poniedziałek, 4 grudnia, 2023

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

TOYA opublikowała raport finansowy – akcje mocno w górę

Polecane

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.

W czwartek wieczorem TOYA opublikowała wyniki finansowe za trzeci kwartał bieżącego roku. Okazuje się, że zarówno przychody, jak i zyski spółki wzrosły w ujęciu rocznym, co wywołało wzmożony popyt na akcje spółki. W efekcie, ich kurs wzrósł w piątek o 6,3%.

TOYA ma za sobą kolejny świetny kwartał Narzędzia

Z opublikowanych w czwartek wieczorem wyników finansowych wynika, że w trzecim kwartale 2023 roku zysk przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej Grupy Kapitałowej TOYA wyniósł 20 milionów złotych.

Wartość ta jest aż o 46% wyższy od odnotowanego zysku wypracowanego w trzecim kwartale ubiegłego roku. Ponadto, analitycy spodziewali się wyniku na poziomie 19,8 miliona PLN.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Zysk EBITDA Grupy Kapitałowej TOYA w omawianym okresie ukształtował się natomiast na poziomie 29,8 miliona złotych, co oznacza jego wzrost w ujęciu rocznym o 25%. Co więcej, analitycy oczekiwali, że zysk EBITDA w trzecim kwartale wyniesie 29,5 miliona PLN.

Z opublikowanego raportu wynika też, że zysk operacyjny spółki TOYA w trzecim kwartale 2023 roku ukształtował się na poziomie 25,8 miliona złotych, co jest wartością o 28% wyższą od zysku EBIT odnotowanego w analogicznym kwartale 2022 roku. Prognozy analityków ukształtowały się z kolei na poziomie 25,4 miliona PLN.

Przychody Grupy Kapitałowej TOYA w omawianym kwartale wyniosły natomiast 186,7 miliona złotych, co przekłada się na wzrost rok do roku o 4%. Jednocześnie, wartość ta jest nieco niższa od konsensusu analityków, który zakładał przychody na poziomie 191 milionów złotych.

Warto przy tym dodać, że przychody ze sprzedaży w okresie pierwszych 9 miesięcy 2023 roku były o 4% wyższe w porównaniu do przychodów w analogicznym okresie roku ubiegłego w kanale eksportowym oraz o 4,8% wyższe w sprzedaży e-commerce.

Dzięki umocnieniu się złotego spółka notuje wzrost marży brutto

Ponadto, spółka poinformowała, że w ostatnim kwartale marża brutto na sprzedaży wzrosła do 34,1%, najwyższego poziomu od drugiego kwartału 2021 roku.

W poprawie marży pomogło umocnienie złotego do dolara i juana. W raporcie możemy też przeczytać, że pozytywny efekt mocnego złotego powinien być widoczny również w następnych kwartałach.

Akcje zwyżkują

Nie ma żadnych wątpliwości, że wyniki kwartalne Grupy Kapitałowej TOYA, przewyższające oczekiwania analityków i ukazujące wzrost przychodów i zysków, zostały bardzo dobrze przyjęte przez uczestników rynku. W efekcie, akcje spółki podrożały podczas piątkowej sesji o 6,3%.

Co więcej, dziś ich zwyżka jest kontynuowana, choć kurs w zasadzie się ustabilizował, w tej chwili akcje spółki TOYA zyskują 0,7%, a ich cena osiąga najwyższą wartość od stycznia 2022 roku.

Wykres akcji spółki TOYA

O spółce

TOYA jest polskim producentem i dystrybutorem narzędzi ręcznych, elektronarzędzi, wyposażenia profesjonalnej gastronomii oraz sprzętów przydatnych w każdym domu. Firma została założona w 1990 roku.

Grupa TOYA prowadzi dystrybucję poprzez sieć partnerów handlowych na rynku krajowym i zagranicznym, zapewniając dostępność produktów w ponad 100 krajach. Odbiorcami produktów spółki są zarówno profesjonaliści jak i klienci indywidualni.

Sprzedaż odbywa się pod takimi markami jak YATO, VOREL, LUND, FALA, STHOR czy FLO. Spółka TOYA zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w 2011 roku.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

PKP Cargo ze stratą netto w III kwartale – akcje ostro w dół

W środę po zamknięciu sesji PKP Cargo opublikowało raport finansowy za trzeci kwartał 2023 roku. Okazało się, że w...

Podobne artykuły