poniedziałek, 6 maja, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

OPEC+ niespodziewanie ogranicza produkcję ropy – kurs mocno w górę

Polecane

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.

Arabia Saudyjska i inni producenci ropy z OPEC+ zapowiedzieli w niedzielę dobrowolną redukcję wydobycia ropy naftowej łącznie o nieco ponad milion baryłek dziennie od maja do końca 2023 roku. Równolegle Rosja zadeklarowała wydłużenie podobnych ograniczeń w tym kraju do końca roku.

Saudyjskie Ministerstwo Energii określiło posunięcie jako środek zapobiegawczy mający na celu zapewnienie stabilności rynku ropy. Jak nietrudno się domyślić, to niespodziewane posunięcie wywołało gwałtowny wzrost kursu ropy naftowej, która już od czerwca ubiegłego roku znajdowała się w trendzie spadkowym.

OPEC+ ogłasza redukcję wydobycia ropy Ropa naftowa

Arabia Saudyjska ogłosiła w niedzielę dobrowolne ograniczenie produkcji ropy naftowej o 500 tysięcy baryłek dziennie od maja do końca 2023 roku.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

W przytaczanym przez londyńską agencję prasową Reuters komunikacie saudyjskie ministerstwo energii określiło posunięcie jako środek zapobiegawczy mający na celu zapewnienie stabilności rynku ropy. Równolegle z Arabią Saudyjską podobne kroki – również w okresie od maja do końca bieżącego roku – podjęli inni producenci ropy zrzeszeni w OPEC+.

Jak odnotował Reuters, Irak zamierza ograniczyć krajową produkcję ropy o 211 tysięcy baryłek dziennie; Zjednoczone Emiraty Arabskie – o 144 tysiące baryłek dziennie; Kuwejt – o 128 tysięcy baryłek dziennie; Algieria – o 48 tysięcy baryłek dziennie; a Oman – o 40 tysięcy baryłek dziennie.

Także Kazachstan zadeklarował w niedzielę ograniczenie własnej produkcji ropy od maja do końca roku – o 78 tysięcy baryłek dziennie. Tamtejsze ministerstwo energii przekazało, że posunięcie zostało uzgodnione z innymi członkami OPEC+ i “stanowi dalszy środek zaradczy oprócz redukcji uzgodnionych podczas 33. spotkania ministerialnego OPEC, które odbyło się 5 października 2022 roku”.

Rosja wydłuża ograniczenia produkcji ropy do końca roku

Ponadto, tuż po publikacji decyzji Arabii Saudyjskiej i innych państw OPEC+ rosyjski minister energetyki Aleksander Nowak zadeklarował, że kraj ten wydłuży do końca roku obowiązujące od marca ograniczenia produkcji ropy o 500 tysięcy baryłek dziennie.

Warto przypomnieć, że jeszcze 21 marca Nowak zapowiadał, iż zapowiedziane pierwotnie w lutym bieżącego roku limity wydobycia będą obowiązywały do końca czerwca, a 24 marca twierdził, że Federacja Rosyjska jest bliska docelowego poziomu wydobycia, czyli 9,5 miliona baryłek dziennie.

To wszystko oznacza, że od lipca na rynku globalnym będzie o ponad 1,5 miliona baryłek dziennie mniej ropy, niż do tej pory sądzono.

Kurs ropy mocno w górę – czekają nas dalsze wzrosty?

Jak nietrudno się domyślić, decyzja OPEC+ wywołała prawdziwe poruszenie na rynku ropy naftowej. W efekcie w tej chwili cena mieszanki WTI przekracza już 80 dolarów za baryłkę, choć piątkowy kurs zamknięcia przyjmował wartość 75.57 USD. Mamy zatem do czynienia ze wzrostem o ponad 6%.

Wykres ropy naftowej

Ropa znów podrożeje do 100 USD?

Co gorsza, eksperci nie mają wątpliwości, że nieoczekiwane ogłoszenie przez OPEC+ cięć w wydobyciu ropy naftowej grozi zacieśnieniem sytuacji podażowej na rynkach paliw i dostarcza globalnej gospodarce nowy wstrząs inflacyjny.

Daniel Hynes, starszy strateg ds. rynków surowców w Australia & New Zealand Banking Group oznajmił, że działania OPEC+ wysyłają na rynek silny sygnał, że sojusz zamierza wspierać ceny ropy. Co gorsza, uważa on, że ryzyko na ponowne osiągnięcie przez ropę cen 100 USD za baryłkę na pewno wzrosło.

Biały Dom krytykuje OPEC+

Na działania OPEC+ zareagował już Biały Dom wskazując, że decyzja państw sojuszu była nierozsądna. Ropa naftowa

Stany Zjednoczone dodają, że świat potrzebuje niższych cen tego surowca, aby wspierać wzrost gospodarczy i uniemożliwić prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi zarabianie większych dochodów na finansowanie wojny na Ukrainie.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Koszty opieki dla niepełnosprawnego seniora w Polsce

W miarę starzenia się społeczeństwa oraz wzrostu liczby osób z niepełnosprawnościami, opieka nad seniorami staje się coraz bardziej palącym...

Podobne artykuły