wtorek, 19 marca, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Strategia Overbalance

Polecane

Maciej Boruc
Maciej Boruc
Trader, inwestor indywidualny z 7 letnim doświadczeniem.

Metoda Overbalance skupia się na wykorzystaniu największej korekty w trendzie. Polega na porównywaniu zasięgów korekt w panującym trendzie. Zalicza się ona do strategii „trend following” czyli wychodzimy z założeniem, że lepiej podczepić się pod ustalony i potwierdzony trend niż szukać upragnionego dołka lub szczytu na wykresie. Wiadomym jest przecież, że łatwiej jest o kontynuacje trendu niż jego odwrócenie. Z definicji trendu wynika, że w trendzie wzrostowym szczyty i dołki rysują się na coraz to wyższych poziomach, natomiast w trendzie spadkowym na coraz to niższych poziomach. Panujący trend będzie trwał tak długo, dopóki największa korekta w trendzie nie zostanie zniesiona.

Naszym pierwszym zadaniem jest podzielenie wykresu na fale, zaznaczając przy tym lokalne dołki oraz szczyty, jak na poniższym obrazku.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Jeśli oznaczyliśmy już poziomy, możemy przejść do metody overbalance. Dla przypomnienia wykorzystuje ona fakt, że trend będzie dominował tak długo, dopóki największa korekta w trendzie nie zostanie zniesiona. Znajdujemy więc największą korektę w trendzie i odstawiamy jej zasięg na kolejnych dołkach tego trendu.

W powyższym przykładzie jesteśmy w trendzie spadkowym, a każda fala do góry to korekta tego trendu. Zmiana trendu będzie wtedy, gdy dojdzie do wybicia zakresu największej korekty w tym trendzie. Dopóki zakres tej korekty nie jest trwale wybity, można uznać że trend chce być kontynuowany.

Do zajmowania pozycji w strategii OB (overbalance) bardzo użyteczne są zlecenia typu buy limit (kupuj gdy cena spadnie do ___) lub sell limit (sprzedaj, gdy cena wzrośnie do ____), które powinny być stawiane jak najbliżej krawędzi OB. Naszym Take Profitem powinien być początek ruchu korekcyjnego, natomiast Stop Loss powinien być ustawiony w okolicach 25% poniżej  (lub powyżej w zależności od trendu) zakresu korekty. W ten sposób wskaźnik risk-reward osiąga dla nas korzystne wartości.

 

Zapraszam do zapoznania się z drugą częścią artykułu o strategii Overbalance, która w pełni wyczerpuje wszystkie zagadnienia i problemy związane ze stosowaniem tej metody. Link do artykułu znajduje się poniżej

Jak grać na Forex czyli metoda Overbalance i nic więcej

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Najnowsze wpisy

Czy warto kupić złoto inwestycyjne?

Inwestycje w złoto od dawna uznawane są za skuteczną strategię zabezpieczającą kapitał, docenianą za jej stabilność szczególnie w czasach...

Podobne artykuły