wtorek, 7 maja, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Tygodniowy raport nt. danych makroekonomicznych 10.12 – 15.12

Polecane

Tomasz Brach
Tomasz Brach
Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Na rynku od 2003 roku. Doświadczenie zawodowe zdobywał jako makler papierów wartościowych i dealer rynku międzybankowego w biurach maklerskich i bankach.

Tygodniowy raport nt. danych makroekonomicznych to cykl artykułów prezentujący najważniejsze dane, które będą publikowane w nadchodzącym tygodniu. Opis możliwości wykorzystania danych makroekonomicznych na potrzeby tradingu znajduje się w artykule Co mówią nam dane makroekonomiczne i jak je wykorzystać w tradingu

W tym tygodniu uwaga inwestorów skupi się przede wszystkim na posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego, który prawdopodobnie zapowie koniec skupu aktywów od początku nowego roku. Obok polityki monetarnej kluczowe będą dane na temat inflacji CPI oraz sprzedaży detalicznej ze Stanów Zjednoczonych. Uzupełnieniem danych makro będą doniesienia w sprawie brexitu. Zgodnie z doniesieniami prasy nie gaśnie sprzeciw w sprawie ratyfikacji umowy rozwodowej z Unią w brytyjskim parlamencie.

Poniedziałek – 10 grudnia

Zwykle w poniedziałek nie ma zaplanowanych kluczowych publikacji danych makroekonomicznych. Tym razem jedynie dwie pozycje przykuwają uwagę. Pierwszą z nich jest odczyt dynamiki PKB z Japonii publikowany kilka minut po północy. Zgodnie z konsensusem analityków tempo PKB w trzecim kwartale ma spaść o 0,5% w stosunku do drugiego kwartału. Na bazie rocznej finalny odczyt dynamiki PKB dla 3Q2018 ma wynieść -1,9% r/r.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Drugą publikacją zasługującą na uwagę są dane z Wielkiej Brytanii na temat dynamiki PKB oraz produkcji przemysłowej za październik. Analitycy prognozują wzrost PKB w październiku o 0,1% w stosunku do września oraz wzrost PKB w trzecim kwartale na poziomie 1,6% r/r. Z kolei produkcja przemysłowa w październiku ma zmniejszyć się o 0,4% w porównaniu z poziomem z września.

Wtorek –11 grudnia

Wtorek wydaje się być sądnym dniem dla funta. O 10:30 poznamy szereg danych prezentowanych przez National Statistics (urząd statystyczny Wielkiej Brytanii) obejmujących rynek pracy. Analitycy prognozują 13,2 tys. nowych wniosków o zasiłek w listopadzie oraz utrzymanie się stopy bezrobocia na poziomie 4,1%.

Dane te pozostaną jednak w cieniu planowanego głosowania w brytyjskim parlamencie, przedmiotem którego będzie ratyfikacja lub odrzucenie umowy separacyjnej z Unią Europejską wynegocjowanej przez premier Theresę May. Nie milkną spekulację, iż szefowa rządu na chwilę obecną nie ma szans na uzyskanie poparcia dla umowy rozwodowej z Unią. Brak poparcia w parlamencie może nieść ze sobą poważne następstwa – oznaczać może dymisję gabinetu premier May, a w dłuższym horyzoncie skutkować może niekontrolowanym brexitem.

Środa – 12 grudnia

O 11:00 Eurostat zaprezentuje dane na temat produkcji przemysłowej w Strefie Euro za październik. Zgodnie z opinią ekspertów produkcja w październiku miała wzrosnąć o 0,2% w stosunku do września i o 0,8% w odniesieniu do analogicznego okresu rok wcześniej.

Najważniejszą figurą tego dnia będzie inflacja CPI ze Stanów Zjednoczonych publikowana przez Bureau of Labor Statistics o 14:30. Inflacja konsumencka (Consumer Price Index) to wskaźnik mierzący średnią zmianę cen dla końcowego odbiorcy dóbr i usług. Jest liczony na podstawie zmian cen koszyka dóbr i usług takich jak transport, jedzenie, opieka medyczna. Ze względu na sezonowość cen żywności oraz dużą zmienność cen energii wylicza się tzw. inflację bazową dla której pomija się składowe związane ze zmianą cen żywności i energii. Analitycy prognozują spadek wskaźnika inflacji CPI za listopad do 2,2% r/r co można wiązać ze spadkami cen paliw. Wskaźnik inflacji bazowej ma wzrosnąć do 2,2% r/r. Dane mogą zdecydować o dalszym kierunku ruchu cen na parach dolarowych. Niższa inflacja od prognoz będzie działać na niekorzyść dolara, z kolei odczyty wyższe od prognoz będą umacniały zielonego.

Tradycyjnie we środę o 16:30 prezentowany jest raport amerykańskiej agencji EIA (Energy Information Administration) na temat wielkość aktualnych zapasów ropy naftowej na lokalnym rynku. Zapasy ropy w zeszłym tygodniu spadły o 7,3 mln baryłek.

Czwartek – 13 grudnia

Czwartek upłynie pod znakiem posiedzeń dwóch banków centralnych. O 9:30 Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) podejmie decyzję na temat poziomu stóp. Zgodnie z opinią analityków stopy pozostaną bez zmian. Jest szansa na wzrost zmienności na franku po 10:00 w czasie konferencji prasowej po posiedzeniu, jednakże rynek nie oczekuje zapowiedzi zmian obecnej polityki monetarnej banku.

Wydarzeniem dnia będzie decyzja Europejskiego Banku Centralnego (ECB) zaplanowana na 13:45. Rynek oczekuje utrzymania stóp na niezmienionym poziomie. O 14:30 rozpoczyna się konferencja po posiedzeniu na której prezes Mario Draghi ogłosi prawdopodobnie koniec skupu aktywów z początkiem nowego roku. Szef ECB może również potwierdzić rynkowe oczekiwania, iż pierwsza podwyżka nastąpi nie wcześniej niż w lecie przyszłego roku. W czasie konferencji możliwa duża zmienność na parach z euro.

Piątek – 14 grudnia

Tego dnia bardzo interesująco zapowiadają się wstępne odczyty indeksów aktywności gospodarczej PMI dla Strefy Euro. Część analityków obawia się spadków wskaźników w grudniu.

O godzinie 10:00 Główny Urząd Statystyczny zaprezentuje raport na temat inflacji konsumenckiej. Prognozy przed publikacją mówią o wyhamowaniu dynamiki cen w listopadzie w porównaniu z październikiem. Z kolei inflacja CPi na bazie rocznej ma spaść do poziomu 1,2% r/r za listopad w porównaniu do 1,8% r/r odnotowanych miesiąc wcześniej.

Najważniejszą publikacją tego dnia będzie raport Census Bureau na temat dynamiki sprzedaży detalicznej za listopad w Stanach Zjednoczonych – publikacja o 14:30. Prognozy analityków zakładają wzrost sprzedaży detalicznej w listopadzie o 0,1% w porównaniu do 0,8% zanotowanych miesiąc wcześniej. Dane mogą mieć duży wpływ na notowania dolara amerykańskiego.

Źródło danych: https://pl.investing.com/economic-calendar/

 

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Najnowsze wpisy

Koszty opieki dla niepełnosprawnego seniora w Polsce

W miarę starzenia się społeczeństwa oraz wzrostu liczby osób z niepełnosprawnościami, opieka nad seniorami staje się coraz bardziej palącym...

Podobne artykuły

Server error.. Contact LogHero support! Error event ID: undefined