środa, 8 maja, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

[Relacja na żywo] Trump odwołuje spotkanie z Putinem, wczorajszy protokół FOMC przyjęty ze spokojem

Polecane

Maciej Boruc
Maciej Boruc
Trader, inwestor indywidualny z 7 letnim doświadczeniem.

Wczorajsze minutki nie zmieniły rynkowego otoczenia. Protokół ten pokazał, że grudniowa podwyżka stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych jest niemalże pewna. To co się zmieniło w tym dokumencie to fakt, że w późniejszym okresie Fed prawdopodobnie zmieni swój ton na nieco bardziej ostrożniejszy.

Co prawda Fed nadal przyjmuje założenia trzech podwyżek na rok 2019, to jednak rynek wycenia taki scenariusz z praktycznie zerowym prawdopodobieństwem. Analitycy przewidują, że w kolejnym roku czeka nas tylko jedna podwyżka. Najciekawszy jest fakt, że publikacja protokołu nie przyniosła żadnych większych ruchów na najważniejszej walucie świata. Rynek azjatycki, który mógł na spokojnie przeanalizować wpływ tych publikacji, też nie umiał jednoznacznie wycenić tej informacji. Chińskie indeksy są notowane minimalnie wyżej od czwartkowego zamknięcia, a para EURUSD znajduje się w okolicy 1.1380.

Dziś rozpoczyna się szczyt G20 w Argentynie. Postaramy się opisać czego się spodziewać i jakie rynki mogą być interesujące z uwagi na to wydarzenie.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Poniżej będziemy się starać komentować dzisiejszą sesję na żywo. Prosimy o odświeżanie strony – brak automatycznej aktualizacji.

 

16:01 Czas się pożegnać z naszą relacją live. To był dla nas udany tydzień – wejścia na EURUSD, DAX i Ropie oraz zamknięcie transakcji na akcjach Getin Banku dały nam sporo zarobić. Aktualnie jesteśmy zaangażowani w DAX oraz w Kakao (obie pozycje na wzrost ale jeszcze zobaczymy czy DAXa nie zamknę jeszcze podczas dzisiejszej sesji). Zobaczymy co przyniesie nam weekend i czy zobaczymy jakąś odwilż w relacjach na linii Chiny-USA. Pozdrawiamy i życzymy udanego weekendu. Ahoj!

 

15:46 DAX przed weekendem – zmiana trendu krótkoterminowego. Wchodzimy w Long

 

15:37 EURUSD + Srebro

Na eurodolarze przebijamy 1.1346 dołem, na srebrze mamy kurs 14.07… Optymizm przeciwko dolarowi powoli umiera.

 

15:35 Szczyt G20 – liderzy państw nie mają co narzekać na atrakcje. Przed otwarciem szczytu, Buenos Aires nawiedziło trzęsienie ziemi (co prawda leciutkie)

https://www.independent.co.uk/news/world/americas/buenos-aires-earthquake-latest-latest-g20-summit-argentina-trump-damage-leaders-a8661096.html

 

15:02 Dzisiejszy ruch na kakao potwierdza wczorajsze stwierdzenie o ubiciu dna na 2100. Jesteśmy po udanym teście 2142, idealny setup (wręcz książkowy) na kontynuacje wzrostów

 

14:43 Kremlowski rzecznik prasowy: Putin spotka się z Trumpem na nieoficjalnym spotkaniu na szczycie G20, podobnie zresztą jak i inni przywódcy”.

I czemu mają służyć te wczorajsze donosy z Białego Domu że jednak spotkania nie będzie? Oficjalnego może nie ale nieoficjalne owszem…

 

14:24 Srebro znowu odbija od poziomu 14.20. Kolejna szansa na wejście w pozycje Long. Poniżej 61.8% mamy SL (14.06)

 

13:31 Jak chcecie popatrzeć jak podpisywana jest nowa NAFTA to zajrzyjcie w poniższe video

 

13:04 EURUSD

Jeżeli chcemy utrzymać te wzrosty, punkt 1.1348 (wczorajsze minimum) nie może być przebity. Jeżeli do tego dojdzie, byki na EUR poczują strach co może przełożyć się na konkretną świecę w dół. Pomimo dominacji spadków przez ostatnie kilka godzin, cały czas obstawiamy scenariusz wzrostowy.

 

12:50 Więcej o G20 pisze Andrzej w swoim artykule

3 palące dla rynków kwestie, które będą omawiane na szczycie G20

 

12:48 Szykuje się największy debiut w historii japońskiej giełdy

SoftBank – największy debiut w historii Japońskiej giełdy

 

12:29 W oczekiwaniu na szczyt G20, DAX ląduje na tygodniowym minimum

Od początku tego tygodnia DAX30 znajduje się cały czas pod presją sprzedających a w dniu dzisiejszym obawy o spotkanie Xi-Trump materializują się zjazdem poniżej 11 250. Jest to również zasługa bardzo słabego odczytu sprzedaży detalicznej w Niemczech m/m za październik, która wypadła dużo poniżej oczekiwań oraz najgorzej od 3 miesięcy. Odczyt wyszedł na poziomie -0,3% w stosunku do szacunków +0,4%. Dodatkowo, późniejszy odczyt inflacji w strefie euro wyszedł również poniżej oczekiwań (zakładano wzrost o 2,1% r/r, wskaźnik pokazał +2,0%). Stopa bezrobocia pozostała bez zmian na poziomie 8,1%, trzeci miesiąc z rzędu (prognozy były na spadek do 8,0%).

Niemcy są lokomotywą strefy euro, a jeśli lokomotywa traci impet, cały pociąg ma problemy.

 

 

11:01 Kontynuacja problemów Deutsche Banku. Trwa drugi dzień “najazdu” prokuratorów na siedzibę główną Deutsche Banku. Jego akcje spadają na ten moment o -2,28%

 

11:00 Dane inflacyjne z UE

Źródło: https://pl.investing.com/economic-calendar/

Dane wypadają gorzej od prognoz co od razu przekłada się na osłabienie EUR

 

10:33 Śledzi ktoś boks? W niedzielę (w USA to sobotnia noc) mamy “superfight” gdzie wartość walki może dojść do 100 mln USD pomiędzy Deontay’em Wilderem a Tysonem Fury. Obaj są niepokonanymi mistrzami wagi ciężkiej i zawalczą o tytuł WBC. Zwycięzca będzie mógł się zmierzyć z brytyjskim boxerem Anthonym Joshua. Chciałbym zobaczyć tą walkę.. Wilder vs Joshua!

 

10:27 EURUSD

Rynek kolejny raz cofa się od poziomu 1.1400 ale kolejny dołek jest jednak położony wyżej dlatego rośnie szansa na ruch w górę. Kluczowe mogą być dane o inflacji CPI z godz. 11.00 dla Eurolandu.

 

10:25 Inflacja w Polsce spowalnia

Inflacja CPI za listopad 1,2 %, prog. 1,6 %, poprz. 1,8 %.

Źródło: https://pl.investing.com/economic-calendar/

 

10:20 2 kluczowe rynki, które warto obserwować przed weekendowym szczytem G20

S&P500

Tak jak wczoraj opisywaliśmy, znajdujemy w ciekawym punkcie na indeksie S&P500. Rynek testował wczoraj poziom linii trendu spadkowego na poziomie 2 750. Nie doszło wczoraj do przebicia tej strefy a nadchodzący weekend może spowodować większy ruch. Jeżeli dojdzie do wypracowania jakiegoś konsensusu w kwestiach handlowych, może się okazać że poziom 2 750 zostanie bez problemu przebity a rajd Świętego Mikołaja będzie najczęściej spotykanym nagłówkiem na finansowych portalach. Z drugiej strony eskalacja konfliktu może przynieść pogorszenie nastrojów wśród inwestorów i zasponsorować nam konkretną falę wyprzedaży.

Soja

Pierwsza runda odwetowych chińskich ceł w głównej mierze wymierzona była w import amerykańskiej soi. Trumpowi może mocno zależeć, aby w pierwszej kolejności Chiny wycofały się z taryf właśnie na ten towar, ze względu na umiejscowienie upraw soi w USA (tam Trump ma największe poparcie). Jeżeli doszłoby do osiągnięcia porozumienia, zrealizuje się formacja głowy z ramionami a ceny szybko wywindowałyby ponad poziom 900 USD/b.

 

9:54 Czego spodziewać się po szczycie G20?

Najważniejszym wydarzeniem na szczycie G20 będzie spotkanie Donalda Trumpa i Xi Jinpinga. Wszędzie pojawiają się pytania, czy spotkanie to zatrzyma globalną wojnę handlową? Wszyscy szukają jakichkolwiek wskazówek na temat napięć pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami.

Większość ekspertów nie spodziewa się znacznego przełomu w trwającej wojnie celnej. Do czego może dojść to co najwyżej wstrzymanie nałożenia dalszych taryf w zamian za kolejne dyskusje w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Przypomnijmy, że Trump zagroził zwiększeniem ceł na chińskie towary z 10 do 25 procent w styczniu. Zapowiedział również, że rozważa nałożenie dodatkowych ceł na kolejne 267 miliardów dolarów na chiński import w przypadku, gdyby Pekin oddał obronny cios.

Sam Trump przed wyjazdem do Argentyny powiedział do amerykańskich dziennikarzy, że USA jest “bliskie zrobienia czegoś z Chinami, ale nie wiem czy chce to zrobić”.

Dla Gary’ego Locke’a, byłego ambasadora USA w Chinach oświadczenie to pokazuje, że Trump przygotowuje świat do braku porozumienia na szczycie G20.

W piątek Gary dla CNBC powiedział tak: “ponieważ w ciągu ostatnich kilku tygodni, a nawet miesięcy nie było tak na prawdę żadnych merytorycznych negocjacji, może dojść do porozumienia prezydenta o nie podwyższaniu taryf na towary, które już objęte są cłami w zamian za kolejne rozmowy w ciągu najbliższych miesięcy”. “Co najwyżej może dojść do porozumienia prezydenta o wstrzymaniu dalszych ceł w zamian za dyskusje w ciągu najbliższych kilku miesięcy”

Z kolei Kirk Wagar, były ambasador USA w Singapurze przytacza dwa powody dla których Trump zgodziłby się na wstrzymanie taryf.

“Po pierwsze wydaje się wysoce prawdopodobne, że Chiny przyjdą do stołu negocjacyjnego z twardymi argumentami, aby złagodzić napięcia z Waszyngtonem”. Narasta również presja polityczna na Trumpa. “Amerykańscy biznesmeni oraz konsumenci będą musieli płacić dodatkowe miliardy dolarów z powodu wyższych ceł na Chiny. Doprowadzi to do bankructw wielu gospodarstw rolnych, a redukcja miejsc pracy w firmach może doprowadzić do zamykania zakładów.”

Jednakże, eksperci ostrzegają, że Trump może pójść dalej i nałożyć dodatkowe cła, które zaplanowane są na styczeń, a w ostateczności na wszystkie chińskie towary które dostaną się do USA.

“Trump może utrzymać zagrożenie wzrostu gospodarczego jako sposób na dalsze wywieranie presji na Chiny” napisali w raporcie analitycy Genet Pictet Wealth Management w zeszłym tygodniu.

Według danych Banku Światowego, USA i Chiny generują razem około 40% globalnego PKB. Oba kraje są również ogromnymi rynkami konsumenckimi, ważnymi węzłami w globalnych łańcuchach dostaw w przemyśle wytwórczym i głównymi lokalizacjami inwestycyjnymi.

Oznacza to, że wszelkie spowolnienia obu gospodarek będą oddziaływać na resztę świata. Międzynarodowy Fundusz Walutowy już obniżył prognozy globalnego wzrostu w bieżącym roku jak i kolejnych latach. Powołuje się przy tym na napięcia w handlu międzynarodowym, które stanowią poważne zagrożenie dla działalności gospodarczej na całym świecie.

Dla niektórych ekspertów prawdziwym problemem nie są nieuczciwe praktyki Chin (o które wielokrotnie oskarżał Trump) takie jak kradzież dóbr intelektualnych czy tworzenie barier dla amerykańskich firm, które chcą działać w Chinach. Prawdziwym problemem jest rosnący wpływ Chin i zagrożenie miejsca USA w kwestii najpotężniejszego mocarstwa światowego.

 

9:20 Dane inflacyjne o których mowa we wcześniejszym komentarzu

 

9:19 Analitycy Danse Bank o dolarze

“Rynki walutowe powinny dalej trawić sygnały ze strony Fed dotyczące wpływu zmiany stóp procentowych na dane makroekonomiczne w miarę zbliżania się stóp procentowych do neutralności. Teraz najbardziej skupiamy się na rozmowach pomiędzy USA i Chinami. Jeżeli rynek wyczuje jakikolwiek powiew optymizmu w tym temacie, powinno to umocnić dolara. Przed weekendem poznamy również odczyty inflacyjne w strefie euro, które w mniejszy bądź większy sposób wpłyną na wycenę EURUSD”

 

9:11 EURUSD – 1.1379

Cały czas gramy o to, aby przynajmniej przetestować opór 1.1420. Jeżeli próba przekroczenia tego poziomu zakończy się niepowodzeniem, kupujący skapitulują, a szansa na rozwój tego “countertrendu” spadnie praktycznie do zera. Należy wtedy spodziewać się cofnięcia nawet do 1.1300. Dla przypomnienia, patrząc na interwał dniowy nadal jesteśmy w trendzie spadkowym. To co chcemy zagrać to zwykły countertrend.

 

9:04 Ukraina wprowadza ograniczenia dotyczące wjazdu rosyjskich obywateli w wieku od 16 do 60 lat. Ma to zablokować tworzenie na terenie Ukrainy prywatnych armii, które w rzeczywistości są przedstawicielami sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej.

 

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Najnowsze wpisy

Koszty opieki dla niepełnosprawnego seniora w Polsce

W miarę starzenia się społeczeństwa oraz wzrostu liczby osób z niepełnosprawnościami, opieka nad seniorami staje się coraz bardziej palącym...

Podobne artykuły