niedziela, 5 maja, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Walka o wzrost chińskiej gospodarki

Polecane

Rafał Płudowski
Rafał Płudowski
Analityk z 10 letnim doświadczeniem. Od 2008 r. związany z GPW i rynkiem Forex. Swoje doświadczenie zdobywał jako Doradca klienta w domu maklerskim Capital Partners, a następnie jako Dyrektor polskiego oddziału jednej z firm inwestycyjnych. Jego oczkiem w głowie jest rynek złota.

Niższy cel wzrostu gospodarczego

Według nieoficjalnych informacji, Chiny planują ustalić niższy cel wzrostu gospodarczego, na poziomie 6-6,5% w 2019 roku. W ubiegłym roku cel wynosił około 6,5%. Obniżając cel na bieżący rok Pekin przygotowuje się do zawirowań na rynku wywołanych wyższymi cłami w USA oraz niższym popytem krajowym. Jak podaje Reuters, cel został zatwierdzony przez przywódców na zamkniętej, corocznej konferencji Central Economic Work Conference, która odbyła się w połowie grudnia.

Najwolniejszy wzrost gospodarczy od blisko 30 lat

Szacuje się, że w 2018 roku chińskie PKB wzrosło o około 6,6%. Jest to najmniejszy wzrost od I kwartału 2009 roku. Analitycy przewidują, że w tym roku nastąpi dalszy spadek.

Roczna dynamika wzrostu PKB w Chinach

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Dane z tego tygodnia pokazały obniżenie inflacji konsumenckiej do 1,9% w grudniu, z 2,2% w listopadzie. Jest to poziom poniżej rządowego celu na ten rok. W 2019 roku rząd planuje utrzymać cel inflacyjny na poziomie 3%.

Polityka pro-wzrostowa

Po grudniowym spotkaniu, przywódcy chińscy stali się bardziej pro-wzrostowi, łagodząc dążenie do ograniczenia ryzyka finansowego i zadłużenia. Presja na wzrost gospodarki jest dość duża. Prawdopodobnie bank centralny wpompuje więcej gotówki na rynek, poprzez dalsze obniżanie wymogów rezerwowych obowiązujących banki. Taki ruch kilka dni temu miał już miejsce. W ten sposób rząd chce zwiększyć akcję kredytową dla małych i prywatnych firm, kluczowych dla wzrostu gospodarczego i utrzymania miejsc pracy. Decydenci polityczni nadal niechętnie patrzą w kierunku obniżania stóp procentowych, obawiając się, że jakiekolwiek ruchy mogą spowodować odpływ kapitału, ponieważ zyski z chińskich obligacji krótkoterminowych spadły poniżej amerykańskich.

Kolejnym oczekiwanym ruchem ze strony chińskiego rządu jest obniżka podatków, mająca na celu wsparcie przedsiębiorstw i wywołanie wzrostu wydatków na projekty infrastrukturalne. Zakłada się, że zmiany podatkowe pozwolą zaoszczędzić  w sumie 200 miliardów juanów każdego roku. Prawdopodobnie nacisk zostanie położony na obniżenie podatku VAT, który waha się od 6% w sektorze usług do 16% w przypadku producentów. Dochody z podatków VAT stanowią ponad jedną trzecią całkowitych wpływów rządowych.

Działania pro wzrostowe prawdopodobnie zwiększą deficyt budżetowy. Może on wzrosnąć z 2,6% PKB z ubiegłego roku, jednak nie powinien przekroczyć 3%. Również samorządy lokalne mogą wydać specjalne obligacje o wartości 2 bln juanów. W zeszłym roku limit ten wynosił 1,35 bln.

Zmiana kierunku gospodarki

Od dłuższego czasu władze w Pekinie starają się pobudzić wewnętrzną konsumpcję, aby chociaż w pewnym stopniu zmniejszyć uzależnienie od eksportu. Ostatnie napięcia handlowe pokazują, że taka droga wydaje się być słuszna.

Wielu analityków wskazuje, że obecne spowolnienie gospodarcze w Chinach może być większym zagrożeniem i wyzwaniem, niż stan Amerykańskiej gospodarki.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Najnowsze wpisy

Koszty opieki dla niepełnosprawnego seniora w Polsce

W miarę starzenia się społeczeństwa oraz wzrostu liczby osób z niepełnosprawnościami, opieka nad seniorami staje się coraz bardziej palącym...

Podobne artykuły