Złoto z nowym minimum! Platyna wypada najlepiej spośród kruszców.

0

Kurs złota spadł w czwartek, 15 września do najniższego poziomu od kwietnia 2020 roku. Tym samym złoty kruszec utworzył nowe tegoroczne minimum. Notowania złota spadły najniżej do poziomu 1654 dolara za uncję. Srebro w zeszłym tygodniu zanotowało finalnie stratę. Najlepiej w ostatnim czasie wypada platyna. Spośród głównych metali szlachetnych to właśnie ten kruszec utrzymuje wzrost. Co czekać może rynki najważniejszych metali w najbliższych dniach?

Oczekiwanie na decyzję Rezerwy Federalnej

Prowadzona przez Rezerwę Federalną polityka monetarna Stanów Zjednoczonych oddziałuje również na rynki głównych metali szlachetnych. Dziś, w środę 21 września o godzinie 20 bank centralny USA zadecyduje o wysokości kolejnej podwyżki stóp procentowych. Rynki głównych kruszców trwają w oczekiwaniu na decyzję Fed.

Analitycy oczekują, że Rezerwa Federalna po raz kolejny zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych o 75 punktów bazowych. Dzisiejsza decyzja najprawdopodobniej umocni amerykańskiego dolara, liczyć się zatem należy z obniżką kursu głównych metali szlachetnych.

Kurs złota z nowym minimum

Złoto spośród głównych metali szlachetnych radzi sobie we wrześniu najgorzej. Aktualnie inwestorzy są w połowie handlu w przedostatnim tygodniu września. Złoto poprzedni tydzień handlowy (12.09-16.09) zakończyło ze stratą rzędu 0,49%. Spoglądając na sytuację dziś, 21 września notowania złota obniżyły się we wrześniu, jak dotąd ogólnie o 2,56%.

W analizie metali szlachetnych z zeszłego tygodnia opisywaliśmy scenariusz na spadek rynku złotego kruszca. Rynek negować miał strefę cenową: 1691-1699 USD, co rzeczywiście miało miejsce. Taka sytuacja determinować miała spadek notowań złota do poziomu 1680 dolarów za uncję. Zauważyć można, że ten target został szybko osiągnięty, a kurs złota utworzył w zeszłym tygodniu (12.09-16.09) nowe tegoroczne minimum. Złoto pozostało na niższych zakresach, budując wsparcie w okolicach 1660 USD.

Scenariusz spadkowy

Rynek złota w najbliższych dniach ma szansę kontynuować zejście do niższych zakresów. Złoto już dziś poddać weryfikacji może niedawno utworzony obszar lokalnego wsparcia. Mowa o okolicach poziomu 1660, który oznaczony został zieloną przerywaną linią. Zejście poniżej tego obszaru, a następnie re-test od dołu determinować będą dalszą, mocniejszą przecenę. Wówczas punktem odniesienia będą poziomy z 2020 roku, a mianowicie okolice poziomu 1610 USD za uncję.

Wykres XAUUSD spadek
Scenariusz spadkowy złoto XAUUSD 21.09.2022

Scenariusz wzrostowy

Warto jednak wziąć pod uwagę możliwość, w której złoto jednak podejmie się próby utrzymania obszaru okolic ceny 1660 USD. W takim wypadku dalsza stabilizacja na obecnych poziomach pobudzić może siłę popytową. Wówczas powrót do strefy 1691-1699 USD wydaje się możliwy.

Wykres XAUUSD wzrost
Scenariusz wzrostowy złoto XAUUSD 21.09.2022

Srebro walczy o utrzymanie strefy 19,22-19,40 USD

Spośród głównych metali szlachetnych w tygodniu handlowym (12.09-16.09) srebro poradziło sobie najgorzej. Notowania srebra w ogólnym rozrachunku tygodniowym obniżyły się o 0,66%. Srebro we wspomnianym tygodniu spadło w okolice zakresu średniej kroczącej SMA 77. Jednak ten obszar cenowy udało się rynkowi utrzymać. W trwającym obecnie tygodniu (19.09-23.09) rynek jak na razie porusza się wokół strefy cenowej: 19,22-19,40 USD. Trwa zatem walka sił rynkowych o utrzymanie tego obszaru.

Scenariusz spadkowy

Dziś, 21 września po danych z banku centralnego, rynek srebra ma szansę cofnąć. Brak utrzymania w najbliższych godzinach strefy cenowej 19,22-19,40 USD stanowić może podstawę do głębszego zejścia. Impetu spadkom nadać będzie mogło ponadto przełamanie zakresu średniej kroczącej. Celem na najbliższe kilka dni w takim wypadku będzie powrót w okolice 18,30 dolarów za uncję.

Wykres XAGUSD spadek
Scenariusz spadkowy srebro XAGUSD 21.09.2022

Scenariusz wzrostowy

Należy jednak pamiętać, że rynek srebra ma szansę utrzymać obszar określony przedziałem cenowym: 19,22-19,40 USD. Do nadbijania tego zakresu może dochodzić, ze względu na niedalekie położenie zakresu średniej kroczącej SMA 77. Utrzymanie zatem tych obu obszarów determinować będzie rynek do budowy ruchu wzrostowego. Prawdopodobnym zasięgiem w takim wypadku będą okolice 20,40 dolarów.

Wykres XAGUSD wzrost
Scenariusz wzrostowy srebro XAGUSD 21.09.2022

Platyna wypada najlepiej z kruszców

Platyna w ostatnim tygodniu spisała się najlepiej spośród głównych metali szlachetnych. Co ciekawe od początku tego miesiąca na rynku platyny zauważyć można systematyczny wzrost. Taka sytuacja skutkowała tym, że notowania platyny dziś, 21 września skoczyły w okolice poziomu 940 USD. Teraz na rynku platyny warto będzie przyglądać się temu, jak potraktowana zostanie strefa cenowa 899-907 dolarów.

Scenariusz spadkowy

Ze względu na charakter dzisiejszego dnia, czyli zbliżającej się decyzji o podwyżce stóp procentowych w USA, rynek szybkim ruchem przełamać może opisaną wyżej strefę cenową. Zejście i utrzymanie się rynku poniżej strefy cenowej 899-907 USD determinować będzie utworzenie ruchu spadkowego. Każdorazowy re-test od dołu tego obszaru potencjalnie stanowić będzie o powrocie rynku do poziomu 860 dolarów.

Wykres XPTUSD spadek
Scenariusz spadkowy platyna XPTUSD 21.09.2022

Scenariusz wzrostowy

Rynek platyny może starać się utrzymać strefę cenową 899-907 USD w najbliższych dniach. Warto jednak wziąć poprawkę na to, że do nadbijania tego poziomu ma szansę dojść. O potencjale wzrostu świadczyć będzie każdorazowy re-test od góry okolic poziomu 907 dolarów. Celem dla tego rynku ma szansę być 950 USD.

Wykres XPTUSD wzrost
Scenariusz wzrostowy platyna XPTUSD 21.09.2022

Podsumowanie

Nie da się ukryć, że również rynki głównych metali szlachetnych oczekują na dzisiejszą decyzję Rezerwy Federalnej. Podwyżka stóp procentowych najprawdopodobniej z korzyścią na amerykańskiego dolara. Ucierpień zatem mogą rynki głównych kruszców, czyli złoto, srebro czy platyna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj