czwartek, 2 maja, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Tygodniowy raport nt. danych makroekonomicznych – 7.01-11.01. Inflacja CPI w USA i posiedzenie Banku Kanady

Polecane

Tomasz Brach
Tomasz Brach
Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Na rynku od 2003 roku. Doświadczenie zawodowe zdobywał jako makler papierów wartościowych i dealer rynku międzybankowego w biurach maklerskich i bankach.

Tygodniowy raport na temat danych makroekonomicznych to cykl artykułów prezentujący najważniejsze publikacje w nadchodzącym tygodniu. Opis możliwości wykorzystania danych makro na potrzeby tradingu znajduje się pod linkiem(Co mówią nam dane makro i jak je wykorzystać w tradingu).

Nowy tydzień przyniesie wzrost płynności i prawdopodobnie ograniczy zmienności na rynku. Najważniejszymi wydarzeniami tygodnia będą publikacje ze Stanów Zjednoczonych inflacji CPI oraz wskaźników ISM aktywności w usługach. Poznamy również zapisy z grudniowego posiedzenia FED. Wszystko to może rzucić więcej światła na przyszłą politykę monetarną w USA. Dodatkowo poznamy decyzje monetarne Rady Polityki Pieniężnej oraz Banku Kanady. W przypadku obu posiedzeń rynek oczekuje utrzymania stóp na obecnych poziomach, kluczowa zatem będzie retoryka odnośnie przyszłych ruchów monetarnych.

Poniedziałek – 7 stycznia

Zwykle w poniedziałek nie ma zaplanowanych kluczowych publikacji danych makroekonomicznych. Tym razem jedynie dwie pozycje przykuwają uwagę.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

O 11:00 Eurostat opublikuje dane na temat sprzedaży detalicznej w listopadzie. Ponieważ są to dane mocno historyczne ich wpływ na rynek jest ograniczony i tylko w przypadku dużego odchylenia od wartości prognozowanej może pojawić się zmienność. Analitycy oczekują spadku tempa sprzedaży detalicznej w listopadzie do 0,1% m/m z poziomu 0,3% m/m w październiku. Wynik mocno powyżej rynkowych oczekiwań powinien wspierać rynki akcji Strefy Euro oraz wspólną walutę.

O godzinie 16:00 poznamy istotne dane z USA na temat aktywności w usługach w grudniu. W zeszłym tygodniu analogiczne dane dla produkcji pokazały mocny spadek. Dla ISM w usługach analitycy spodziewają się spadku wskaźnika w grudniu do 59,1 pkt. w stosunku do poziomu 60,7 odnotowanego w listopadzie. Ze względu na to, iż usługi stanowią znaczący procent PKB USA wskaźnik można wykorzystać tradingowo. Dane powyżej wartości oczekiwanej (59,1 ptk.) powinny wspierać dolara amerykańskiego i Wall Street. Słaby odczyt pogorszy sentyment na rynkach akcji i umocni aktywa safe haven np. złoto.

Wtorek –go 8 stycznia

Tego dnia o 14:30 Biuro Analiz Ekonomicznych USA zaprezentuje raport na temat obrotów w handlu zagranicznym zrealizowanych w listopadzie. Wartości będą analizowane przez pryzmat wojny handlowej na linii Waszyngton – Pekin i w związku z tym istnieje ryzyko gorszych danych. Nominalne odczyty eksportu i importu poniżej wartości oczekiwanych mogą pogorszyć sentyment na Wall Street i pchnąć rynek w kierunku aktywów postrzeganych jako safe haven. W przypadku odczytu zgodnego z oczekiwaniami dane przejdą bez reakcji rynku.

Środa – 9 stycznia

Po godzinie 12-stej poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych w Polsce. Zeszłotygodniowe słabsze odczyty inflacji konsumenckiej CPI oraz wskaźnika PMI aktywności w przemyśle zamykają drogę do dyskusji na temat podwyżek stóp procentowych w 2019 roku. Samo posiedzenie jest warte odnotowania lecz nie będzie źródłem zmienności dla rynku.

Znacznie ciekawiej zapowiada się decyzja Banku Kanady zaplanowana na godzinę 16:00. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał kolejnej podwyżki stóp procentowych na dolarze kanadyjskim. Jednakże grudniowe posiedzenie Banku Kanady pokazało, iż w obliczu spadających cen ropy, niższej inflacji i groźby globalnego spowolnienia bank wstrzyma się z podwyżkami stóp w styczniu. Scenariuszem bazowym na środę jest zatem utrzymanie stóp na niezmienionym poziomie. Argumentem za podwyżką są jedynie bardzo dobre dane z rynku pracy. Jeśli bank potwierdzi nastawienie wait-and-see lub zakomunikuje koniec cyklu podwyżek wówczas reakcja rynku będzie negatywna dla dolara kanadyjskiego. W przypadku jastrzębiego przekazu, czyli rozważania podwyżek w przyszłości, dolar kanadyjski może zyskiwać na wartości. Konferencja po posiedzeniu odbędzie się o 17:15.

Tradycyjnie we środę o 16:30 prezentowany jest raport amerykańskiej agencji EIA (Energy Information Administration) na temat wielkość aktualnych zapasów ropy naftowej na lokalnym rynku. Dane mogą zadecydować o losach odbicia cen na rynku ropy.

O 20:00 poznamy zapisy z grudniowego posiedzenia Rezerwy Federalnej, na którym 4 raz w 2018 roku podniesiono stopy procentowe. W komunikacie po posiedzeniu FED deklarował jeszcze dwie podwyżki w 2019 roku w stosunku do trzech podwyżek jakie planował jeszcze we wrześniu. Przed grudniowym posiedzeniem instrumenty pochodne wyceniały tylko jedną podwyżkę stóp w 2019 roku. Jeśli tzw. minuty potwierdzą bieżące oczekiwania rynku co do kształtowania się stóp w 2019 roku wówczas zapisy przejdą bez echa. Jeśli natomiast będą jastrzębie, czyli zwiększą prawdopodobieństwo podwyżek stóp, wówczas zyskiwać będzie dolar amerykański. Negatywnie reagować może rynek akcji i złoto.

Czwartek – 10 stycznia

O 13:30 poznamy protokół z grudniowego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego. Jest bardzo mało prawdopodobne, aby protokół zmienił oczekiwania rynku co do kształtowania się stóp procentowych, a zatem prawdopodobnie przejdzie bez echa.

Piątek – 11 stycznia

W czasie sesji azjatyckiej o 1:30 poznamy dane o sprzedaży detalicznej w listopadzie w Nowej Zelandii. Prognozy analityków zakładają wzrost wskaźnika o 0,3% m/m w stosunku do 0,3% odnotowanych w październiku. Wyższy d prognoz poziom sprzedaży detalicznej powinien umacniać dolara australijskiego. W przypadku danych “in line” – czyli zgodnych z oczekiwaniami, dla AUD kluczowy może być globalny sentyment, gdyż ta waluta jest mocno skorelowana z apetytem na ryzyko.

O 10:30 National Statistics zaprezentuje raport na temat dynamiki PKB Wielkiej Brytanii w listopadzie. Analitycy prognozują tempo wzrostu na poziomie 1,3% m/m w listopadzie w stosunku do 1,5% m/m w październiku. Odczyt PKB wyższy od prognozy będzie wspierał funta, i odwrotnie, niższy odczyt PKB będzie osłabiał GBP.

Najważniejszym odczytem w piątek będzie raport Bureau of Labor Statistics na temat inflacji konsumentów CPI oraz inflacji bazowej w Stanach Zjednoczonych. Prognozy analityków zakładają, iż wskaźnik inflacji bazowej utrzyma dynamikę w grudniu na poziomie 0,2 % m/m, a inflacja konsumentów spadnie o 0,1% m/m. Dolar amerykański pozostaje bardzo wrażliwy na te dane wiec publikacja może być okazją do tradingu. Wskaźniki inflacji wyższe od prognoz będą umacniały dolara amerykańskiego i osłabiały złoto. Odczyty inflacji niższe od prognoz będą miały odwrotny skutek.

 

Źródło danych: https://pl.investing.com/economic-calendar/

 

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Najnowsze wpisy

Koszty opieki dla niepełnosprawnego seniora w Polsce

W miarę starzenia się społeczeństwa oraz wzrostu liczby osób z niepełnosprawnościami, opieka nad seniorami staje się coraz bardziej palącym...

Podobne artykuły