poniedziałek, 4 grudnia, 2023

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Ripple wygrywa sądową batalię z SEC – kurs XRP wystrzelił

Polecane

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.

Sędzia Analisa Torres z Sądu Okręgowego w południowym Nowym Jorku orzekła wczoraj na korzyść Ripple Labs w sprawie przeciwko amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). W efekcie, kurs XRP zyskał podczas wczorajszej sesji, po ogłoszeniu wyroku, ponad 73%.

“XRP nie jest papierem wartościowym” XRP

Omawiana sprawa toczyła się od 2020 roku, kiedy to amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd pozwała Ripple Labs za wypuszczenie na rynek instrumentu, który regulator określił jako “niezarejestrowany papier wartościowy”. Oznacza to, że według SEC token XRP jest aktywem znajdującym się w obrocie nielegalnie.

Pozew SEC twierdził, że XRP jest papierem wartościowym, co oznacza, że wymaga on dodatkowych regulacji, i starał się zmusić Ripple Labs do zaprzestania sprzedaży swojego tokena XRP.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Jednak zgodnie z wczorajszym wyrokiem sądu kryptowaluta XRP nie jest papierem wartościowym. W efekcie, Sąd Okręgowy w południowym Nowym Jorku stwierdził, że sprzedaż tokenów XRP przez dyrektorów generalnych Ripple Labs – Brada Garlinghouse’a i Chrisa Larsena – oraz sprzedaż XRP inwestorom indywidualnym nie może być postrzegana jako oferowanie niezarejestrowanych papierów wartościowych.

Orzeczenie nie jest jednak wyłącznie pozytywne, bowiem sędzia Analisa Torres orzekła również, że sprzedaż inwestorom instytucjonalnym tokena cyfrowego XRP o wartości 728 milionów dolarów przez Ripple Labs naruszyła prawo federalne, ponieważ była to w świetle amerykańskiego prawa niezarejestrowana oferta i sprzedaż papierów wartościowych.

Sędzia zauważyła, iż inwestorzy instytucjonalni kupili tę kryptowalutę w oczekiwaniu na zyski, jakie przyniesie im projekt Ripple. Następnie Analisa Torres orzekła, że ​​ława przysięgłych musi zdecydować, czy Brad Garlinghouse i Chris Larsen pomogli firmie w naruszeniu prawa.

Ponadto, oskarżeni nie mogą argumentować na rozprawie, iż brakowało im “uczciwego powiadomienia”, że XRP jest kryptowalutą.

Przełomowy wyrok dla branży kryptowalut Wyrok sądu

Ogólny wydźwięk orzeczenia sądu jest jednak bardzo optymistyczny dla całej branży kryptowalut.

Uczestników rynku interesowało bowiem przede wszystkim to czy sąd wyda orzeczenie wskazujące na to, że oferowanie XRP inwestorom indywidualnym nie łamie przepisów rynku kapitałowego oraz czy sam token emitowany przez Ripple Labs nie zostanie zakwalifikowany jako papier wartościowy.

Warto dodać, że Coinbase, największa amerykańska giełda kryptowalut, oznajmiła już, że ponownie zezwoli na handel tokenem XRP na swojej platformie. Ponadto, identyczną decyzję podjęła już inna czołowa amerykańska platforma wymiany kryptowalut – Kraken.

Kurs XRP ponad 73% w górę

Jak nietrudno się domyślić, tak znaczący sukces Ripple w sądzie wywołał prawdziwą euforię na rynku altcoinów. Większość z najistotniejszych tokenów odnotowała wczoraj dwucyfrowe wzrosty – Cardano (ADA) zdrożał o 24%, Solana (SOL) – o 18%, a Polygon (MATIC) – o 17%. Nawet kurs Ethereum (ETH) poszedł wczoraj w górę o 7,1%.

Jak nietrudno się jednak domyślić, zdecydowanie najwięcej zyskał token XRP. Jego kurs zakończył wczorajszą sesję aż 73,2% na plusie. W pewnym momencie osiągnął on nawet najwyższą wartość od grudnia 2021 roku.

Dziś natomiast w jego przypadku dochodzi do niewielkiego odreagowania – kurs XRP tanieje o 3,9%.

Wykres kursu XRP

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

PKP Cargo ze stratą netto w III kwartale – akcje ostro w dół

W środę po zamknięciu sesji PKP Cargo opublikowało raport finansowy za trzeci kwartał 2023 roku. Okazało się, że w...

Podobne artykuły