poniedziałek, 27 marca, 2023

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Zmienne nastroje na parze NZD/JPY. Jak wygląda sytuacja rynku?

Polecane

Piotr Szypuliński
Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Twórca organizacji naukowych.

Rynek pary walutowej NZD/JPY, czyli notowania dolara nowozelandzkiego do japońskiego jena od początku 2023 roku pokazuje zmienne nastroje. W styczniu obie waluty biły się o kierunek i finalnie wygrał Nowozelandczyk. Jednak wraz z początkiem lutego rynek dominowany jest przez japońskiego jena. We wtorek, 7 lutego patrzymy na notowania pary NZD/JPY. Jak wygląda sytuacja na rynku?

Styczeń dla Nowozelandczyka

Pierwszy miesiąc nowego roku upłynął pod znakiem walki o kierunek na rynku pary walutowej NZD/JPY. Końcowo przeważyła waluta z Nowej Zelandii i to ona okazała się silniejsza w styczniu. Wynik w ujęciu miesięcznym wskazał na wzrost notowań  Nowozelandczyka o około 0,60% na rzecz jena.

Warto zauważyć, że rynki wkroczyły w nowy miesiąc – luty. W pierwszych dniach lutego para NZD/JPY dominowana jest przez japońskiego jena. Wobec nowozelandzkiego dolara zyskuje on już ponad 1%.

W obu krajach inflacja powyżej oczekiwań

Pod koniec stycznia pojawiły się raporty dotyczące inflacji zarówno w Nowej Zelandii, jak i Japonii. Dane dotyczące poziomu wzrostu cen dla obu krajów ujawniły wyższe odczyty od oczekiwanych. W Nowej Zelandii roczna inflacja za czwarty kwartał 2022 roku wyniosła 7,2%. Natomiast w kraju Kwitnącej Wiśni inflacja bazowa osiągnęła poziom 4,3%.

Japonia potwierdza interwencje walutowe

Dziś, 7 lutego Japońskie Ministerstwo Finansów potwierdziło, że dokonało w 2022 roku rekordowych interwencji na rynku walutowym. Interwencje odbyły się pod koniec października i zdaniem ministra finansów „miały na celu przeciwdziałanie nadmiernym ruchom walutowym napędzanym przez handel spekulacyjny i przyniosły pewne efekty”. Jak donosi agencja Reuters, Japonia wydała rekordową sumę 5,62 biliona jenów na jednodniową interwencję 21 października. Kilka dni później, 24 października wydano 730 miliardów jenów, aby powstrzymać gwałtowny spadek jena.

Notowania pary NZD/JPY poruszają się pomiędzy istotnymi strefami, co dalej?

Wspomnianą na wstępie walkę pomiędzy walutami bardzo dobrze widać na wykresie pary walutowej NZD/JPY. Notowania tego rynku poruszały się w dość sporym zakresie cenowym, przy tym odbijając się lub naruszając istotne strefy. Warto zauważyć, że kurs omawianej pary walutowej aż czterokrotnie w styczniu podbijał do strefy oporu: 84,63-85,14 JPY. Każdorazowo jednak nie udawało mu się jej pokonać. Obszar ten spełnił swoje zadanie i z niego rynek zebrał się do ruchu spadkowego. Notowania pary NZD/JPY znajdują się obecnie na zakresie cenowym 82,50-83,00 JPY. Dla rynku te rejony w najbliższych dniach są punktem odniesienia. Spójrzmy na to jakie perspektywy ma przed sobą rynek Nowozelandczyka do jena.

Scenariusz wzrostowy

Tak długo jak rynek utrzymywać będzie strefę cenową 82,50-83,00 JPY ma sposobność budowy ruchu wzrostowego. Z tego zakresu rynek rozpocząć może sekwencyjne podejście do średniej. Jej przełamanie natomiast otworzyłoby rynkowi drogę powrotu do strefy oporu (84,63-85,14 JPY).

Kurs pary walutowej NZD/JPY wzrost
Scenariusz wzrostowy para walutowa NZD/JPY 07.02.2023

Scenariusz spadkowy

Należy jednak zauważyć, że to jen dominuje w ostatnich dniach i wydaje się, że może robić to dalej. Z obecnej strefy 82,50-83,00 JPY rynek może się wybić, ale taki ruch byłby mylący. Rynek zgasiłby popyt i gwałtownym zejściem poniżej tej strefy mógłby dać pretekst do głębszego cofnięcia. Odbijać się od dołu od wspomnianego obszaru (82,50-83,00 JPY) rozpocząłby się ruch spadkowy do wsparcia, określonego przedziałem cenowym 80,94-81,45 JPY.

Kurs pary walutowej NZD/JPY spadek
Scenariusz spadkowy para walutowa NZD/JPY 07.02.2023

Podsumowanie

Sytuacja na rynku pary walutowej NZD/JPY wygląda ciekawie. Punkt odniesienia dla najbliższego ruchu został podany i warto będzie obserwować, jak notowania zachowają się wobec niego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Poważne problemy Deutsche Banku – będzie powtórka z Credit Suisse?

Gdy uspokoiła się sytuacja wokół Credit Suisse, wyszły na jaw problemy Deutsche Banku. W piątek w pewnym momencie akcje...

Podobne artykuły