środa, 1 maja, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Tygodniowy raport nt. danych makroekonomicznych 17.12-21.12. Posiedzenie FED

Polecane

Tomasz Brach
Tomasz Brach
Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Na rynku od 2003 roku. Doświadczenie zawodowe zdobywał jako makler papierów wartościowych i dealer rynku międzybankowego w biurach maklerskich i bankach.

Tygodniowy raport nt. danych makroekonomicznych to cykl artykułów prezentujący najważniejsze dane, które będą publikowane w nadchodzącym tygodniu. Opis możliwości wykorzystania danych makroekonomicznych na potrzeby tradingu znajduje się w artykule Co mówią nam dane makroekonomiczne i jak je wykorzystać w tradingu

W ostatnim przed świętami tygodniu czeka nas dużo istotnych publikacji. Najważniejszym wydarzeniem tygodnia będzie decyzja Rezerwy Federalnej w sprawie poziomu stóp procentowych. Rynek powszechnie oczekuje podwyżki stóp oraz złagodzenia komunikatu w kontekście następnych ruchów FED. Na drugim planie znajdą się posiedzenia Banku Anglii oraz Banku Japonii, które prawdopodobnie nie przyniosą zmian w polityce monetarnej.
Na sentyment rynkowy dalej będą oddziaływać kolejne odsłony sporu handlowego na linii Waszyngton – Pekin oraz doniesienia w sprawie brexitu.

Poniedziałek – 17 grudnia

Zwykle w poniedziałek nie ma zaplanowanych kluczowych publikacji danych makroekonomicznych. Tym razem jedynie dwie pozycje przykuwają uwagę.
O 11:00 Eurostat opublikuje inflacje konsumencką HICP w Strefie Euro. Inflacje HICP jest wskaźnikiem mierzącym średnią zmianę cen w obrębie koszyka dóbr i usług dla odbiorcy finalnego, czyli konsumenta. Analitycy oczekują iż inflacja w listopadzie w Strefie Euro zmalała o 0,2% w porównaniu do października. Na bazie rocznej oczekuje się spadku inflacji do 2% w listopadzie z 2,2% odnotowanych we październiku.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Na krajowym rynku o 14:00 Narodowy Bank Polski zaprezentuje raport na temat inflacji bazowej. Inflacja bazowa prezentuje zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych, po oczyszczeniu z wahań wynikających z szoków podażowych lub zmian sezonowych. Z czterech wskaźników inflacji bazowej prezentowanych przez NBP największy wpływ na rynek ma inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii. Rynek oczekuje, iż wskaźnik ten za listopad spadnie do poziomu 0,7% rok do roku w porównaniu z 0,9% zaobserwowanych w październiku.

Wtorek – 18 grudnia

W czasie sesji azjatyckiej poznamy raport z ostatniego posiedzenie Banku Rezerw Australii. Publikacja o 1:30 raczej nie zmieni obrazu polityki banku centralnego. Siłą napędową dla zmian kursu dolara australijskiego w tym tygodniu może pozostawać spór handlowy na linii USA – Chiny.

Z rynku europejskiego o 10:00 Instytut Badań nad Gospodarką z siedzibą w Monachium zaprezentuje indeks klimatu gospodarczego Ifo. Wskaźnik ten obrazuje nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców i jest uznawany za najbardziej wiarygodne źródło informacji o kondycji niemieckiego gospodarki. Analitycy szacują, iż indeks w grudniu spadnie do 101,8 pkt. względem 102 odnotowanych w listopadzie.

Z danych publikowanych tego dnia w Stanach Zjednoczonych najważniejsze będą te dotyczące rynku nieruchomości. O 14:30 Census Bureau zaprezentuje ilość pozwoleń na budowę domów oraz ilość rozpoczętych budów. Inwestorzy będą bacznie obserwowali te dane, aby sprawdzić czy podnoszenie stóp przez FED i droższe koszty finansowania oddziałują już negatywnie na rynek nieruchomości.

Środa – 19 grudnia

Ten dzień zapowiada się niezwykle interesująco. O 10:30 National Statistics (urząd statystyczny Wielkiej Brytanii) zaprezentuje raport na temat inflacji. Analitycy oczekują w listopadzie wzrostu inflacji konsumenckiej o 0,2% w porównaniu z poziome z października. Inflacja CPI na bazie rocznej ma wynieść 2,3%.

O 14:30 urząd statystyczny Kanady opublikuje dane na temat inflacji bazowej oraz inflacji konsumentów CPI. Dane te mogą okazać się bardzo istotne w kontekście styczniowego posiedzenia Banku Kanady.

Tradycyjnie we środę o 16:30 prezentowany jest raport amerykańskiej agencji EIA (Energy Information Administration) na temat wielkość aktualnych zapasów ropy naftowej na lokalnym rynku. Zapasy ropy w zeszłym tygodniu spadły o 1,2 mln baryłek.

O godzinie 20:00 poznamy decyzję Rezerwy Federalnej w sprawie poziomu stóp. Rynek dość powszechnie spodziewa się podwyższenia stóp na grudniowym posiedzeniu. Od samej podwyżki bardziej istotny może byś wydźwięk konferencji o 20:30, na której członkowie FED prawdopodobnie złagodzą nastawienie do podwyżek stóp w 2019 roku. Obecnie rynek wycenia tylko jedną podwyżkę w następnym roku. Bezpośrednio po decyzji i w czasie konferencji możliwa duża zmienność na parach dolarowych.

Późnym wieczorem o 22:45 urząd statystyczny Nowej Zelandii zaprezentuje dynamikę PKB w trzecim kwartale. Zgodnie z prognozami analityków dynamika PKB w tym okresie wzrosła o 0,6% w stosunku do 2Q2018 i o 2,8% w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej.

Czwartek – 20 grudnia

O 1:30 Australian Bureau of Statistics opublikuje raport z rynku pracy. Analitycy spodziewają się 20 tys. nowych miejsc pracy w listopadzie oraz utrzymania się stopy bezrobocia na poziomie 5%.

Wczesnym rankiem poznamy decyzję Banku Japonii w sprawie stóp. Rynek oczekuje pozostawienia parametrów polityki monetarnej na niezmienionym poziomie. Kluczowa może okazać się konferencja z ewentualnymi wskazówkami na temat kształtowania się polityki monetarnej w przyszłości.

Bardzo interesująco tego dnia zapowiada się sesja na funcie. O 10:30 poznamy dane na temat sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii za listopad.

O 13:00 Bank Anglii podejmie decyzję na temat poziomu stóp procentowych. Rynek spodziewa się jednogłośnej decyzji za utrzymaniem stóp na niezmienionym poziomie. I tym razem większe znaczenie może mieć konferencja po posiedzeniu. Warto jednak podkreślić, iż od dłuższego czasu motorem do zmian cen funta pozostają doniesienia w sprawie brexitu i to one w najbliższym czasie będą rządzić sentymentem na parach funtowych.

Piątek – 21 grudnia

Tego dnia GUS przedstawi raport na temat sprzedaży detalicznej i stopy bezrobocia za listopad – publikacja o 10:00. Zdaniem analityków bezrobocie w listopadzie wzrosło do 5,8% z 5,7% odnotowanych w październiku. Prognoza dynamiki sprzedaży detalicznej zakłada wzrost w listopadzie o 7% rok do roku.

W czasie piątkowej sesji poznamy również finalne odczyty dynamiki PKB dla dwóch kluczowych gospodarek. O 10:30 National Statistics (odpowiednik urzędu statystycznego w Wielkiej Brytanii) przedstaw wskaźnik PKB za trzeci kwartał. Prognoza analityków to wzrost PKB o 0,6% w 3Q2018 rok w porównaniu z 2Q2018 oraz dynamika 1,5% na bazie rocznej.

O 14:30 Biuro Analiz Ekonomicznych zaprezentuje analogiczne dane ze Stanów Zjednoczonych. Analitycy ankietowani przez agencję Reuters spodziewają się dynamiki wzrostu PKB na poziomie 3,5% w trzecim kwartale 2018 roku.

Nieco w cieniu danych z USA pozostają publikowane w tym samym czasie dane z Kanady. O 14:30 poznamy miesięczną dynamikę PKB oraz raport na temat sprzedaży detalicznej za październik.

Źródło danych: https://pl.investing.com/economic-calendar/

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Najnowsze wpisy

Koszty opieki dla niepełnosprawnego seniora w Polsce

W miarę starzenia się społeczeństwa oraz wzrostu liczby osób z niepełnosprawnościami, opieka nad seniorami staje się coraz bardziej palącym...

Podobne artykuły