliśmy tam zasięg wspomnianej wcześniej korekty z maja na szczyt z poprzedniego tygodnia. Wskazaliśmy, że zakończenie obecnej fazy korekty może odbyć się na poziomie 1498,55 USD. Zobaczmy zatem co się działo przy tym punkcie.

Pierwsza reakcja rynku była prawidłowa. Przy poziomie 1498,55 pojawił się popyt, który zapewnił wzrostowe odreagowanie na ponad 8 USD. Niestety, na rynek przyszła informacja o wznowieniu rozmów handlowych (więcej na ten temat możecie przeczytać w artykule  Amerykański rynek akcji nie kupuje dobrych wieści z frontu wojny handlowej)

Podaż znów dała o sobie znać sprowadzając ceny złota na nowe minima, co było równoznaczne z wybiciem zasięgu Overbalance. Czy to oznacza, że nasz scenariusz się nie sprawdził? Nie do końca.

Rynek zasponsorował nam wybicie ale wcale nie oznacza to, że będzie ono trwałe. Na ten moment nie możemy być na sto procent pewni, że do tego doszło. Fałszywe wybicia (bo tak będziemy mogli nazwać ten spadek jeśli wrócimy wyżej) to coś, czego nikt nie lubi lecz trzeba sobie z tym radzić. Stosując Overbalance będziemy bardzo często spotykać się właśnie z taką sytacją, gdzie cena wybije nasz zasięg lecz po krótkiej (lub czasem dłużej) chwili, wróci do niego. Mogę wręcz powiedzieć, że stosując Overbalance rzadko będziemy świadkami sytuacji w której cena wręcz z chirurgiczną precyzją odbije od krawędzi Overbalance. Warto zatem ustalić sobie maksymalną granicę wyjścia ceny poza zasięg Overbalance gdzie będziemy zmuszeni zamknąć pozycję na stracie. Pamiętajcie, nigdy ale to przenigdy nie grajcie bez Stop Lossa. Jeżeli nie macie go ustawionego sztywno na platformie, miejcie przynajmniej takie miejsce na wykresie w głowie. Jeżeli wasz scenariusz nie będzie się realizował, musicie widzieć gdzie zamknąć pozycję.

Wróćcie na chwilę do pierwszego wykresu z tego artykułu. Zobaczcie, że zaznaczony jest tam zasięg 33% Overbalance gdzie wyznaczyłem swój poziom Stop Loss dla tego zlecenia. Jeżeli reakcja popytowa będzie zbyt mała na obecnym poziomie, spadek do zasięgu 33% Overbalance (1479 USD) spowoduje zamknięcie mojej pozycji wzrostowej.

W związku z tym że pokazuje moją otwartą pozycję, muszę przypomnieć i uprzedzić wszystkich, że treści zawarte w niniejszym artykule nie stanowią rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów i wystawców (Dz. U. z 2005 r. Nr 206). Informacje zawarte w artykule mają charakter wyłącznie edukacyjny i bazują na subiektywnym spojrzeniu autora. W związku z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie treści zawartych w artykule. Przed wykorzystaniem zawartych w artykule informacji do celów inwestycyjnych każdy powinien we własnym zakresie określić ryzyko strat, konsekwencje szybko zmieniających się czynników rynkowych a także konsekwencje prawne i podatkowe potencjalnych transakcji – wykorzystując swoją wiedzę i informacje inne niż zawarte w niniejszej prezentacji. Ostateczna decyzja i konsekwencje zawarcia jakiejkolwiek transakcji należą każdorazowo wyłącznie do widza.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Inwestowanie w spółki z sektora e-Commerce – potencjał wzrostu i ryzyka

E-commerce, czyli handel internetowy, stał się kluczowym segmentem gospodarki globalnej, nieustannie rosnącym i zmieniającym się w odpowiedzi na rosnące...

Podobne artykuły