sobota, 20 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Listopadowe prognozy dotyczące podaży i popytu na towary rolne

Polecane

Maciej Boruc
Maciej Boruc
Trader, inwestor indywidualny z 7 letnim doświadczeniem.

Jak co miesiąc, amerykański Departament Rolnictwa (United States Department of Agriculture) opublikował raport WASDE (World Agricultural Supply and Demand Estimates).

Jest to najważniejsza publikacja dla inwestorów na rynkach upraw rolnych. Raport WASDE zawiera prognozy dotyczące produkcji, zużycia, zapasów oraz areału kluczowych upraw takich jak pszenica, kukurydza, soja, bawełna, cukier czy ryż. Raport ten bada nie tylko sytuację i kondycję upraw w Stanach Zjednoczonych, ale również na całym świecie. Dzięki temu raport ten to najaktualniejszy zbiór danych o towarach.

Źródło: opracowanie własne na podstawie https://www.usda.gov/oce/commodity/wasde/latest.xls

Raport przyniósł ogromne zmiany w globalnym bilansie zbóż za sprawą aktualizacji danych przez NBS (chiński urząd statystyczny), które dotyczyły ostatnich uwaga…. dziesięciu sezonów!

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Pszenica

Większość danych odnośnie amerykańskiej pszenicy na sezon 2018/19 nie została zrewidowana. Jedyna figura, która uległa zmianie to zwiększenie zużycia o 7 milionów buszli co jest odzwierciedleniem prognozowanego wzrostu zasianego obszaru pszenicy na sezon 2019/20.

Globalnie podaż pszenicy została zwiększona o 6,7 miliona ton za sprawą zwiększonej produkcji oraz większych początkowych zapasów. Jest to głównie zasługa zaktualizowania danych produkcyjnych opublikowanych przez chińskie NBS (chiński urząd statystyczny). Prognozy na sezon 2018/19 w Chinach uległy znacznej podwyżce – oczekuje się większego plonu oraz zwiększonej wydajności. Globalna produkcja pszenicy na sezon 2018/19 wzrosła o 2,6 miliona ton, lecz jeśli wyłączyć rewizje danych ze strony Chin, byłaby ona mniejsza o 1,9 miliona ton. Australia obniżyła swoje szacunki produkcyjne o 1 milion ton do 17,5 miliona w wyniku ciągłej suszy. Maroko, Pakistan i Ukraina obniżają szacunki o odpowiednio 0,9 miliona, 0,8 miliona i 0,5 miliona ton. Częściowo spadki w prognozach kompensuje Algieria, która zwiększa prognozy produkcyjne o 0,9 miliona ton. Globalne zużycie pszenicy zostało podniesione o 0,2 miliona ton lecz figura ta obejmuje wzrost o 1 milion ton w przypadku Chin. Dzięki szybciej rosnącej podaży od zużycia, globalne zapasy końcowe zwiększyły się o 6,5 miliona ton do 266,7.

Kukurydza

Prognozy na amerykańską kukurydzę w sezonie 2018/19 dotyczą mniejszej produkcji, zużycia i zapasów końcowych. Ze względu na obniżenie szacunków o wydajności plonów, produkcja kukurydzy jest szacowana na 14 626 milionów buszli, co oznacza spadek o 152 miliony w porównaniu z zeszłym miesiącem. Eksport również został obniżony w oparciu o zwiększoną konkurencję ze strony Ukrainy. Zapasy spadają szybciej niż zużycie co wpływa na mniejsze zapasy końcowe, które kurczą się o 77 milionów buszli w porównaniu z zeszłym miesiącem. Średnia cena otrzymywana przez producentów wzrasta o 10 centów i wynosi teraz 3,50 USD/b.

Soja

Szacunki odnośnie rynku soi w Stanach na sezon 2018/19 pokazują niższą produkcję, ograniczony eksport i zwiększone zapasy końcowe. Produkcja stoi prognozowana jest na 4 600 milionów buszli co oznacza spadek o 90 milionów. Jest to spowodowane mniejszą wydajnością plonów – 52,1 buszli na akr. Eksport stoi zmniejszył się o 160 milionów buszli do 1 900 milionów ze względu na spodziewany mniejszy import tego surowca przez Chiny. Przy niższym eksporcie, zapasy końcowe soi prognozowane są na poziomie 955 milionów co jest wartością wyższą o 70 milionów w stosunku do poprzedniego miesiąca. Cena otrzymywana przez producentów uległa zawężeniu między 7,60 – 9,60 USD/b, lecz nie zmieniła się wartość środkowa na poziomie 8,60 USD/b.

Globalne prognozy odnośnie stoi dotyczą niższej produkcji – została obniżona o 2 miliony ton za sprawą mniejszej produkcji w Stanach i Argentynie. Globalny eksport stoi zmniejszył się o 2 miliony ton do 155,4 milionów. Niższy eksport z USA jest częściowo równoważony wzrostem o 2 miliony dla Brazylii i wyższymi figurami dla Ukrainy i Rosji. Ze względu na sytuację na linii USA-Chiny, import stoi w Chinach spadł o 4 miliony ton do 90 milionów.

Reakcja rynku

Po publikacji raportów inwestorzy zachowali się dosyć nerwowo powodując ruchy zarówno w jedną jak i drugą stronę. Na koniec dnia cena wszystkich zbóż znalazła się blisko czwartkowego otwarcia.

Najgorzej w naszym zestawieniu wypada pszenica, która w porównaniu z czwartkowym otwarciem, traci najwięcej:

Nic w tym dziwnego – rozpatrując technicznie te instrumenty pszenica ma największy potencjał do spadków co było wskazywane w ostatnim raporcie towarowym

Pszenica – D1

Cena z powodu raportu na chwilę przebiła maksimum z ubiegłego tygodnia lecz struktura spadkowa nie została ani na chwile zachwiana (doszłoby do tego dopiero po przebiciu poziomu 525). Scenariusz bazowy to atak na nowy niższy dołek poniżej 485.

Kukurydza – D1

Wczoraj osiągnięty został nasz cel czyli wybicie ostatniego szczytu ponad 377,83. Co prawda cena po raporcie WASDE zawraca, struktura wzrostów nie zostaje zachwiana. Dopiero trwałe przebicie poziomu 360 byłoby sygnałem do odwrócenia trendu na spadkowy.

Soja – D1

Rewelacje z ubiegłego weekendu na linii USA-Chiny wytworzyły nam szczyt na soi który na razie jest mocną granicą dla grających na wzrost. Jestem ciekaw reakcji koło poziomów 845. Na razie nie widać tam nic ciekawego.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Najnowsze wpisy

Srebro jako alternatywa dla złota: Poradnik inwestycyjny

Srebro jako alternatywa dla złota: Poradnik inwestycyjny Inwestowanie w metale szlachetne to jedna z najstarszych form ochrony kapitału. Złoto jest...

Podobne artykuły