Do napisania tego tekstu zmotywowały mnie pytania odnośnie tej metodologii. Jak widać poprzedni artykuł nie wyczerpał do końca tematu dlatego postaram się od początku do końca wyjaśnić czym jest overbalance oraz jak tego używać w swoim codziennym tradingu.
Overbalance jest strategią opartą o geometrię rynku, a dokładniej o równość korekt. Jest to bardzo precyzyjna metoda do wyznaczania punktów zwrotnych na wykresach. Overbalance pozwala nam określić przy jakich poziomach warto podłączyć się do aktualnie panującego trendu z zachowaniem bardzo korzystnego współczynnika zysku do ryzyka.
Podstawy Overbalance
Overbalance opiera się na dosłownie jednym zdaniu: „panujący trend będzie trwał tak długo, dopóki największa korekta w trendzie nie zostanie trwale zniesiona.”
W tym zdaniu pojawiły się dwa słowa, tj. trend i korekta a my dodamy jeszcze impuls i zaczniemy wszystko tłumaczyć od zera.
Trend to kierunek w którym w danym okresie podąża rynek, a bardziej uściślając, ceny na rynku. W analizie technicznej pojęcie trendu pełni podstawową rolę w podejmowaniu właściwych decyzji inwestycyjnych. Jeżeli używasz analizy technicznej, Twoim zadaniem jest jak najszybsze rozpoznanie trendu i inwestowanie zgodnie z jego kierunkiem. Wyróżniamy trzy rodzaje trendu: wzrostowy, spadkowy i horyzontalny.
- Wzrostowy, zbudowany z serii kolejnych wyższych szczytów i wyższych dołków
- Spadkowy, zbudowany z serii kolejnych niższych szczytów i niższych dołków
- Horyzontalny, zbudowany w zakresie szczytów i dołków zlokalizowanych na stałych poziomach
Każdy trend składa się z impulsów i korekt.
Impuls to ruch zgodny z kierunkiem panującego trendu. Jest on zazwyczaj bardziej dynamiczny i szybszy od korekty. Warto wiedzieć, że zdarzają się jednak impulsy które przybierają bardziej powolny charakter.
Rys. 1. Impulsy w trendzie wzrostowym
Korekta to ruch przeciwny do aktualnie panującego trendu. Zazwyczaj przybiera powolną postać i jest bardziej rozciągnięta w czasie niż impuls.
Rys. 2. Korekty w trendzie wzrostowym
Czym jest zatem strategia Overbalance?
No to powtórzmy jeszcze raz najważniejsze zdanie tego artykułu: „panujący trend będzie trwał tak długo, dopóki największa korekta w trendzie nie zostanie trwale zniesiona.”
Czyli mocno uproszczając, metoda Overbalance polega na porównywaniu największych korekt w panującym trendzie. Wychodzimy z założenia, że lepiej podczepić się pod ustalony i potwierdzony trend. Wiadomym jest przecież, że łatwiej jest o kontynuacje trendu niż jego odwrócenie. Moment wybicia ceny poza zasięg największej korekty jest pierwszym sygnałem ostrzegawczym do zmiany aktualnego trendu. Myślę, że takie rzeczy najłatwiej wytłumaczyć na obrazku dlatego popatrzmy niżej.
Rys. 3. Wyznaczanie trendu za pomocą Overbalance
Problemy związane ze stosowaniem Overbalance
Fałszywe wybicia to coś, czego nikt nie lubi lecz niestety, trzeba sobie z tym radzić. Często zatem będziemy spotykać się z sytuacją, w której cena wybije nasz Overbalance jednak po krótkiej chwili wróci do niego. O czym mowa:
Rys. 4. Przykład fałszywego wybicia
Rzadko się zdarzy, że cena idealnie odbije od dolnej krawędzi Overbalance. Zazwyczaj będziemy się spotykali z przebiciem tego zasięgu tak jak w tym przykładzie. O ile tutaj cena nie wyszła zbyt głęboko poza zasięg Overbalance, tak zobaczcie jak sytuacja wyglądała dzień później:
Rys. 5. Przykład fałszywego wybicia
Czy tutaj też możemy powiedzieć, że setup się sprawdził? Cel został w końcu osiągnięty ponieważ cena powróciła do trendu wzrostowego i zrobiła nowy szczyt. Jednak czy tak duże wyjście poza zasięg Overbalance nie skreśliłby tego setupu już na początku? Musimy znać swoje ryzyko.
Zarządzanie ryzykiem w metodologii Overbalance
W takim przypadku warto ustalić sobie maksymalną granicę wyjścia ceny poza zasięg Overbalance lub też ustalić czas w którym cena powinna wrócić do Overbalance. Bardzo często można się spotkać z podejściem mówiącym o granicy wyjścia rzędu 33% zasięgu Overbalance lecz również znam osoby które tolerują mniejsze wyjścia rzędu 13% lub 20%.
Jeżeli z naszej analizy wynika, że punkt gdzie dojdzie do zawrócenia trendu wypada na dolnym ograniczeniu Overbalance (patrz na obrazek niżej – „dołek OB”), to określenie miejsca do zajęcia pozycji Long mielibyśmy z głowy. Pozostaje teraz określenie dwóch rzeczy:
- Gdzie inkasować zysk?
- Jeśli cena będzie szła nie w moim kierunku, gdzie ciąć stratę?
Zacznijmy może od tej trudniejszej rzeczy czyli gdzie ciąć stratę. Aby w ogóle mówić o zarządzaniu ryzykiem pozycji, musimy najpierw umieć je mierzyć czyli prawidłowo ocenić. Każdy system musi mieć sztywne zasady działania dlatego też radzę każdemu zbudować swój własny styl lecz postaram się nakreślić w jaki sposób do tego podejść.
Tak jak wspomniałem przed chwilą, znam kilka osób które z powodzeniem handlują Overbalance i bardzo dobrze im to wychodzi lecz każda z tym osób wie dokładnie kiedy zamknąć pozycję kiedy cena nie idzie w ich kierunku. Jeżeli będziesz zamykać stratne pozycje na 13% zasięgu Overbalance to zdecydowanie częściej będzie Cię wyrzucać z pozycji na stop lossie (mniejsza skuteczność) lecz Twój wskaźnik zysku do ryzyka będzie znacznie wyższy (dla zrozumienia o co chodzi z tymi 13% -jeśli nasz zasięg miałby 100 pips to nasz stop loss musiałby być ustawiony na 13 pips od dolnej krawędzi). Jeżeli będziesz zamykać pozycje na 33% zasięgu Overbalance, Twoja skuteczność będzie wyższa ale zapłacisz mniejszym wskaźnikiem zysku do ryzyka.
Drugie podejście to mix wyjścia na ustalonym zasięgu z czasem. Możemy znaleźć traderów, którzy Overbalance tradują w ten sposób, że jeśli cena wychodzi poza ustalony zasięg, np. 33% to połowa pozycji zostaje zamknięta na stop lossie a druga połowa zostaje w rynku jeszcze przez ustalony czas (np. 30minut, 2 godziny czy do końca sesji w zależności od tego na jakim interwale został wzięty Overbalance).
Każdemu z was polecam znalezienie swojego własnego podejścia do tematu zarządzania ryzykiem. Teraz część łatwiejsza czyli gdzie inkasować zysk.
Założeniem trendu jest formowanie się coraz wyższych (trend wzrostowy) bądź niższych (trend spadkowy) szczytów i dołków. Jeżeli w naszym założeniu trend ma być dalej kontynuowany, to wyjście z zyskiem powinno nastąpić minimalnie na szczycie układu Overbalance. Jeżeli przyjąłbym, że stop lossa stawiam na 33% zasięgu Overbalance to mój setup wyglądałby następująco:
Rys. 6. Przykładowy cały setup Overbalance
Wykres jako wymiar fraktalny
Czym jest w ogóle fraktal i dlaczego o tym mowa?
Obiekty fraktalne mają charakterystyczne cechy. Główną jest to, że w skład takiego obiektu fraktalnego wchodzą jego „mniejsze lub przybliżone kopie”. Popatrzcie sobie na ten liść paproci.
Rys. 7. Liść paproci
Otóż na wykresy możemy patrzeć z punktu widzenia różnych interwałów. Podczas gdy na interwale H4 możemy zobaczyć jeden duży impuls, schodząc na interwał M15 będziemy widzieć występowanie następujących po sobie impulsów i korekt. Trochę tak jakbyśmy patrzyli na naszą paproć od dołu do góry.
Zobrazowanie wam tego może rozwiać wątpliwości na temat tego na jakim interwale grać Overbalance. Odpowiedź brzmi: na dowolnym. Ważne tylko żeby zasięg ruchu był na tyle duży aby postawić racjonalnego stop lossa.
Jako inwestor stosujący Overbalance moim zadaniem jest przede wszystkim skanowanie wysokich interwałów w celu znalezienia ruchów korekcyjnych lecz te korekty też się dzielą na impulsy i korekty. Dlatego też badając niskie ramy czasowe możemy z powodzeniem handlować na korektach w ramach poszczególnych impulsów z dużych interwałów.
Overbalance dla zaawansowanych
Na rynku warto brać pod uwagę różne scenariusze dlatego analizując wykresy, każdy impuls badajcie osobno. Bardzo często jest tak, że odmierzanie największej korekty w trendzie może dać wam wejście dopiero po dłuższym okresie czasu. Jednak jeśli analizowalibyśmy każdy impuls oddzielnie okazałoby się, że przegapiliście mnóstwo transakcji. Oczywiście zaznaczam, że podejście do Overbalance w postaci odmierzania największej korekty w trendzie nie jest błędem, a wręcz jest wskazane dla początkujących inwestorów. Jeśli jednak jesteście na dalszym etapie rozwoju, analiza tylko największej korekty w trendzie doprowadza do omijania wielu transakcji występujących w krótkoterminowych trendach w ramach poszczególnych impulsów.
Rys. 8. Overbalance w pojedynczym impulsie
Overbalance w Overbalance
Fraktalność o której wspomniałem wcześniej może nam się bardzo przydać. Jako trader, nie możecie się skupiać tylko na jednej ramie czasowej. Bardzo częstym błędem jest zapatrzenie na niskie interwały: m15, m30 czy H1, nie patrząc jednocześnie na trend z interwału H4 czy D1. Zdarza się tak, że trader patrząc na krótkoterminową tendencję ma wrażenie, że trend ten będzie trwał w nieskończoność co często kończy się tragicznie. Pamiętajcie że trendy z dużego interwału są dużo silniejsze i mają większą szansę na kontynuację niż kierunki krótkoterminowe.
Rys. 9. Overbalance z interwału H4
Rys. 10. Overbalance z interwału m30
Na powyższym obrazku widać, że pomimo początkowej reakcji rynku na spadkowy Overbalance krótkoterminowy (m30), kluczowy okazał się zasięg Overbalance z większego interwału (H4).
Podstawowe błędy w stosowaniu Overbalance
Ucząc innych traderów metodologii Overbalance bardzo często spotykam się z różnymi błędami. Wśród najczęstszych z nich mogę wymienić:
- Złe odmierzanie korekt
- Nie zamykanie strat kiedy układ się nie sprawdza
- Pomijanie korekt w pojedynczych impulsach
Punkt 2 i 3 został już omówiony więc tutaj powtórzę co to powiedziałem po jednym zdaniu.
Nie zamykanie strat kiedy układ się nie sprawdza
Musicie sobie ustalić przed otwarciem pozycji kiedy nastąpi jej zamknięcie na stracie. Najczęstszym błędem jest brak planu co do realizacji strat co powoduje nadmierną stratę. Dodając do tego ewentualny GRID (dokładanie do zleceń kiedy pozycja zaczyna tracić), w bardzo szybkim tempie możemy spalić konto. Dlatego też ważne jest ustalenie poziomu (lub czasu kiedy cena musi wrócić do Overbalance) przy którym zamykacie pozycje i absolutnie pod żadnym pozorem nie dokładać do pozycji stratnych!
Pomijanie korekt w pojedynczych impulsach
Przed chwilą to wytłumaczyłem dlatego pozwolę sobie ten punkt ominąć.
Złe odmierzanie korekt
Trzeci, i ostatni raz w dzisiejszym artykule przytoczę najważniejsze zdanie o Overbalance: „panujący trend będzie trwał tak długo, dopóki największa korekta w trendzie nie zostanie trwale zniesiona”.
Oznacza to, że musimy porównywać do siebie wielkości korekt, a zatem musimy dobrze je odmierzyć.
Rys. 11. Porównanie ostatniego impulsu do pierwszej korekty
Podstawowym błędem Overbalance który pojawia się dosyć często jest porównywanie ostatniego impulsu w trendzie do pierwszej korekty. Jest to błąd który jest absolutnie niewybaczalny i dyskwalifikujący takiego tradera z korzystania z Overbalance.
Rys. 12. Porównywanie kolejnych korekt
Na drugim obrazku widać poprawnie zastosowany Overbalance. Po pojawieniu się pierwszej znaczącej korekty, jej zasięg był odkładany na kolejne szczyty celem sprawdzenia czy trend ten jest kontynuowany. Rynek w końcu zdecydował się przetestować ten układ i po krótkotrwałym jego wybiciu, cena wróciła do swojego trendu. Wniosek jest jeden – tylko i wyłącznie porównywanie korekt (a nie impulsów z korektami) pozwoli wam wykorzystać potencjał Overbalance.
Podsumowując już artykuł – myślę, że Overbalance jest bardzo prostą metodą i łatwą do wyuczenia, a jednocześnie zapewniającą bardzo ciekawe efekty. Jeżeli jeszcze nie próbowałeś handlu przy użyciu Overbalance, najprościej przekonać się do tej metody jest po prostu zacząć nią handlować trzymając się podstawowych zasad i nie popełnianie klasycznych błędów.
W tym miejscu chciałbym was zaprosić do naszej grupy na telegramie gdzie każdy z was może zadawać pytania na temat tej metodologii, narzędzi czy też zapytać się o opinię. Jeżeli chciałbyś porozmawiać na temat Overbalance czy zobaczyć jak używam tej metody w swoim tradingu, zapraszam serdecznie do naszej grupy.
DOŁĄCZ DO GRUPY – “Poznaj Rynek Trading Office”
Jeżeli macie już swoje doświadczenie z Overbalance, możecie się nim podzielić w komentarzach pod artykułem. Zapraszam do dyskusji 🙂
Lubię Twoje edukacyjne artykuły. Napisałbyś coś o metodzie ATR?
Postaramy się coś skleić niedługo 😉
Some really howling work on behalf of the owner of this website , absolutely great content.
Czy link do grupy już nie działa?
Pozdrawiam
Podmieniliśmy już link. Tu działający -> https://t.me/joinchat/rsakEp9SVlg1NjVk