piątek, 26 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Analiza dnia – Czy Fed zwolni z podwyżkami stóp procentowych?

Polecane

Maciej Boruc
Maciej Boruc
Trader, inwestor indywidualny z 7 letnim doświadczeniem.

Dziś czeka nas publikacja danych przez Eurostat na temat inflacji konsumentów Strefy Euro – publikacja o 11:00. Analitycy oczekują, iż inflacja w październiku wyniesie 2,2% r/r i 0,2% m/m.

EURUSD zaczyna dzień z pompą – jesteśmy w strefie koło maksimum z dnia wczorajszego. Czy to już moment aby brać Longi na EUR? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w artykule Dawida

Dolar amerykański jest pod presją sprzedających ze względu na wczorajsze oświadczenie ze strony Fed, który zamierza zrewidować swoje narzędzia, politykę oraz sposób komunikacji z rynkiem. Fed opowiedział się za tym, że w 2019 roku zamierza przyjrzeć się w jaki sposób prowadzi swoją politykę monetarną. Przewodniczący Powell zaznaczył, że następny rok będzie ważnym okresem dla podwyżek stóp procentowych. Gospodarka, która pokazuje niemal pełne zatrudnienie oraz inflacja, która znajduje się blisko celu powodują, zmuszają Fed aby podsumował swoje działania w zakresie prowadzonej polityki. To, w połączeniu ze środowym wystąpieniem Powella który stwierdził (niebezpośrednio), że Fed zbliża się do końca zaciskania polityki monetarnej nie działa pozytywnie na siłę dolara amerykańskiego.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Z takiej sytuacji korzysta para USDJPY, którą opisywaliśmy we wczorajszym artykule. Spadek siły dolara w połączeniu z małą szansą na jakikolwiek przełom w wojnie handlowej podnosi szansę na realizację spadkowego scenariusza.

USDJPY – H4

Wczorajsza sesja amerykańska zakończyła się wzrostem S&P500 o 1,06%. Szybsze zakończenie cyklu podwyżek stóp procentowych działa kojąco na rynki akcyjne. Czy mamy szansę na rozpoczęcie hossy?

Odpowiedzi na to pytanie należy szukać na rynkach azjatyckich. Amerykański optymizm nie przełożył się na parkiety z Azji. Nikkei 225 spada o -0,57%, Shanghai Composite rośnie o 0,41%, Hang Seng rośnie o 0,31%. Mieszane wyniki mogą oznaczać, że wczorajsze odbicie na S&P500 jest tylko korektą przed dalszymi spadkami. Scenariusz bazowy to zejście do ostatniego dołka w okolice 2 600.

S&P500 – D1

Ciekawe instrumenty na dzisiaj:

Pszenica – D1

Kontynuacja scenariusza spadkowego opisywanego przy okazji publikacji ostatniego raportu WASDE czyli próba zejścia poniżej 485.

Ropa – H4

Klasyczne „mean-reversion” czyli powrót do średniej. Ostatnie dynamiczne spadki zepchały ceny ropy poniżej 55 USD za baryłkę, co było bardzo dużym odchyleniem od średniej ceny. Zastosowana na wykresie średnia pokazuję średnią ważoną z ostatnich 50 okresów. Obecnie cena wybija nam Overbalance (3 razy ten zasięg kończył się dynamicznym spadkiem), a scenariusz bazowy to podejście do 59 USD.

Bitcoin – D1

Jakże bym mógł nie wspomnieć o tym, co się w tym tygodniu wydarzyło na cenie tej kryptowaluty. Wygląda na to, że ten tydzień zamkniemy najniżej od października 2017 roku (czyli był to okres przed tym wielkim huraoptymizmem). Przebicie tak ważnego wsparcia otwiera drogę do dalszych spadków.

Przy okazji spójrzcie Państwo na sytuacje z lat 2011 – 2013 na srebrze.  Tutaj mamy wykres tygodniowy – od pierwszego zaznaczenia czerwonej strefy do przebicia minęło 80 tygodni. W przypadku bitcoina przebicie wsparcia nastąpiło po 40 tygodniach (od pierwszego zaznaczenia wsparcia). Czy bitcoin przyjmie ten sam scenariusz co srebro w 2013 roku?

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Najnowsze wpisy

Koszty opieki dla niepełnosprawnego seniora w Polsce

W miarę starzenia się społeczeństwa oraz wzrostu liczby osób z niepełnosprawnościami, opieka nad seniorami staje się coraz bardziej palącym...

Podobne artykuły