środa, 24 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Złoto i srebro największymi beneficjentami braku rajdu Świętego Mikołaja?

Polecane

Maciej Boruc
Maciej Boruc
Trader, inwestor indywidualny z 7 letnim doświadczeniem.

Za nami półmetek tego miesiąca a do Wigilii został równy tydzień. Szanse na odrobienie grudniowych spadków rzędu -5,80% na S&P500 wydają się dosyć niskie. Po ubiegłotygodniowym optymizmie związanym z porozumieniem handlowym nie widać ani śladu. Umarł on w piątek po tym, jak Chiny opublikowały dane na temat sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej. W momencie gdy wszystkie oczy zwrócone są na rynki akcyjne, rynek złota i srebra szykuje się do odbicia.

Piątkowa sesja zakończyła się spadkiem o -1,91% na S&P500 i obecnie wszystkie indeksy amerykańskie znajdują się blisko ostatnich lokalnych dołków.

S&P500 – dzienny

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Dolar amerykański zanotował w piątek dosyć solidną sesję na fali świetnych danych z amerykańskiej gospodarki. Odnotowano wzrost sprzedaży detalicznej na poziomie 0,2% m/m co samo w sobie nie jest rewelacyjnym odczytem lecz jest to kontynuacja wzrostu po świetnym poprzednim miesiącu. Przypomnijmy, że w tym tygodniu Rezerwa Federalna będzie decydować o poziomie stóp procentowych. Wszystkie pozytywne dane mogą przyczynić się do zmiany zdania Fed na temat ostatnich gołębich wypowiedzi.

Silny dolar spowodował spadki na metalach szlachetnych, które ze względu na ostatnie fundamenty rynkowe wydają się bardzo interesujące.

Złoto i srebro beneficjentem spadków na rynkach

Ostatnie pół roku dla inwestorów z rynku srebra i złota nie było udane. Wzrosty na tych metalach obserwowaliśmy na przełomie 2017 i 2018, głównie za sprawą pogorszenia nastrojów na giełdach. Później jednak nastąpiły spore spadki, głównie spowodowane umacniającym się dolarem. Złoto nadal nie może powrócić ponad poziomy z połowy roku 2018, nie mówiąc o srebrze, które jest daleko od pokonania tej bariery. Środowisko w którym się znajdujemy może pozytywnie wpływać na surowce – istnieje wysokie ryzyko spowolnienia globalnego wzrostu, zanikają efekty amerykańskiego bodźca fiskalnego oraz panuje coraz większa niepewność co do wojny handlowej.

Spoglądając na ostatnie raporty CFTC na temat pozycjonowania inwestorów wydaje się, że metale szlachetne mogą powrócić w łaski inwestorów.

Raport CFTC – Złoto (tylko futuresy, pozycja money manager)

Źródło: https://www.quandl.com/

W ubiegłym tygodniu faktyczni posiadacze złota zamykali pozycje long na rzecz otwierania dużych pozycji short. Netto skrócili swoje pozycje o 8 633 kontrakty. W tym samym czasie spekulujący wycofują się z tego rynku zamykając zarówno swoje kontrakty long oraz short. Taki obrót sytuacji doprowadził do zbliżenia się do wyjścia na pozycje zerową (liczba kontraktów long = liczba kontraktów short).

Źródło: https://www.cftc.gov, opracowanie PoznajRynek.pl

Zobaczcie na poprzednie raporty co robiły obie strony. Wydaje się, że spekulujący zapędzają w kozi róg posiadaczy. W tym momencie grupa posiadaczy ma sporą pozycje short netto, natomiast spekulujący od dłuższego czasu mocno redukują swoje pozycje short na tym surowcu. Jeżeli dynamika tych zmian utrzyma się, możliwe że następny raport CFTC pokaże long netto money managerów.

Raport CFTC – Srebro (tylko futuresy, pozycja money manager)

Źródło: https://www.quandl.com/

Jeśli chodzi o srebro, sytuacja jest podobna. Posiadacze srebra zamykali pozycje long na rzecz otwierania pozycji short. W tym samym czasie spekulujący robili na odwrót – otwierali longi oraz mocno redukowali shorty. Pozycje netto od dłuższego czasu pokazują nam redukcje pozycji short.

Źródło: https://www.cftc.gov, opracowanie PoznajRynek.pl

Wiadomym jest, że spekulujący są kreaturami, które sterują cenami na rynku i to właśnie oni stanowią grupę rekinów giełdowych.

Złoto i srebro szykują się do przyspieszenia ostatnich wzrostów?

Złoto – dzienny

Złoto w piątek spadło do najniższego poziomu 1232 jednak na długo tam nie pozostało. Kluczowym wsparciem dla złota wydaje się poziom 1227,10.

Srebro – dzienny

Od pół roku jesteśmy w wąskiej konsolidacji w pasie 100 centów (13.86 – 14.86). Poziom 15.25 z połowy tego roku jest jeszcze daleki do osiągnięcia lecz najważniejszym punktem determinującym przyspieszenie wzrostów to górne ograniczenie czyli 14.86. Jeżeli doszłoby do jego przełamania, może nastąpić spory short squeeze doprowadzający ceny na wysokie poziomy.

Kawa

Dla tych którzy czytali mój ostatni artykuł pt: Kawa kusi drobnych inwestorów – okazja inwestycyjna roku 2019? Przygotowałem mały update na temat ostatniego raportu CFTC.

Źródło: https://www.cftc.gov, opracowanie PoznajRynek.pl

W grupie posiadaczy towarów widać kontynuacje zachowania – dodane pozycje long oraz zamknięte pozycje short co w sumie +7 126 kontraktów na long. W sumie dochodzimy do punktu, w którym posiadacze prawie doszli do punktu równowagi pozycji long i short.

W tym samym czasie smart money znów dokładają pozycje short. Otworzyli zarówno pozycje long +1 179 kontraktów oraz short +11 070 kontraktów. W sumie pozycja netto wynosi już 47 773 kontrakty na short.

Raport CFTC – Kawa (tylko futuresy, pozycja money manager)

Źródło: https://www.quandl.com/

W sumie nie jest to rekordowa pozycja short netto dla money managerów. Raport z 17 września pokazał short netto na poziomie 111 997 kontraktów. Wtedy ceny znajdowały się w okolicy 95 centów. Październikowa korekta była związana z mocną redukcją tych pozycji.

Obecnie trwa zwiększanie pozycji short i na razie nic nie wskazuje na to, abyśmy w niedługim terminie zobaczyli wzrosty na cenach kawy. Tak jak wskazywałem we wcześniejszym artykule dotyczącym kawy, czekamy na spadek kawy w okolice 95 centów za funt.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Najnowsze wpisy

Inwestowanie w nieruchomości, klucz do stabilności finansowej

Inwestowanie w nieruchomości: klucz do stabilności finansowej Inwestowanie w nieruchomości to jedna z najpopularniejszych form lokowania kapitału. Dlaczego? Przede wszystkim...

Podobne artykuły