czwartek, 2 maja, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Tygodniowy raport nt. danych makroekonomicznych – 2.01-4.01. W centrum uwagi amerykański rynek pracy

Polecane

Tomasz Brach
Tomasz Brach
Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Na rynku od 2003 roku. Doświadczenie zawodowe zdobywał jako makler papierów wartościowych i dealer rynku międzybankowego w biurach maklerskich i bankach.

Tygodniowy raport na temat danych makroekonomicznych to cykl artykułów prezentujący najważniejsze publikacje w nadchodzącym tygodniu. Opis możliwości wykorzystania danych makro na potrzeby tradingu znajduje się pod linkiem(Co mówią nam dane makro i jak je wykorzystać w tradingu).

Po świątecznej przerwie tydzień publikacji zaczynamy we środę. W Sylwestra i Nowy Rok nie publikowano istotnych danych makroekonomicznych, gdyż dla większości rynków są to dni ze skróconą sesją lub całkowicie wolne.
Pierwszy tydzień nowego roku przyniesie odczyty wskaźników PMI w Europie i ISM w Stanach Zjednoczonych. W pierwszy piątek miesiąca poznamy raport non farm payrolls, czyli dane z amerykańskiego rynku pracy. Tego samego dnia nieco w cieniu danych z USA, zostanie zaprezentowany raport z rynku pracy Kanady.
Nadchodzący tydzień może przynieść weryfikacje wzrostowych sesji obserwowanych na Wall Street w okresie świątecznym. Czy w nowym roku odbicie na amerykańskim rynku akcji będzie kontynuowane?

Środa – 2 stycznia

Nowy rok otwieramy publikacją indeksów wyprzedzających koniunkturę PMI (Purchasing Managers Index) przygotowywanych przez Markit Economics. W środę poznamy wskaźniki PMI dla przemysłu dla krajów Strefy Euro, Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych. Będą to finalne odczyty wskaźników za grudzień. Szczególnie ciekawie zapowiadają się dane z Europy, gdyż pierwszy odczyt wskaźników PMI dwa tygodnie temu przyniósł mocne spadki – przykładowo dla Francji z 50,8 pkt. w listopadzie do 49,7 pkt. w grudniu, a dla Niemiec z 51,8. w listopadzie do 51,5 w grudniu.
Przypomnijmy, wskaźnik PMI opiera się na danych opracowywanych na podstawie miesięcznych odpowiedzi na ankiety przesyłane kadrze kierowniczej. Menadżerowie zaopatrzenia odpowiadają na pytania dotyczące zamówień, sprzedaży, zakupów, zapasów, zatrudnienia. Poziom PMI mniejszy niż 50 pkt. oznacza spadek aktywności w stosunku do miesiąca poprzedniego.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania


Dla rynku Stanów Zjednoczonych większe znaczenie będą miały publikacje bliźniaczych indeksów ISM zaplanowane na czwartek i piątek.

Czwartek – 3 stycznia

W tym dniu najistotniejszą publikacją będzie raport ADP (Automatic Data Processing) zawierający dane na temat rynku pracy. Z uwagi na podobną metodologię obliczania inwestorzy traktują ten odczyt jako prognostyk przed piątkową publikacją rządowego raportu non farm payrolls – zwłaszcza ilości nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych. Dla raportu ADP prognozy analityków zakładają spadek nowych miejsc pracy w grudniu do 178 tys. względem 179 tys. odnotowanych miesiąc wcześniej.

W tym dniu warto zwrócić uwagę również na publikację wskaźnika ISM dla przemysłu USA, dla którego analitycy prognozują spadek w grudniu do 57,9 pkt. z 59,3 obserwowanych w listopadzie. Wskaźnik ISM jest obliczany przez Institute for Supply Management (Instytut Zarządzania Podażą) i podobnie jak PMI wyliczane przez Markit Economics, powstaje na podstawie ankiet menadżerów logistyki oceniających bieżącą koniunkturę. Odczyt powyżej poziomu 50 oznacza wzrost aktywności sektora produkcyjnego w stosunku do miesiąca poprzedniego. Odczyt poniżej tej wartości oznacza natomiast pogorszenie sytuacji.

Piątek – 4 stycznia

Dzień ten zapowiada się niezwykle ciekawie. Pierwszy piątek miesiąca wiąże się z publikacją raportu z amerykańskiego rynku pracy co będzie najważniejszym wydarzenie tego dnia. Nim jednak do tego dojdzie, rano poznamy finalne odczyty indeksów PMI dla usług z Europy. Podobnie jak dla sektora przemysłu i w sektorze usług pierwsze odczyty odnotowane w połowie grudnia pokazały spory spadek aktywności w stosunku do danych za listopad. Czy dane finalne potwierdzą spowolnienie?

O 10:00 Główny Urząd statystyczny zaprezentuje wskaźnik inflacji konsumenckiej CPI za grudzień. Analitycy oczekują spowolnienia inflacji  w grudniu do 1,1% r/r względem 1,3% r/r odnotowanych za listopad.
Godzinę później Eurostat opublikuje swoją miarę inflacji, czyli wskaźnik HICP(Harmonized Indices of Consumer Prices), który łączy dane historyczne z bieżącymi odczytami zmian cen w gospodarce. Tu również oczekiwany jest spadek inflacji w grudniu (do 1,8 r/r z 1,9 w listopadzie).

O 14:30 poznamy raport NFP. Analitycy oczekują, iż w amerykańskiej gospodarce przybyło w grudniu 177 tys. nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych. Dane za listopad wyszły słabo – jedynie 155 tys., dlatego teraz rynek będzie bacznie śledził ten odczyt. Prognozy analityków zakładają utrzymanie się stopy bezrobocia na 3,7% oraz wzrost płacy godzinowej o 0,3% m/m. Rynek przykłada dużą wagę do odczytów NFP, głównie ze względu na przełożenie danych na politykę monetarną FED. W trakcie publikacji możliwa jest duża zmienność na parach dolarowych.

Jednocześnie z danymi ze Stanów Zjednoczonych poznamy raport z rynku pracy z Kanady. Zdarza się, iż dane dotyczące nowych miejsc pracy potrafią mocno różnić się od prognoz, dlatego też publikacja ta może być okazją dla daytraderów. Dane za listopad przyniosły spektakularny wynik 94,1 tys. nowych miejsc pracy. Dane za grudzień mogą przynieść korektę tej kwoty, dlatego też analitycy oczekują jedynie 5,5 tys. nowych miejsc pracy.

Tydzień zakończymy raportem amerykańskiej agencji EIA (Energy Information Administration) na temat wielkość aktualnych zapasów ropy naftowej na lokalnym rynku. Dane te z reguły publikowane są co tydzień we środę, jednakże tym razem z uwagi na przerwę świąteczną zostały przesunięte na piątek na godzinę 17:00.  Analitycy prognozują nieznaczny spadek zapasów ropy w minionym tygodniu.

 

Źródło danych: https://pl.investing.com/economic-calendar/

 

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Najnowsze wpisy

Koszty opieki dla niepełnosprawnego seniora w Polsce

W miarę starzenia się społeczeństwa oraz wzrostu liczby osób z niepełnosprawnościami, opieka nad seniorami staje się coraz bardziej palącym...

Podobne artykuły