czwartek, 2 maja, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Tygodniowy raport nt. danych makroekonomicznych 19.11 – 23.11

Polecane

Tomasz Brach
Tomasz Brach
Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Na rynku od 2003 roku. Doświadczenie zawodowe zdobywał jako makler papierów wartościowych i dealer rynku międzybankowego w biurach maklerskich i bankach.

Tygodniowy raport nt. danych makroekonomicznych to cykl artykułów prezentujący najważniejsze dane, które będą publikowane w nadchodzącym tygodniu. Opis możliwości wykorzystania danych makroekonomicznych na potrzeby tradingu znajduje się w artykule Co mówią nam dane makro i jak je wykorzystać w tradingu

Nadchodzący tydzień upłynie nam pod znakiem napięć na linii USA – Chiny związanych z negocjacjami umów handlowych. Na Wyspach nie milkną negatywne komentarze odnośnie umowy wstępnej w sprawie brexitu, co podnosi ryzyko dymisji gabinetu pemier Teresy May.

Z wydarzeń monetarnych tego tygodnia warto zwrócić uwagę na protokoły z posiedzeń Europejskiego Banku Centralnego oraz Banku Rezerw Australii. Z danych makroekonomicznych najciekawiej wygląda publikacja zamówień na dobra trwałego użytku w USA oraz europejskich indeksów aktywności PMI.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Poniedziałek – 19 listopada

Często w poniedziałki nie ma zaplanowanych istotnych danych mogących ruszyć rynkiem. I tym razem jest podobnie. Czeka nas wiec dość spokojna sesja w kontekście danych makro. Osoby zainteresowane jenem mogą zwrócić uwagę na publikowane 50 minut po północy dane nt. japońskiego bilansu handlowego w październiku, jednakże prawdopodobnie nie będą one miały istotnego wpływu na zachowanie jena.

Inwestorzy zainteresowani polskimi aktywami z pewnością będą śledzić dalszą odsłonę afery w KNF. Z danych makro w poniedziałek o 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikuje raport na temat wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw w październiku. Rynek spodziewa się wzrostu zatrudnienia o 3,2% r/r oraz wzrost płac o 6,7% r/r.

Wtorek – 20 listopada

Na sesji azjatyckiej o 1:30 poznamy protokół z listopadowego posiedzenia Banku Rezerw Australii (RBA). W samym protokole prawdopodobnie próżno będzie szukać sygnałów istotnych zmian w polityce monetarnej, dlatego też dla dolara australijskiego większe znaczenie może mieć globalny sentyment i uzgodnienia umowy handlowej na linii Stany Zjednoczone – Chiny.

O 10:00 poznamy dane z Polski na temat produkcji przemysłowej oraz budowlano montażowej w październiku. Analitycy oczekują dobrych danych – wzrostu produkcji przemysłowej o 6,7% r/r oraz wzrostu produkcji montażowo- budowlanej o 19,5%, co częściowo można tłumaczyć dobrą pogodą w październiku.

Najważniejsze dane tego dnia dotyczą rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczonych. O 14:30 poznamy ilość nowych pozwoleń na budowę (prognoza 1260 tys.) oraz liczbę rozpoczętych nowych budów. Prognozy tych ostatnich zakładają odczyt na poziomie 1225 tys. co stanowi wzrost o 1,6% w październiku z 1201 tys. odnotowanych we wrześniu.

Środa – 21 listopada

W tym dniu najważniejsze dla rynku będą dane ze Stanów Zjednoczonych, zwłaszcza publikowany o 14:30 obszerny raport przygotowywany przez Census Bureau (rządową agencję wchodzącą w skład Departamentu Handlu USA) nt. zamówień w przemyśle.

O tej samej porze poznamy cotygodniowy raport Departamentu Pracy na temat nowych bezrobotnych. W ciągu ostatnich tygodni odczyty oscylowały na poziomie 215 tys. I tym razem analitycy oczekują takiego właśnie odczytu.

O 16:30 prezentowany jest raport amerykańskiej agencji EIA (Energy Information Administration) na temat wielkość aktualnych zapasów ropy naftowej na lokalnym rynku. Zapasy ropy w zeszłym tygodniu wzrosły o 10,3 mln baryłek.

Czwartek – 22 listopada

W czwartek w USA obchodzone jest Święto Dziękczynienia, a w kalendarzu nie ma zaplanowanych istotnych publikacji makroekonomicznych. Połączenie tych dwóch czynników może skutkować małą zmiennością na rynku w tym dniu.

Osoby zainteresowane parami jenowymi zwrócą uwagę na raport na temat inflacji konsumenckiej CPI oraz inflacji bazowej publikowany przez Statistics Bureau of Japan (urząd statystyczny Japonii) 30 minut po północy.

O 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikuje dane na temat sprzedaży detalicznej w październiku w Polsce. Konsensus oczekiwań analityków zakłada wzrost w sprzedaży w październiku o 8,1% r/r.

W tym dniu warto zwrócić uwagę na publikację o 13:30 protokołu z październikowego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego.

Piątek – 23 listopada

Dzień rozpoczynamy wstępnym odczytami indeksów PMI w sektorze usług i przemysłu za listopad dla szeregu krajów europejskich i Strefy Euro. Warto wziąć pod uwagę, iż na tych danych cieniem może położyć się niepewność związana z negocjacjami umowy separacyjnej na linii Wielka Brytania – Unia.

Na zakończenie tygodnia o 14:30 bardzo interesujące tradingowo mogą okazać się dane z Kanady na temat inflacji CPI za październik oraz sprzedaży detalicznej we wrześniu. Miesiąc temu odnotowano dość słabe dane, dlatego też część rynku oczekuje teraz odreagowania.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Najnowsze wpisy

Koszty opieki dla niepełnosprawnego seniora w Polsce

W miarę starzenia się społeczeństwa oraz wzrostu liczby osób z niepełnosprawnościami, opieka nad seniorami staje się coraz bardziej palącym...

Podobne artykuły